Quantcast
Channel: Kultura
Viewing all 1572 articles
Browse latest View live

Neprijateljska propaganda: Promjena ličnog opusa

$
0
0

Dvadeset su godina Miljenko Jergović i Ante Tomić dvoglasno šutjeli o najmoćnijoj hrvatskoj obitelji, sinkronizirano zaobilazili povode, ljubomorno čuvali uvide: iz tjedna u tjedan nisu napisali ni retka. Pa ih je krah Agrokora zatekao nespremne: ostali su bez teksta

Dobri pisci

‘Dobri pisci imaju tu po sebe uglavnom vrlo neugodnu sposobnost da nehotice pretkazuju budućnost’, piše kolumnist Jutarnjeg lista Miljenko Jergović u prošlotjednom tekstu ‘Kako je jedan hrvatski roman predvidio propast Agrokora i sudbinu Obitelji’. Roman koji pretkazuje budućnost su ‘Veličanstveni Poskokovi’ (2014.) Ante Tomića, Obitelj je, naravno, familija Todorić, a Jergovićev tekst je apsolutni pobjednik u oštroj konkurenciji tupavih priloga koji se danas, nakon pada Todorićevih, o toj Obitelji pišu. Još jučer, međutim, konkurencije skoro da i nije bilo. ‘Da sam tada pokušao nešto na tu temu u novinama napisati, ne bi mi bilo objavljeno’, evocira Jergović olovne godine medijskog mraka. ‘Ali nisam ni pokušao. Sve novine bile su njihove, jer su se u svim novinama reklamirali njihovi dućani.’ Tek tu i tamo odjeknuo bi se poneki usamljeni glas istine – isključivo ‘na društvenim i kulturnim marginama’ – ali o tome ‘javnost ništa nije htjela da zna’. Tako je, eto, izgledala surova reklamna cenzura u eri Agrokora; u takvim su okolnostima morali pisati i misliti hrabri književnici i kolumnisti Jutarnjeg lista, dovijajući se kako da nesretnoj javnosti doture poruku vjere i nade, obećanje da strahovlada Obitelji ipak neće vječno trajati. A uspijevali su samo oni najdarovitiji: Ante Tomić je recimo – ‘otklanjavši pogleda od njih, jer je znao da se o njima ne piše i ne govori’ – umjesto o Todorićima napisao roman o izmišljenoj obitelji Poskokovih, spretno izmjestivši temu iz zone nečiste savjesti u sferu čiste književnosti. Da su ‘Poskokovi’ samo šifrirana najava skore propasti Obitelji – nešto kao literarni Poskok udalj – odbijao je, doduše, priznati: na sreću, tu je sada njegov novinski kolega da nam metodama naknadne pameti napokon razjasni skrivene značenjske potencijale naizgled benignog humorističkog romana.

I nije da nemamo razumijevanja za prizor dvojice etabliranih književnih mužjaka koji se u grčevitom interpretativnom zagrljaju koprcaju terenom vlastitog kolumnističkog kukavičluka. Dvadeset su godina Jergović i Tomić dvoglasno šutjeli o najmoćnijoj hrvatskoj obitelji, sinkronizirano zaobilazili povode, ljubomorno čuvali uvide: iz tjedna u tjedan nisu napisali ni retka. Danas, kada jedan novinar može pokazati čitavu knjigu koju je napisao o Gazdi onda kada se o Gazdi navodno nije smjelo pisati, kada drugi režiser može prikazati dugometražni dokumentarni film koji je po toj knjizi snimio, kada mnoštvo autora uzaludno podsjeća na istraživačke članke i komentare koje su godinama objavljivali po ‘društvenim i kulturnim marginama’, njih dvojica nemaju, eto, ništa. Krah Agrokora ih je iznenadio, zatekao nespremne: ostali su, da tako kažemo, bez teksta. I nikakvo čudo da nenapisane tekstove sada grozničavo traže negdje između redaka vlastitih biografija: nikakvo čudo da se na mjestu dvodecenijske amnezije najednom ukazuju lukave aluzije. Književna teorija poznaje, uostalom, taj fenomen kada nekadašnji pisci s perspektivom postanu pisci s retrospektivom: riječ je o promjeni ličnog opusa. Možda zato Jergovićev tekst valja čitati upravo onako kako je on, s tri godine zakašnjenja, pročitao Tomićev roman: kao skrivenu najavu onoga što nas čeka. Jer tek dolazi vrijeme komentatorskih vedeta koje će se nenadano prisjetiti vlastitih šifriranih poruka, poneke kolumne prošvercane pored budnog oka urednika, romana čiji subverzivni potencijal stoji u obrnuto proporcionalnom odnosu s vrijednošću dionica bivšeg Todorićevog koncerna… Šta da se radi: nekada su morali ‘otklanjati pogled’, sada moraju misliti na ugled. Nekada su se tješili da javnost ionako ‘ne želi ništa da zna’, sada vjeruju da javnost prvenstveno žudi doznati kako su joj baš oni do jučer lagali. Nekada su ignorirali medijske margine; sada su, evo, završili na margini zbivanja. Tamo – u srcu medijskog mainstreama, koji je iz perspektive Gazdinog carstva ionako oduvijek bio margina – tumače nam kako ‘dobri pisci imaju tu po sebe uglavnom vrlo neugodnu sposobnost da nehotice pretkazuju budućnost’. Jer tako to, naime, rade dobri pisci: oni imaju tu po sebe uglavnom vrlo neugodnu sposobnost da hotimice prekrajaju prošlost.

Rajski dokumenti

Za to vrijeme, sadašnjost prekrajaju nešto hrabriji novinari: njih skoro 400 je godinu dana radilo na tajnim dokumentima koje je Međunarodnom konzorciju istraživačkih novinara proslijedio Süddeutsche Zeitung, nakon što su u njemačke novine procurili iz odvjetničke firme Appleby. Zato sada imamo neku vrstu nastavka velike pretprošlogodišnje afere izazvane Panamskim dokumentima: ovih novih, tzv. Rajskih dokumenata, ima još i više, 13,4 milijuna, a otkrivaju financijske makinacije barem podjednakih razmjera. I dok su nakon Panamskih dokumenata ostavke podnosili islandski premijer i španjolski ministar, Rajski dokumentiraju sumnjive investicije britanske kraljice, skrivena ulaganja Rusije u Facebook i Twitter, off-shore egzibicije najbližih Trumpovih suradnika, multimilijunska izbjegavanja poreza gigantskih multinacionalnih korporacija poput Nikea i Applea… Analitičari, istraživači i komentatori tek će, u danima i tjednima koji slijede, slijediti trag novca i povezivati važna imena s golemim ciframa; u međuvremenu, neki su političari već povukli jasne zaključke iz dosadašnjih otkrića. ‘Glavni problem našeg doba je ubrzano jačanje međunarodne oligarhije’, poručio je američki ljevičarski senator Bernie Sanders, ‘u kojoj šačica milijardera posjeduje i kontrolira značajan dio svjetske ekonomije.’ Vođa britanskih laburista Jeremy Corbyn bio je još oštriji: ‘Očito je da, kada je riječ o plaćanju poreza, jedna pravila vrijede za superbogate, a druga za sve ostale. Svaka funta poreza koju superbogataši nisu platili funta je koju očajnički trebamo u svom zdravstvenom sustavu, svojim školama i socijalnim službama.’

Hrvatske političare nije nitko ništa pitao, pa o Rajskim dokumentima ništa nisu ni rekli.

Interliber

Prije manje od mjesec dana na Frankfurtskom sajmu knjiga lijevi aktivisti su demonstrirali protiv književnih programa radikalno desnih izdavača povezanih sa strankom Alternative für Deutschland, uspješno sabotiravši jedno javno čitanje, dok su dvije promocije okončale fizičkim obračunima: pozvana je policija, a medijima se danima nakon toga kotrljala žestoka rasprava oko pitanja trebaju li organizatori manifestacije u ime slobode govora otvarati prostor deklariranim (proto)fašistima, pa su zanimljiva gostovanja književnih zvijezda, poput politički zaoštrenog izlaganja Margaret Atwood, brzo kliznula u drugi plan. Jedva koji tjedan kasnije, na Beogradskom sajmu knjiga govorila je nobelovka Herta Müller: njena lakonska izjava kako su Srbi sami krivi za NATO-ova bombardiranja krajem devedesetih pokrenula je kakofoniju polemika, koje doduše nisu bile naročito interesantne – liberali su se mahom pozivali na svjetski ugled autorice koja je domaćinima sasula istinu u lice, nacionalisti su tvrdili da joj ni svjetski ugled ne može pomoći da tu istinu dokuči – ali su barem, eto, demonstrirale kako izgleda medijska dinamika tamo gdje glas pisaca i književna događanja još uvijek nešto znače. Ovaj zakašnjeli telegrafski izvještaj sa svjetskih sajmova pišemo na dan otvaranja jubilarnog, 40. Interlibera: na Zagrebačkom velesajmu nastupit će, prema najavama organizatora, 300 nakladnika iz 16 zemalja, govorit će se o Nacionalnoj strategiji poticanja čitanja, dijelit će se nagrade, predstavljati autori, bit će promocija, kobasica i gužve pred štandovima. Ali neće biti razloga – čini nam se, poučenima dosadašnjim iskustvom – da se domaćom književnom scenom i knjižnom industrijom već za tjedan dana, mimo standardnih kulturnih izvještaja, bilo tko ozbiljnije pozabavi.

Nek’ se čuje

Radio Student – ‘Radio koji nije za svakoga’ – uskoro bi mogao postati radio koji više nije ni za koga: u 21. godini emitiranja radijska se oprema izlizala pa će, ne nabave li novi odašiljač, studenti morati napustiti najrazigraniju frekvenciju koju trenutno možemo uloviti u Zagrebu i dokolici. Zato su pokrenuli crowdfunding kampanju ‘Nek’ se daleko čuje!’: samo u prvih nekoliko dana skupili su više od polovice ambiciozno ciljane svote od deset hiljada dolara, a već se popis emisija iz prošle sezone čita kao dovoljan razlog da cilj brzo bude dostignut. ‘Balkanska ruta’ koja je redovno pratila izbjegličku krizu, ‘Radio borba’ posvećena edukaciji o antifašističkom nasljeđu, ‘Hodalica’ namijenjena studenticama i studentima s invaliditetom, ‘Abeceda nezavisne kulture’, ‘A gdje su kitovi?’ koja se bavi ekološkim temama: Radio Student, osim što nudi poligon studentima novinarstva za stjecanje radijske prakse i usput pušta fenomenalnu muziku, proizvodi program neusporedivo bliži ideji angažiranog i odgovornog medija nego što to čine skoro sve moćnije javne i komercijalne postaje. A ukoliko nekome medijski ideali slučajno nisu u prvom planu, potencijalnim donatorima dijele i zabavne nagrade: od paketića rizli preko CD-boxova do prostora u eteru, ovisno o visini donacije.

 


Vanja Krnić: Brod to smo mi

$
0
0

Odustajem od svih traženja pravde, istine, odustajem od pokušaja da ideale podredim vlastitom životu, odustajem od svega što sam još jučer smatrao nužnim za nekakav dobar početak, ili dobar kraj. Vjerojatno bih odustao i od sebe sama, ali ne mogu. Jer, tko će ostati ako se svi odreknemo sebe i pobjegnemo u svoj strah? Kome ostaviti grad?

Tko će mi ga čuvati dok mene ne bude, dok se budem tražio po smetlištima ljudskih duša, dok budem onako sam bez sebe glavinjao, ranjiv i umoran, u vrućici, dok moje oči budu rasle pred osobnim porazom?

Tko će čuvati moj grad, moje prijatelje, tko će Vukovar iznijeti iz mraka? Nema leđa jačih od mojih i vaših, i zato, ako vam nije teško, ako je u vama ostalo još mladenačkog šaputanja, pridružite se.

Netko je dirao moje parkove, klupe na kojima su još urezana vaša imena, sjenu u kojoj ste istodobno i dali, i primili prvi poljubac – netko je jednostavno sve ukrao jer, kako objasniti da ni Sjene nema?

Nema izloga u kojem ste se divili vlastitim radostima, nema kina u kojem ste gledali najtužniji film, vaša je prošlost jednostavno razorena i sada nemate ništa.

Morate iznova graditi. Prvo, svoju prošlost, tražiti svoje korijenje, zatim, svoju sadašnjost, a onda, ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. I nemojte biti sami u budućnosti.

A grad, za nj ne brinite, on je sve vrijeme bio u vama. Samo skriven. Da ga krvnik ne nađe. Grad – to ste vi.

Ovaj izvještaj me uvijek naježi, znajući  ili bar pokušavajući spoznati u kojim je okolnostima dan. Kako  da naš grad učinim boljim? Često mi kćer kaže da iz škole učenici odlaze. Naš  grad čine ljudi, i počinjem se pitati dok šećem pustim naseljem da li će uskoro bit ljudi u našem gradu. Ima ih sve manje. Naš grad je sve pustiji i to je stvarnost, a njegovi stanovnici bi trebali biti snaga našeg grada. Što će bit za  deset, dvadeset godina, tko će kružiti po kružnim tokovima?

Siniša Glavašević, heroj da, on je upravo naš heroj. Za izdaju grada mučenika je optužio upravo politiku, izdaju. Danas 2017-e, ljudi masovno odlaze, ali ne da se vrate, nego da trajno napuste naš grad i našu domovinu. HDZ- ovcima su krive komunjare, komunjarama HDZ- ovci i orijunaši  i tako u krug skoro u kružni tok do beskonačnost se vrtimo.

Kako se bar probati proaktivno uključiti, bar možemo probati preko naše Vaše  službene stranice grada Slavonskog Broda-

Poštovane građanke i građani,

u novom  izdanju „Glasniku“  nalazi se priložen obrazac s pozivom za sudjelovanje u kreiranju proračuna Grada Slavonskog Broda za 2018. godinu. Želimo čuti vaše prijedloge i komentare vezano za projekte koje želite vidjeti realizirane u Slavonskom Brodu, jer su nam oni najbolji pokazatelj toga što je važno i potrebno za naš grad. Kao jedan od najtransparentnijih gradova u Hrvatskoj, nastojimo uvrstiti što veći broj dostavljenih prijedloga u proračun kako bi ih ostvarili tijekom godine.

Pozivamo vas zato da ispunite obrazac koji ste dobili uz Glasnik  i dostavite ga na portu Gradske uprave (Vukovarska 1), poslovnice Gradske blagajne (Trg Ivane Brlić Mažuranić7a ili na Gradskoj tržnici) ili svoje prijedloge pošaljite na e-adresu: proracun@slavonski-brod.hr ili putem web obrasca na službenoj stranici Grada Slavonskog Broda Obrazac-proračun-2018.god.”( http://www.slavonski-brod.hr/index.php/7954-poziv-gradanke-i-gradani-sudjelujte-u-kreiranju-proracuna-grada-slavonskog-broda-za-2018-godinu).

Ovo mi je nekako kao deja vu od prošle godine, ali  razmišljajući zašto i ja ne bi iznio par prijedloga, da dostavim obrazac na portu. Uhvatit ću se za zadnje ili, a to ili je mail. Dat ću četiri prijedloga, točno koliko je ili, poslat ću ih za svaki slučaj četiri puta na navedenu email adresu, da ne bi bilo ili. Napisao  sam četiri prijedloga koje sam siguran , da nema šanse da budu u proračunu, ali nema veze,isprobavam word.

Prijedlozi:

1.Hitno i žurno uklanjanje papirnato plišane rodice, one kod natpisa Slavonski Brod grad prijatelj djece  i uređenje dječjeg parka po uzori na Park Bartola Kašića u Zagrebu i dječje igralište tamo.

Obrazloženje: Roda, pa makar u papirnato plišanom obliku, nije simbol našeg grada, nego je čaplja, te joj  je kao takvoj mjesto na nekom sajmu.

Samo igralište bi bilo  imalo svrhu, pogotovo  zbog toga što znamo da je u Domovinskom ratu 28 djece ubijeno u granatiranjima i bombardiranjima našeg grada. Igrališta na kojima ima djece bi pokazala da naš grad ima budućnost, a da ona nije u Njemačkoj ili Irskoj ili švedskoj ili Kanadi.

  1. U proračunu osigurati sredstva za besplatne (ne sufinancirane) udžbenike za sve osnovnoškolce koji žive u Slavonskom Brodu. Škole su nam renovirane, umjesto fasada vrijeme je da se olakša kvaliteta i omogući bolje i besplatno školovanje barem osnovnoškolsko. Vjerujte, ulaganje u znanje je dugotrajno jeftinije od ulaganja u okvire.

Besplatni udžbenici

Za potrebe školovanja u osnovnim i srednjim školama te na visokim učilištima imate pravo na besplatne obvezne udžbenike

Obvezni udžbenici su udžbenici sa Konačne liste odabranih udžbenika i pripadajućih dopunskih nastavnih sredstva koju objavljuje Ministarstvo znanosti i obrazovanja

Ministarstvo znanosti i obrazovanja utvrđuje prosječne cijene kompleta udžbenika prema Konačnoj listi.

Pravo na besplatne obvezne udžbenike tijekom redovitog ili izvanrednog školovanja u osnovnim i srednjim školama, te na visokim učilištima ostvarujete ako ste:

  • dijete smrtno stradaloga, zatočenog ili nestalog hrvatskog branitelja
  • hrvatski ratni vojni invalid (HRVI)  
  • dijete HRVI-ja
  • dijete umrlog HRVI-ja 
  • hrvatski branitelj. 


Uvjeti

Pravo ostvarujete ako: 

  • to pravo ne možete ostvariti po drugim propisima 
  • su vaši redoviti prihodi po članu kućanstva manji od 1995,60 kuna, odnosno manji od iznosa cenzusa (60 posto proračunske osnovice). Visina prihoda nije bitna ako ste dijete smrtno stradalog, zatočenog ili nestalog hrvatskog branitelja bez oba roditelja (neovisno o okolnostima nastupa smrti drugog roditelja).
  • podnesete zahtjev za ostvarivanje prava u propisanom roku i ispunjavate ostale propisane uvjete.


Visina novčane naknade

Pravo ostvarujete u obliku novčane naknade.

Visine novčanih naknada su različite:

  • za redovite učenike osnovnih i srednjih škola naknada odgovara iznosu s originalnog računa za kupljene udžbenike (iz priloženog računa uzimaju se samo iznosi koji se odnose na cijene udžbenika s Konačne liste za razred i odjeljenje škole u koju je učenik upisan) 

Shodno gore navedenim pravima i radi olakšavanja socijalne situacije roditelja učenika predlažem da se u ovome proračunu  za 2018 uvede stavka kojom grad u 100% iznosu financira udžbenike za prvašiće, koji bi se vratili matičnoj školi na kraju školske godine  u stanju da ih mogu koristiti bar dvije generacije U slučaju da isti budu neupotrebljivi skrbnik djeteta bi bio obvezan nadoknaditi kupnju novog.

  1. Slavonski Brod digitalni grad, naplata korištenja DTK infrastrukture. Urbanistički propisi u Hrvatskoj nalažu da se u svim većim gradovima optički kabeli moraju polagati isključivo u DTK, odnosno podzemnu mrežu koja se sastoji od kanala i zdenaca (šahtova). U rjeđe naseljenim područjima u pravilu je dopušteno polagati telekomunikacijske vodove, pa tako i optiku, na stupove. Tu jednostavno treba postojati red i ne možete, kao u nekim nerazvijenim zemljama, polagati optičke kabele po pročeljima ili krovovima zgrada. Stupanj iskorištenja DTK, odnosno potreba za izgradnjom novih dijelova DTK, u svakom će slučaju najviše utjecati na navedeni raspon investicija. DTK mrežu većinom koristi HT  u Slavonskom Brodu, pa stoga predlažem početak naplate korištenja iste,  zbog toga što su svojevremeno naši sugrađani plačali izgradnju iste( “1000 DEM po priključku, te ona nije prodana kad je HT  prodan I DTK mreža je katastarski “ valjda” vlasništvo našeg grada.
  2. Početak provedbe potpisane povelje od svih dionika u Gradskom vijeću , te podstavljanje iste na službene stranice grada, kao i vračanje linka o OSI na službenu stranicu Slavonskog Broda.

http://www.udisb.hr/documents/Povelja_o_partnerskom_odnosu.pdf

Ne nije mi osobno ni jedna staza nije prioritet, iako onako usput staza ili cesta, koja je nedefinirana, kao puno toga od nas. 20 m od rodice kod prvog šahta  tamo kad se krene od bivšeg restorana na Slavoniji 1 preko staze, prema rodici. Lako možete upasti u nedefiniranu rupu.

Vrtići, škole , pa i dječja igrališta, grade se u našem gradu. Nažalost kod prvog prijedloga priznajem da me sramota kad vidim tu gigantsku rodu. Nekad davno da sam blizu mog grada znao sam po dimnjaku iz rafinerije u Bosanskom Brodu, a sad znam da sam blizu samo po njoj. Ako smo već grad prijatelj djece, grad iz bajke, zar ne bi bilo bolje da naš grad na njegovom ulazu predstavlja interaktivno dječje igralište, nego ogromna papirnato plišana rodetina.

 

 

Vlada i dalje ne ulaže u vlastite strategije

$
0
0

Iako prvi pogled na prijedlog uredbe o raspodjeli lutrijskih sredstava organizacijama civilnog društva za 2018. godinu upućuje na pozitivan kontinuitet, tomu ipak nije tako.

Piše: Matija Mrakovčić

Javno savjetovanje o prijedlogu Uredbe o kriterijima za utvrđivanje korisnika i načinu raspodjele dijela prihoda od igara na sreću za 2018. godinu otvoreno je do 20. studenog. Podsjetimo, ovom uredbom se već trinaest godina, svake godine detaljno raspodjeljuju prihodi od igara na sreću za različite javne institucije koje doniraju sredstva za humanitarne, sportske, kulturne i druge djelatnosti, kao što je definirano člankom 8. Zakona o igrama na sreću. Ministarstvo financija uputilo je u javnu raspravu prijedlog uredbe čiji su iznosi gotovo jednaki onima za proteklu godinu. Na prvi pogled izgleda da se radi o kontinuitetu, što bi mogla biti dobra vijest kada se radi o potezima Vlade u području civilnog društva u protekle tri godine, no tome ipak nije tako.

Kao što Ministarstvo navodi u kratkom obrazloženju, ostaju nepromijenjena postotna izdvajanja za programska područja sporta, borbe protiv zlouporabe droga, tehničke kulture i razvoja civilnog društva, a smanjuju se relativne stope izdvajanja za potrebe osoba s invaliditetom i kulturu. Razlog tomu je povećanje stopa izdvajanja za socijalnu i humanitarnu djelatnost, “primarno zbog uključivanje nove aktivnosti za Hrvatsku gorsku službu spašavanja”, kaže Ministarstvo, te za izvaninstitucionalnu naobrazbu i odgoj djece i mladih, koja je povećana s 1,50 u 2017. na 2,08 posto u 2018. Istovremeno HGSS smatra da iznos koji se odnosi na tu neprofitnu organizaciju čini tek polovicu njihovih ukupnih potreba te da nije dostatan za njihovo funkcioniranje.

Iako se radi o gotovo jednakim iznosima kao za 2017. godinu, neki drugi detalji upućuju da se od 2016. godine, kada je štetočinska vlast u vidu osovine Karamarko-Hasanbegović proizvela najveći korak unatrag za institucionalizirani okvir djelovanja civilnoga društva, situacija i nije mnogo promijenila. Tada su tri stupa institucionalne podrške civilnom društvu višestruko unazađena – uredbom o raspodjeli lutrijskih sredstava prepolovljen je proračun Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, marginaliziran je i obespravljen Savjet za razvoj civilnoga društva, a ravnatelj Ureda za udruge pri Vladi Republike Hrvatske podnio je ostavku.

Sustav je dolaskom Vlade Andreja Plenkovića naizgled krenuo u svojevrsni oporavak – uredbom za 2017. razvoju civilnog društva dodijeljeno je malo više od 11 posto, nakon višemjesečnih peripetija izabran je i s radom je krenuo novi Savjet za razvoj civilnoga društva. No, isti Savjet nije sudjelovao u izradi prijedloga Uredbe za 2018, iako je njegov zadatak pratiti i aktivno sudjelovati u donošenju zakona, drugih propisa i akata, a naročito pri donošenju normativnih akata od izravnog interesa za rad organizacija civilnoga društva. Tomislav Domes, zamjenik članice Savjeta u području kulture, smatra da Vlada takvim postupkom “omalovažava vlastito savjetodavno tijelo i poručuje da je nije briga za suradnju s civilnim društvom”.

U području kulture smanjena su izdvajanja za programe muzejsko galerijske djelatnosti, inovativne umjetničke i kulturne prakse te međunarodnu kulturnu suradnju, kazališne i glazbeno-scenske djelatnosti te Zaklada Kultura nova ostale su na istom postotku kao i 2017, dok je postotak za književno izdavaštvo povećan. Podsjetimo, književno izdavaštvo ušlo je u raspodjelu lutrijskih sredstava na razdjelu za Ministarstvo kulture nakon što je iz njega izbačena stavka za neprofitne medije, koje je također “ugasio” spomenuti bivši ministar kulture, a Ministarstvo kulture pod vodstvom Nine Obuljen u srpnju 2017. raspodijelilo je oko 3 milijuna kuna posrnulom nakladništvu.

Ako uspoređujemo postotak izdvajanja pod točkom 8. Uredbe – onima koje pridonose razvoju civilnoga društva – u posljednjih pet godina (2013. 13,04%, 2014. 14,21%, 2015. 14,21%, 2016. 6,88%, 2017. 11,18%) jasno je uočljiva silazna putanja u potpori. Kao što ogromno smanjenje 2016. godine nije opravdano relevantnim analizama već je bilo bjelodano da se radi o politički motiviranim odlukama, tako ni ovogodišnja raspodjela nije suvislo obrazložena. No, to ne znači da i iz nje nisu vidljive određene tendencije Vlade koja ju predlaže. “Smanjeni postotak za aktivnosti Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva pokazuje da Vlada ne želi ulagati u razvoj civilnog društva i da ne prepoznaje civilno društvo kao partnera u ekonomskim i društvenim promjenama zemlje, iako se pokazalo da je upravo taj segment društva jedan od najsnažnijih elemenata društvenog, političkog i ekonomskog razvoja”, smatra Mirela Travar iz inicijative Za snažno civilno društvo.

Incijativa je prije godinu dana, po izglasavanju Vlade Andreja Plenkovića, zatražila povratak od 15% na stavku koja se odnosi na razvoj civilnog društva u Uredbu za 2017, hitno konstituiranje Savjeta za razvoj civilnog društva čija je uloga savjetovati Vladu o javnim politikama pa tako i o Uredbi, te da se javnosti podastru podaci o tome jesu li i kako utrošena sredstva iz prihoda od igara na sreću preraspodijeljena sa stavke za razvoj civilnog društva. Od svih tih zahtjeva jedino je ispunjeno konstituranje Savjeta, no tek nakon donošenja Uredbe za 2017, a već pri prvom koraku koji je trebao potvrditi demokratsku proceduru donošenja odluka – dakle pri donošenju Uredbe za 2018 – i to se ispunjenje tadašnjih zahtjeva Inicijative pokazalo tek ustupkom do sljedećeg potresa.

Sanja Tarczay, predsjednica Saveza gluhoslijepih osoba Dodir smatra da javnost, kao ni donositelji odluka, “katkad nisu sasvim upoznati sa strukturom korisničkih skupina koje podupire Nacionalna zaklada i da se očitom tendencijom smanjivanja sredstava usmjerenih Nacionalnoj zakladi ne samo otežava njezino djelovanje, nego ugrožava i dovodi u pitanje postojanje udruga koje se tim putem financiraju, a onda i funkcioniranje zdravoga civilnog društva”.

Prošle godine Uredba nije osigurala dovoljno sredstava za sufinanciranja EU projekata organizacijama civilnog društva, dok je u ovogodišnjem prijedlogu taj postotak gotovo udvostručen. No, to je učinjeno tako da je postotak povećan nauštrb postotku koji ide Zakladi. “Iz toga je jasno da ne postoji svijest kod donositelja odluka da je potrebno ulagati u oba segmenta i da nema razvoja jednog bez drugoga. Istovremeno, Nacionalnoj se zakladi nameću nove obveze ulaganja u razvoj modela podrški, a pritom sama Zaklada nema podrške Vlade u tome”, istaknula je Travar.

Također, sljedeće godine stupa na snagu nova Strategija razvoja civilnog društva, a dobre prakse javnih politika uvijek slijede model ‘nova strategija – više ulaganja’, kaže Travar. Kao i mnogobrojnim dosadašnjim slučajevima, i ovogodišnji prijedlog Uredbe pokazuje da Vlada još uvijek ne želi uložiti više u ostvarivanje strategija koje sama donosi. Za kraj, istaknimo samo da je postotak ulaganja u sport i dalje najviši od svih ostalih područja – već se više od desetljeća održava na stabilnih 30-35% cjeokupnog prihoda od igara na sreću za organizacije – no to je tema za neku drugu rubriku.

kulturpunkt

 

‘Ubuntu’ znači ‘biti čovjek’: Posjedujete li predrasude o Crnom kontinentu?

$
0
0

Opšteprihvaćeno viđenje historije Zapadni svijet opisuje kao vodeću silu koja ostatku planete nameće etičke, estetičke, naučne i druge vrijednosti. Pod takvom pretpostavkom, svako površno pristupanje razumijevanju svjetske historije neminovno dovodi do nastanka predrasuda i stereotipa prema ostatku svijeta, naročito Crnom kontinentu – Africi.

Dok su velike svjetske sile činile čuda u ekonomskom ili tehnološkom smislu, Afrika nije bila u stanju da doprinose napretku takve vrste. Umjesto toga, Afrika svoj doprinos daje u vidu socijalne etike koja razvija duboko poštovanje prema čovjeku i ljudskim vrijednostima.

Etika i moral

Etika je filozofska disciplina koja se bavi moralom, a moral je skup društvenih pravila, principa i normi koji usmjeravaju postupke ljudi u zajednici. Zapadna filozofska misao usmjerena je na razvoj normativnih etičkih teorija, kao što su etika vrlina, Kantova deontologija i utilitarizam. Normativne teorije podrazumijevaju da na osnovu društveno-prihvatljivih etičkih normi određujemo kakav postupak treba da bude da bi bio moralno ispravan.

Afrički narodi, kao organizovane i funkcionalne ljudske zajednice, nesumnjivo imaju razvijen etički sistem – sistem vrijednosti, principa i pravila – koji bliže određuje način na koji pojedinci u zajednici treba da djeluju. Afrička etika je, takođe, normativna teorija.

Moralnost kod zapadnoafričkog naroda Akan

Narod Akan je jedan od historijski najznačajnijih i najbrojnijih etničkih grupa koje naseljavaju prostore zapadne Afrike. Preko 20 miliona ljudi, pripadnika ovog naroda, pretežno naseljava teritorije današnje Gane i Obale Slonovače. Akani su za sobom ostavili bogatu kulturu, zanatsku umjetnost i ratničku, kraljevsku historiju. Vjeruje se da su stari kao šume u Kongu.

Dva pojma koja dominiraju u svakodnevnoj društvenoj praksi i etičkom promišljanju ovog naroda su „humanost” i „bratstvo”. Ovi pojmovi konstituišu osnovne kriterijume ljudskog postupanja. U afričkom jeziku „humanost” nije samo antropološki, već je i etički pojam koji opisuje relacije među članovima ljudske vrste. „Bratstvo” se odnosi na zajednicu muškaraca i žena sa istovjetnim potrebama i interesima.

AfrikaAko smo ljudi, onda smo braća. Među nama ne postoje razlike, svi pripadamo jednoj, ljudskoj vrsti i zajedno dijelimo iste vrednosti, osećaje, nade i želje.

Etika naroda Akan je humanistička i utilitaristička. Humanizam je filozofska doktrina prema kojoj su ljudska dobrobit, potrebe i interesi osnovne vrijednosti.

Kao i kod utilitarizma, u akanskom etičkom sistemu dobro je određeno u terminima posljedica. To znači da je neki postupak dobar ili moralno ispravan ukoliko su njegove posljedice povoljne tj. ako doprinose opštoj dobrobiti čovječanstva. Prema tome, postupci koji promovišu i podstiču kolektivizam, lojalnost i solidarnost prema drugim članovima zajednice dobri su, a oni koji to umanjuju, jesu loši, nemoralni.

Šta je ispravno relativno je u odnosu na situaciju. Moralnost se ne tiče nijednog apsolutnog standarda kao što je istina ili pravda. Moralnost se odnosi na povećanje društvenog dobra u određenoj situaciji.

Ili, kako bi utilitaristi rekli: dobro je ono što doprinosi najvećoj mogućoj sreći, najvećeg mogućeg broja ljudi. Dakle, osnova moralnosti je ispunjenje obaveza prema braći i komšijama, kao i življenje u miru sa njima.

Šta nam govore maksime Akan-etike

Humanost nema granice

Iako afrički narodi tradicionalno žive u malim zajednicama i podeljeni su u različite etničke i kulturološke grupe sa složenim mrežama rodnih odnosa, oni veruju da  čovečanstvo obuhvata sve ljude – i one izvan njihovih uskih geografskih granica.

Prema tome, humane odnose treba graditi sa svima i prema svima. Upravo zbog toga, u skoro svim autohtonim afričkim jezicima (izuzev jezika poput Hausa i Svahili, koji su preuzeli znatan broj arapskih reči) ne postoji riječ za „rasu”. Ujmesto toga, postoje riječi „osoba”, „ljudsko biće”, „ljudi”. I kada drugi govore „crna rasa” ili „bijela rasa”, Afrikanci kažu „ljudi crne boje kože” itd.

Čovjekov brat je čovjek

Humanost podrazumijeva da su svi ljudi, bez obzira na rasne i etničke pozadine, braća. Termin „brat”označava brojne i kompleksne porodične odnose u kojima su svi povezani krvnim vezama. Međutim, postoje druga značenja ove riječi. Značenja koja nastoje da uzdignu ljudske odnose sa nivoa čisto biološki determinisanih krvnih veza na nivo gdje bratstvo kao suština čovječanstva transcendira slučajnost ljudske biologije, rase, porijekla i kulture.

U praktičnom pogledu, ovo dovodi do vrlina kao što su gostoljubivostvelikodušnost i briga prema drugima. Ideja bratstva počiva na vjerovanju da smo svi zajedno umotani u snop života i da zbog toga postoji veza između dva čovjeka i prije nego što otvore usta da započnu razgovor.

 

Ljudsko biće je ljepše od zlata

U ovoj maksimi ističe se unutarnja ljepota svakog čovjeka. Zlato ima najveću vrijednost, a pošto je čovjek ljepši od zlata, treba da osjetimo ljepotu i važnost pojedinačnog ljudskog života i da pokažemo međusobno poštovanje kroz samilost, nježnost i razumijevanje.

Zbog toga je naša moralna dužnost da budemo otvoreni prema interesima i dobrobitima drugih, kao i da pružimo pomoć kome god i kad god je ona potrebna. Takođe, ova maksima ističe da je prepoznavanje vrijednosti ljudskog bića važnije od posjedovanja bilo kakvog bogatstva.

Ubuntu – filozofija života

Za razliku od prirodnog i spontanog razvoja etičkog sistema naroda Akan, ubuntu se, kao relativno mlada filozofija, razvija sa određenim ciljem.

S obzirom na nepravednu istoriju koja je zadesila afrički kontinent u dugogodišnjem procesu kolonijalizacije, Afrikanci 70-ih godina prošlog veka razvijaju ubuntu iz potrebe za oživljavanjem izgubljenog identiteta.

Ubuntu je imao potencijal da afričkom narodu povrati kulturološke i društvene vrijednosti i da im omogući da ponovo dožive sebe kao dostojanstvena ljudska bića. Zahvaljujući Nelsonu Mendeli ubuntu postaje poznat i van granica Afrike.

Na različitim južnoafričkim jezicima „ubuntu” znači „biti čovjek”. Ubuntu je filozofski sistem koji prodire u sve sfere afričkog života, a čije ideje u cjelosti oblikuju i vode afrički pogled na svijet. Ubuntu otjelotvoruje značaj solidarnosti i izričito se protivi nejednakosti i izolovanom individualizmu.

Ovo je transkulturalna filozofija u smislu da daje određeni obrazac ponašanja za sve ljude, bez obzira na geografsko, genetičko i socijalno poreklo. Ukoliko bi se ubuntu prihvatio, omogućio bi Afrikancima da usade duh zajedništva u svet koji je ozbiljno izmučen individualističkim manirizmom.

Tri maksime Ubuntu filozofije

Prva maksima tvrdi da biti čovjek znači potvrđivati svoju humanost na osnovu prepoznavanja humanosti kod drugih ljudi i na tom osnovu, sa puno poštovanja, uspostaviti odnose sa drugima.

Druga maksima nalaže da ako je čovjek suočen sa izborom između bogatstva i očuvanja života drugog ljudskog bića, on uvijek mora odlučiti u korist očuvanja života.

Treća maksima, kao princip duboko ukorenjen u tradicionalnu afričku političku filozofiju, kaže da kralj svoj položaj, uključujući i sve moći koje su povezane sa njim, duguje volji naroda koji mu je povlašten.

Poruka koju afrički kontinent odašilje ostatku svijeta sasvim je jasna. Afrička kultura i umjetnost samo su jedan primjer više koji potvrđuje da je pogrešno osuđivati stvari koje ne razumijemo. U tom maniru, treba se otarasiti etiketa koje pripisujemo Afrikancima i koje za sobom nose određene degradirajuće konotacije – afričke zajednice nisu plemena i afrička umjetnost nije primitivna.

globalcir

 

 

Sportsko odijelo za narodne mase

$
0
0

Iako ideja trenirke nastaje u Sovjetskom savezu pod utjecajem konstruktivizma i revolucije, krajem 20. stoljeća u Istočnoj Europi stječe kultni status i postaje dio “slavenskog identiteta”.

Piše: Martina Domladovac

Na ovogodišnjem VI. Međunarodnom kongresu studenata povijestiumjetnosti koji se tradicionalno održava na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, naglasak je stavljen na interdisciplinarnost u povijesti umjetnosti, te primjenu suvremenih načina proučavanja umjetnosti pomoću novih tehnologija. Na ideji interdisciplinarnosti, ali i sve češćem poimanju mode kao dijela kulturne ili umjetničke proizvodnje, oblikovan je blok predavanja Fashion as formation of identity (Moda kao sredstvo oblikovanja identiteta). U sklopu ovog bloka Stefan Žarić održao je predavanje kojim se dotaknuo formacije specifičnog ruskog identiteta gopnika koji nastaje krajem sovjetskog i početkom kapitalističkog razdoblja pod utjecajem popularne sportske odjeće koja u tom razdoblju počinje preplavljivati rusko tržište.

Godine 2014., tada sedamnaestogodišnji Rumunj Alexandru Matesan pokrenuo je Facebook stranicu Squatting Slavs in Tracksuits. Stranica koja je vrlo brzo stekla veliku popularnost u suvremenoj meme kulturi, danas ima više od sedamsto tisuća pratitelja i jedan je od najpopularnijih generatora ideje slavenskog identiteta u svijetu društvenih mreža. Prema riječima samog Matesana, pojam “Squatting Slavs” nije njegov vlastiti izum, on ima dugu tradiciju, a Matesan ga je samo približio internetskoj zajednici i napravio lakšim za konzumaciju. Stranica se poigrava s idejom tipičnog ruskog gopnika, obučenog u Adidasovu trenirku, koji u čučećem položaju s prijateljima pije jeftino pivo ili rakiju i jede sjemenke suncokreta. Velika količina internetskog sadržaja proizašla iz ove ideje, potiče sve više rasprava o tome što je to izvorno slavenski, te potiče li ovakva stereotipizacija daljnju marginalizaciju istočnoeuropskih zajednica.

Termin gopnik danas uglavnom opisuje mladog, bijelog pripadnika ruske niže klase, sklonog nasilju i sitnom kriminalu, no kao svojevrsna uvreda počeo se koristiti još u vrijeme carske Rusije kad se odnosio na korisnike socijalne pomoći GOP (Gorodskoye Obshchestvo Prizreniya). Socio-političkim značajem, izgledom i društvenim statusom, gopnik je najsličniji britanskom chavu, a iako kao ideja postoji već više od stoljeća, novi zamah dobiva 1980-tih kad se na rubovima velikih sovjetskih gradova javljaju mase gopnika koji postaju značajna politička sila. S ponovnim interesom za stilom devedesetih godina i sve popularnijom post-sovjetskom modom, gopnik u trenirci postaje svojevrsni subkulturni motiv.

Iako se zaluđenost Adidasovim trenirkama u Rusiji, ali i ostatku Istočne Europe javlja tek 1980-tih, točnije nakon Olimpijskih igara u Moskvi, Žarić ističe kako je povijest sportskog odijela u ovoj zemlji puno dulja. Prvu sportsku odjeću dizajnirali su ruski konstruktivisti koji su u skladu s revolucionarnim idejama prvi predložili rodno neutralnu, udobnu odjeću prikladnu za kretanje i prilagođenu ruskim vremenskim uvjetima. “Revolucija je trebala odjeću za mase, a zapadnjačka visoka moda to nije mogla pružiti”, naglasio je Žarić. Prva takva odijela dizajnirao je jedan od pionira ruskog konstruktivizma, Alexander Rodchenko, prilagodivši ga potrebama radničke klase. Još veći utjecaj na ideju sportske odjeće imale su Lyubov Popova i Varvara Stepanova, umjetnice i dizajnerice koje su predložile proizvodnju komotne, unisex odjeće koja bi dizajnom naglašavala pokrete tijela i omogućavala razlikovanje sportskih timova na terenu. Nažalost, zbog ekonomskih ograničenja ove ideje nikad nisu u potpunosti zaživjele, a odjeća nije ušla u masovnu proizvodnju.

Umjesto toga, ideju sportskog odijela preuzima Adolf Dassler, vlasnik tvrtke koja će kasnije postati Adidas, te se na Zapadu kao dio sportske opreme trenirke nastavljaju razvijati pod različitim utjecajima popularne kulture. Tek s Olimpijskim igrama 1980. godine na kojima su ruski sportaši nastupali u Adidasovoj opremi, ova sportska marka dobiva kultni status u Sovjetskom savezu. Adidasove trenirke i tenisice postale su statusni simbol koji su zadržale i nakon otvaranja tržišta 1990-tih, te svojevrsna identifikacijska odrednica, odnosno nešto što je Istočnu Europu povezivalo sa Zapadom. Negdje u isto vrijeme na Zapadu nastaje predodžba stereotipnog Slavena u staromodnoj trenirci koju nosi u svakodnevnim prilikama i pije votku iz boce u čučećem položaju. Iako je osnovna namjera ovakve predodžbe stereotipizacija i marginalizacija naroda koji su upravo tada u većem broju počeli imigrirati u zemlje zapada, danas zajednice i subkulture mladih iz zemalja istočne Europe ponovno preuzimaju karikaturnu ideju prosječnog Slavena u pokušaju autoironizacije, ali i otkrivanja autentičnog identiteta. Time sportsko odijelo, nastalo na ideji konstruktivizma i narodne revolucije, u nešto drugačijim okolnostima, ponovno postaje odjevni predmet svakodnevice i simbol radničke klase Istočne Europe.

kulturpunkt

 

Neprijateljska propaganda: Zabraniteljska udruga

$
0
0

Netko naivniji pomislio bi da je ratnim veteranima i njihovim poslušnim kazališnim trupama do Vukovara i Škabrnje stalo barem toliko da se malo ozbiljnije potrude pa da ondje, recimo, u Noći kazališta prirede poneko gostovanje, predstavu i popratni program

Hebemu miša

Otvaramo lijepim vijestima: ovih dana širom Hrvatske održava se bogat kazališni program koji će kulminirati iduće subote u popularnoj Noći kazališta. Noć se – poznato je – ranijih godina održavala trećeg vikenda u mjesecu, ali kako ove godine treći vikend pada na Dan žrtava Škabrnje i Vukovara, jedna braniteljska udruga zatražila je da se manifestacija odgodi. A ono što branitelji zatraže, to se i dogodi. Netko naivniji pomislio bi, doduše, da je ratnim veteranima i njihovim poslušnim kazališnim trupama do Vukovara i Škabrnje stalo barem toliko da se malo ozbiljnije potrude: da ondje, recimo, u Noći kazališta prirede poneko gostovanje, predstavu i popratni program. Greška. Jer dok će Zagrepčani 25. novembra moći birati između tridesetak izvedbi, dok se u Varaždinu sprema pet-šest priredbi, a u malenom Omišu četiri, u Škabrnji se neće događati ništa. U Vukovaru, s druge strane, zaigrat će komedija Scene Martin pod naslovom ‘Hebemu miša!’ Ima još. Kako je Noć kazališta jedan od uspješnijih izvoznih proizvoda lokalne kulturne industrije, ona se održava i u drugim evropskim zemljama, a kako ondje kulturne programe ne kroje vojni ađutanti nego intendanti, te zemlje slobodno biraju svoje kazališne datume. Zato Noć kazališta u Bugarskoj pada 4. novembra, u Češkoj, Slovačkoj, Austriji i Bosni i Hercegovini zbiva se ovoga vikenda, dok se 25. novembra održava još samo u Srbiji i Crnoj Gori. Možda djeluje nezgodno, ali zapravo je prigodno: sav onaj domoljubni zanos, podsjećanja na svetinje Domovinskog rata, užarene presice i žustri apeli na kraju su nas, evo, doveli do toga da u Noći kazališta, 25. novembra Hrvatska među svim evropskim zemljama završi baš u društvu najmržih susjeda. Toliki trud, a uzalud. Toliko strke oko kalendarske simbolike, a na kraju, eto, ništa. Branitelji, hebemu miša.

Ravno do dna

Nastavljamo rubriku slijedeći logiku kalendarskih koincidencija. Kada je, prije nešto više od godinu dana, Nina Obuljen Koržinek postavljena na mjesto ministrice kulture, dočekale su je aklamacije umjerenije ljevice i provokacije uvjerenije desnice. Iluzije onih prvih u međuvremenu su se raspršile, pa ovotjedno izdanje ‘Neprijateljske propagande’ posvećujemo tome da umirimo potonje: ministrica je potonula dovoljno duboko da napokon zadovolji i njihove kriterije. Nepotrebno su je, vidimo sada, napadali kada je iz fotelje izgurala Zlatka Hasanbegovića, bez razloga joj zamjerali angažman u nenarodnoj garnituri HAVC-a, uzaludno kopali grijehe iz dalje prošlosti. Poput, recimo, one notorne epizode iz 2008. godine, kada je – kao tadašnja državna tajnica – potpisala odluku kojom se 18 knjiga Slobodana Praljka s dokumentima iz Domovinskog rata službeno proglašava običnim brošurama, umjesto knjižnom građom. Razlika između te dvije kategorije, inače, egzaktna je: iznosi točno 435 hiljada kuna poreza, koliko je general morao uplatiti u državnu blagajnu pet godina kasnije, jedva koji tjedan uoči haškog suđenja za ratne zločine. ‘Umjesto Hasanbegovića nameće se Nina Obuljen koja je knjige generala Praljka proglasila šundom’, vrištali su zato naslovi desničarskih portala na početku njenog ministarskog mandata; ako su tada vrištali, sada se mogu utišati. Jer aktualna ministrica, dojučerašnja izdajnica, stupila je u prve redove odbrane dostojanstva Hrvatske i njene uloge u bosanskohercegovačkom ratu devedesetih. Upravo tamo – u prvom redu dupkom pune dvorane Hrvatskog državnog arhiva – zatekli smo je prošlog tjedna, na promociji knjige Praljkovog suoptuženika Jadranka Prlića ‘Prilozi za povijest Hrvatske Republike Herceg-Bosne’. Krug je, dakle, zatvoren: opet je, naime, ostao jedva koji tjedan do izricanja haške presude – ovog puta pravomoćne – Praljku, Prliću i ostalim hrvatskim optuženicima, opet se uoči odluke suda tiskaju dokumentarno-propagandne knjige, ali Nina Obuljen više nije osoba zbog koje će bilo tko morati plaćati pozamašan iznos. Ona je sada ministrica koja u čelnicima hercegbosanske tvorevine, namijenjene rasturanju susjedne države, prepoznaje hrvatski ponos. I ne bi u tome bilo ničega naročito skandaloznog – još se jedna u nizu domaćih političarki pravodobno prebacila na krvaviju stranu povijesti – da ona promocija nije bila organizirana baš 9. novembra. Na datum, nimalo slučajno odabran, kada su trupe pod zapovjedništvom Slobodana Praljka srušile Stari most. Iza tog rušenja, uoči haškog suđenja, skupa s ministricom stala je tako kompletna državna kulturna politika. Prije godinu dana, rekosmo, umjerenija ljevica pozdravljala ju je aklamacijama, uvjerenija desnica dočekivala provokacijama. A sada se ovi drugi, jasno je, konačno mogu umiriti. Jer ako ministrica kulture javno obilježava godišnjicu uništenja jedinstvenog arhitektonskog spomenika, vizualnog amblema regije i UNESCO-ove svjetske baštine, onda je kompletna državna kulturna politika napokon stigla do točke koja potonjima potpuno odgovara. Skupa s mostarskim Starim mostom, potonula je ravno do dna.

Parada jada

Nakon Harveyja Weinsteina, lista se odmotava: u nešto više od mjesec dana dvadesetak je muškaraca – redom poznatih, moćnih i bogatih – optuženo za seksualna zlostavljanja, maltretiranja i ponižavanja. Žrtve su, naravno, skoro isključivo žene, a osim eksponiranijih Kevina Spaceyja i Louisa C.K.-a otkaze i prekide suradnji ekspresno su dobili izdavač uglednog ‘Artforuma’ Knight Landesman, Hamilton Fish i Leon Wieseltier iz utjecajnog liberalnog ‘The New Republica’, producenti, glumci, poduzetnici… Ova showbizz parada muškog jada – koja je, nadamo se, tek počela – već ima i prve šire posljedice: u Francuskoj je, primjerice, prošloga mjeseca zabilježen porast prijava seksualnog nasilja bez presedana, skok od čak 30 posto. U Hrvatskoj je ipak nešto drukčije. Nije da ne znamo kako bi se slična lista i ovdje popunila vrlo brzo, nije da ne znamo kako se nasilje uglavnom ne prijavljuje: ako se o njemu i dalje šuti, onda to vjerojatno znači kako je cijena javnog govora viša nego drugdje. U državi u kojoj su osnovni materijalni uvjeti, poslovni aranžmani ili honorari na kocki zbog mnogo manjih stvari, prokazati iole moćniju budalu mora uostalom biti neizrecivo teško. Pa zato prostor ostaje otvoren za glasove poput onoga Milane Vuković Runjić, naše poznate kolumnistice, književnice, nakladnice, TV voditeljice i istaknute članice istoimene stranke Milana Bandića, koja je u ‘Jutarnjem listu’ odlučila preispitati motive žrtava seksualnog nasilja. I to od njihove navike da posjećuju tulume, preko nepoznavanja pravila stvarnoga života pa do zakašnjele odluke da nasilje prijave. Svačega se još našlo u tom tekstu – od prijedloga da se umjesto na tulum ode u crkvu, preko besmislenog ekskursa o homoseksualnosti, zgražanja nad terorom političke korektnosti, Immanuela Kanta i Bona Voxa do, konačno, autoričinog priznanja da je i sama prije trideset godina doživjela zlostavljanje, ali ga nakon tolikog vremena nipošto ne želi prijaviti – pa bismo čitavu tu argumentacijsku skalameriju ovdje najradije preskočili. Da nije jednog sitnog problema. Problem nije toliko u autoričinoj odluci da vlastito nasilno iskustvo odšuti, jer to je naposljetku samo njen izbor: problem je što se upravo zbog tekstova poput ovoga, koji krivnju prebacuju na žrtve i tumače kako se odnosi moći nikada neće promijeniti, na šutnju odlučuju drugi.

Organizacija ugroženog rada

Deset godina nakon početka izgradnje, prošle je subote u Abu Dabiju napokon otvoren tamošnji Louvre, ‘prvi univerzalni muzej u arapskom svijetu s porukom promicanja tolerancije među kulturama i narodima’, kao što su papagajski prenijeli domaći mediji. Nisu propustili spomenuti ni da je 55 blještavo bijelih zgrada muzeja podignuto na ekskluzivnom otoku Saadijat, ni da su nadsvođene golemom kupolom koju čini 7850 metalnih zvijezda, ni da kroz njih prodiru sunčeve zrake što ih arhitekt Jean Nouvel od milja naziva ‘svjetlosnom kišom’, ni da je Nouvelov projekt inspirirala tradicionalna arhitektura arapske tržnice… Nama se, međutim, važnijim čini ono što su nam propustili dojaviti: kroz deset godina podizanja muzeja, rijetki strani novinari koji su se gradilišta uspjeli dokopati uporno su govorili o sistematskom kršenju radničkih prava, a Human Rights Watch je objavio iscrpan izvještaj koji dokumentira neredovito isplaćivanje sramotno niskih naknada, neplaćene prekovremene sate, očajne životne uvjete i preventivno oduzimanje pasoša armiji siromašnih imigranata. Ukratko – prema ‘Guardianu’ – radni režim u Abu Dabiju bio je ‘suvremena verzija ropstva’. A kada su dvojica novinara švicarske javne televizije, došavši prošle subote na otvorenje, odlučili prošetati do obližnje tržnice – jedne od onih što su svojom arhitekturom nadahnule Nouveleov projekt – pa tamo započeli razgovor s imigrantskim radnicima, brzo ih je privela policija. Pušteni su tek nakon dvodnevnog ispitivanja, pošto su policajcima otkrili šifre svojih mobitela i laptopa. ‘Provjerili smo i sve je bilo u redu’, kratko je medijske napise prokomentirao Jean Nouvele: ‘Ne vidim u čemu je problem.’ Ne vide ni novinari naših kulturnih rubrika: nema, dakle, razloga da se podiže buka.

Ladislav Babić: Na odlasku

$
0
0

Pogreb je bio netipičan – tek nekoliko za života najbližih osoba – ispunjavajući pokojnikovu želju. Prepoznavao sam sve prisutne, izuzev osobe čije lice kao da je izbjegavalo fokusirati se, te ne bijah siguran jeli to mlađi sin sa kojim nije imao sređene odnose. Onaj stariji, kao i bratić iz inostranstva sa nevjenčanom ženom bijahu tu, i to je uglavnom bilo sve. Škrt sprovod, poput škrtog mu života koji, eto, završava pridruživši se majci jer oca nije ni poznavao. I dok je stariji držao nekoliko prigodnih riječi, uobičajenih za takve prilike, razmišljao sam koliko li su oni uopće poznavali osobu koju ispraćaju na putovanje bez povratne karte. Poznaje li uopće bilo tko bilo koga, od kojeg se pokraj sveježe iskopane jame oprašta u ime ostalih s ove strane nevidljive granice života i smrti?

Pokojnik bijaše izuzetno inertan tip – za svoga života, dakako – što mogu uvjereno tvrditi poznavajući ga bolje od svih prisutnih. Prilično povučena i nepristupačna osoba o kojoj se ionako znalo malo stvari – uglavnom onih, po svojoj prirodi izloženih oblicima komunikacije s najbližima i malobrojnim prijateljima. Koliko toga, ugniježdeno u njegovu duhu koji prisutne napušta zajedno s tijelom, nikada ne bi moglo poslužiti za hipotetsku biografiju osobe čijoj sahrani prisustvujem? O odnosu sa ženama, čemu bi svjedočiti mogla tek pokoja, još živa polovica privremih parova (kad bi joj i palo na pamet), ni najbliži njegovi ne mogu slutiti. A svakoj bivšoj, tek dio mu uma, misli, maštanja, čežnji i djelovanja – kao uostalom i u obrnutom smjeru – bijaše dostupan. Sinovi njegovi, od koji se s jednim godinama nije viđao jer mu je ovaj zamjerao stvari o kojima se baš i nije jasno izražavao pri poslijednjem susretu, prisjetili bi se tek crtica iz odnosa sa odlazećim ocem, ukoliko volja za prisjećanjem nadvlada. Bi li netko i pomišljao kako je redovito, pri samotnim obrocima u osami sobe koju desetljećima nitko nije posjećivao do privremeno tek posjetitelj drag, ritualno želio dobar tek odsutnima – ne samo iz svoje sobe i svojega života, već i s ovoga svijeta, projicirajući iz sebe u stvarnost privid njihove prisutnosti. Sadržaji svakodnevnih monologa sa odsutnim sinovima i preminulom majkom, nikada neće ugledati svjetlo dana, a njegovo svijesno zaludno zazivanje nje (bijaše ateist i nimalo metafizički tip), s željom da podijeli popola preostalo svoje bitisanje, gasilo se u realnostima svakodnevice i davno prije no je to učinilo tijelo. Dok nije shvatio – a umom bijaše podjednako trom kao i tijelom – da postaje jeftinom farsom, razgovarao bi s Neznanom s kojom je žudio dijeliti samoću sobe i života, uz ono ljubavi i duha koji je svakodnevno kopnio, stanjujući se poput snijega na proljetnom suncu. Tko bi ma i pretpostavljao što je razmišljao čitajući knjigu, gledajući film ili samo šutke zureći kroz prozor dok krupne pahulje snijega zameću tragove onih koji su tek tren prije bili njegovi gosti. Kome bi mogao pasti na pamet tijek njegovih premišljanja uz kićenje blagdanske jelove grančice, tko li bi uspio predočiti slike prolazeće glavom pri sjeckanju luka za neko od jednostavnih jela koje je spravljao?

Imao je hrpicu internetskih poznanstava, prijateljstava – smiju li se tako zvati – s ljudima koje je tek preko majlova i fotografija poznavao. Uglavnom svjetonazorskih i političkih istomišljenika koji nisu strahovali javno iznositi stavove i poglede na jad i bijedu u koje je društvo zapalo nakon poslijednjeg rata. Kolika li tek njima enigma bijaše, kad i rođena djeca tek površno poznavahu intimu, za života zakopana u sivu moždanu masu, a sada rasplinjavajuću s ostacima energije koja napušta njegovo hladno truplo. Kad prestane odgovarati na majlove dolazeće na još živu elektronsku adresu, hoće li virtualni znanci i prijatelji shvatiti da je zauvijek iščezao, ne samo iz njihovih elektronskih života? Sinovi bi ih moguće obavijestili, mada mlađi i kad bi poželio to ne bi mogao, ne poznavajući ni realniji a kamoli ovaj virtuelni oblik očeva života, dok stariji možda i učini, ako se uopće sjeti bilo što poduzeti.

Racionalno se uvijek trudio u sebi održati ravnotežni odnos spram djece – svako sa drugom ženom – skanjujući se priznati da mu je stariji ipak draži; naprosto uslijed učestalih kontakata koje je s njim još od njegova djetinjstva imao. Pokušavao je i s drugim uspostaviti odnose ljubavi i prijateljstva njegovane s njegovim polubratom, ali se to razbijalio već od rastave s majkom, uvijek spremnom za svađu prilikom njegovih posjeta. Dok je to još činio. Za vrijeme njihova studija, pomagao ih je podjednako, u skladu sa ograničenim materijalnim i osobnim sposobnostima – rekoh već da bijaše živa inkarnacija svemirske inercije u ljudskom obličju – produljivši to i nakon diplomiranja, u periodu dugogodišnje nezaposlenosti u političkoj, socijalnoj i ekonomskoj ruini čiji državljani bijahu. Što li je osjećao šaljući im mjesečno neki sitniji iznos, da se nađe, vječno odlazi u prostore svijeta na koji se otputio. Znaju li koliko je žudio da ostanu o dobrim odnosima, da izbjegnu zlu krv među sobom za koju ni ne bijaše razloga? Dok je sa starijim uspostavio prije prijateljski negoli očinski odnos, imajući slične interese, stavove i svjetonazore, čitajući iste knjige, zajedno uživajući u istim filmovima, dotle je mlađi i kad se s njim još pokušavao zbližiti, odbijao te pokušaje. Njegova vjera, pojačano usađivana od majke nakon raskida veze (osveta ocu ateistu?), koju je kasnije – koliko mu bijaše poznato iz pričanja svog starijeg – znao dovoditi u sumnju, ograničavala ga je u raspravljanju s njome nespojivih intelektualnih zamisli, čitanja poklanjanih knjiga ili suvislog razgovora o pojedinim temama. Dok su još razgovarali. Kažem, nekako mi maglovita bijaše slika jednog od prisutnih; ne bijah siguran jeli to mlađi (kojega je polubrat zacijelo obavijestio o očevoj smrti) odlučio makar zauvijek ispratiti oca iz svog života, u kojem već odavno nije imao nikakvog mjesta.

Za života, pokojnik je uvijek preispitivao svoj odnos spram majke i djece, a ne toliko prema bivšim ženama. Vjerujem kako se osjećao kriv prema njima, toliko kriv da je znao kako nikada krivdu neće javno ispovijedati, niti priznati što mu mori savjest. Mislim da je u osnovi bio gad, iako se neuspješno trudio biti boljim negoli mu je uspijevalo. Uostalom, uvjeren u intelektualnu nadmoć nad većinom ljudi, nije se smatrao psihotičnom osobom kojoj treba pomoć psihijatra, a kako bijaše bezbožnik – niti ispovjed svećeniku nije dolazila u obzir. Daklem bi jedino priznanje pogođenima njegovim djelovanjem dolazilo u obzir, čega se silno bojao da ne pokvari odnose međusobnog, kakvog takvog povjerenja. Pa će tako krivdu, kao i poneku pravdu koju je možda učinio za života, zauvijek ponijeti kao poputbinu skrivenu od malobrojnog skupa ispratitelja. Činjenica da oca nije poznavao nimalo ga nije smetala, pa je – znam zasigurno – odbio objelodanjenje njegova identiteta u zrelijim godinama (pisma majci koja nije čitao prepustio je u naslijeđe djeci, ne zakinuvši ih zauvijek za spoznaju djedova identiteta, požele li). Da očuva svoj psihički mir, koji bi okolnosti odavno van njegova dosega zasigurno narušile. Nije ga ni volio ni mrzio, jer ga nije niti poznavao – bijaše mu posve irelevantan – a često je odnos mlađeg sina prema sebi pokušavao shvatiti u tom kontekstu. Kako ovaj bijaše iz vanbračne veze, to je toliki utjecalo na pokojnikovu majku da ga nikada nije poželjela vidjeti. Svijesni ste da je to za oboje, oca i sina – teško je reći za koga više – bio udarac koji je među inima utjecao na uzajamne odnose. Dali je tako teško shvatljiv uzaludni očev pokušaj zbližavanja bake sa unukom, ne mogu razumjeti; uostalom i taj neuspjeh dio je tereta koji odnosi sa sobom. Bolju majku teško je moguće zamisliti, žrtvovala se za njega i kad se ptići odavno izbacuju iz gnijezda, no do kraja života – njenog i svojega – opterećivao ga je njen odnos prema unuku. A onaj stariji bijaše ljubimac, majčin i njegov – stjecajem sasvim drukčijih okolnosti.

Pokojnik nikada nije završio prirodne znanosti, no vrlo veliki dio života – sve dok mu se psihički nije zgadilo upražnjavanje interesa iz doba mladosti – kao nadobudni „samostalni mislilac“ bez dovoljno znanja, bavio se tajnama prostranstva u koje seli njegova duša. Svemira. Kakve su misli opsjedale glavu u kojoj je prevrtao formule kojih se još prisjećao sa studija, na primitivan način nastojeći dokučiti još nedokučeno; što je osjećao pišući radove koje mu je stariji potomak prebacivao na internet – vječno zahvalan što njegove budalaštine ispostavlja sudu javnosti – ostat će zauvijek skriveno. Što ga je gonilo pisati pjesme, objelodanjene u zbirkama na nagovor sina-prijatelja, i jeli ih onaj drugi uopće ikada čitao, i za njega bijaše vječna tajna kao i ravnodušnima spram osjećaja i poriva za njihovim poetskim iskazom. Mnogo prekasno shvativši kako je kozmologija preduboka i za najdublje, a kamoli njegov um brčkajući se u plićaku vlastitih sposobnosti, opredijelio se za znanstvenu fantastiku, tu i tamo objavivši poneku nezamjećenu pričicu; sad dali pateći ili ne zbog tih (ne)uspjeha, tko li će – sem njega kojeg više nema – znati?

Tako, razmišljajući tijekom sinovljeva opraštanja od preminulog oca, prebirući misli ne samo o njemu već svim pokojnicima svijeta ispraćanim prigodnim riječima najbližih, najdražih, najvoljenijih ili samo prijatelja i znanaca, pitah se – ne samo koliko su oni poznavali odlazećega, već koliko je i on znao o ljudima prisutvujućim ispraćaju, onima koji će u toplini doma ili sa osmrtnica dočuti da je taj i taj, njihov poznanik, prijatelj, znanac iz usputnih razgovora ili samo viđenja, zauvijek napustio tlo po kojem oni još gaze. Rekoh već, pokojnik bijaše više no inertan tip, savršeni arhetip i paradigma kozmičke inercije – vječnost mu je trebala da se odluči, a još više za neku smislenu akciju. Tako je i njegova duša – s namjerom ili ne – odgodila čas odvajanja od hladnog i ukočenog tijela, neprimjećena promatrajući ritual opraštanja i ispraćanja na nepovratni put svega živog, ovaj put posvećen njemu. S poslijednjim mislima o tome koliko se međusobno poznajem sa prisutnima, odlazeći se oprostih zadnji put od hrpice okupljene oko vječnog doma istrošenog tijela. Dok su oproštajne riječi dragog djeteta zamirale, postajući sve udaljenije i tiše, duša neznanca se, u tišini tisuć puta većoj od nadgrobne, bez žaljena rastala sa ostajućim tijelom i uputila svom novom domu. Obrisi okupljenih stranaca postepeno su iščezavali, kao što ću i ja u njihovim sjećanjima blijediti u godinama koje im još pripadaju.

Lud, zbunjen, Obuljen

$
0
0

Ministrica kulture iza zatvorenih vrata pokušava preusmjeriti više od 30 milijuna kuna iz europskih fondova, namijenjenih neprofitnim medijima, na račune komercijalnih televizijskih i radijskih postaja, pozivajući se pritom na radnu skupinu koju je sastavila bez ikakvih javnih kriterija i o kojoj ne postoje dostupni podaci

Više od godinu i pol dana nakon udara Zlatka Hasanbegovića na neprofitne medije, kao prvog mu poteza s funkcije ministra kulture, njegova nasljednica Nina Obuljen Koržinek najavila je sredinom prošlog mjeseca – po već neki put – skori nastavak financiranja tzv. trećeg medijskog sektora, onog koji stoji uz javni i komercijalni. Sve što je na tu temu izrekla u razgovoru za portal Hrvatskog novinarskog društva, međutim, nastavak je njezina obmanjivanja javnosti i potvrda naše lanjske teze da Obuljen Koržinek, nažalost, nije ništa doli Hasanbegović drugim sredstvima. Konkretan predmet interesa u ovom slučaju jesu oko tri i pol milijuna eura koje Hrvatska još iz mandata vlade lijevog centra potražuje iz Europskog socijalnog fonda, uz 600 tisuća eura obaveze koju RH mora pridodati na taj iznos za rečenu svrhu. Tih oko 30 i pol milijuna kuna, u periodu razdiobe do 2020. ili čak 2022. godine, trebalo bi revitalizirati medije koji su tek bili zaživjeli uoči povratka HDZ-a na vlast, uz skromne javne financije od svega tri do pet milijuna kuna godišnje, rastući kroz faktično tek započetu novu medijsku politiku. Njezina okosnica nije bilo svjetonazorsko-ideološko te identitetsko prepucavanje s etnodesnicom, premda su podržavani mediji morali zadovoljavati ustavne civilizacijske vrijednosti, nego suprotstavljanje devastirajućim efektima tržišta na medijske standarde u ovom desetljeću, pa da ne idemo dalje unatrag.

Medijska politika koja se događa iza zatvorenih vrata jedne institucije, o kojoj samo čelnik institucije smije javno govoriti te u kojoj, u smislu javnosti, ne sudjeluje nitko, jednostavno ne sadrži osnovne parametre da bi se uopće smatrala javnom politikom – kaže Lela Vujanić

Nova ministrica kulture ustanovila je odmah po dolasku kako je ta politika stavila prevelik naglasak na neprofitne medije, nauštrb komercijalnih, i time plasirala svoju prvu indikativnu podvalu. Sljedeća koju smo također isti čas podcrtali bila je pozivanje na tobože prekoračena zakonska ograničenja te politike u EU-okvirima, no tome smo ovdje već posvetili dosta pažnje i nećemo ovom prilikom iznova ulaziti u sve detalje. Uglavnom, ministrica je tad najavila ekspertnu izradu nove medijske strategije, naspram one iscrpne i zaokružene – a po njoj loše – te ovjerene u kratkom mandatu Berislava Šipuša; naredni joj koraci su imali biti javna rasprava i natječaj. Ali pokazat će se da je godinu dana potrošeno samo, valjda, kako bi se taj redoslijed obrnuo naglavačke i kako bi se najprije i samo pristupilo organiziranju natječaja za dodjelu naslijeđenih sredstava iz eurofonda, bez obnovljenih studija i sročene zamjenske strategije, bez ekspertize i naročito bez javne rasprave. Na kraju, a što je osobito poražavajuće za ministricu s imidžom eurobirokratske redovnice, ispostavit će se da je sav nered vjerojatno u izravnom sukobu s pravnom tzv. stečevinom EU-a i da ona krši bitne norme u tom kontekstu.

Obuljen Koržinek u navedenom intervjuu kaže da se ‘kroz raspravu radne skupine’ pokazalo da je nemoguće dohvatiti preciznu definiciju što su to mediji zajednice, a koje ona želi uvesti kao subjekt vrijedan (i) ovog subvencioniranja. I to naspram već uspostavljenog pojma neprofitnih medija, prema Europskom parlamentu i UNESCO-u, no takvog da on kod naše ministrice izaziva nedvojbeni ideološki protržišni otpor, jer se radi o jednostavnoj odlici poslovanja kakvo ne izvlači profit na vlasničke račune, nego ga smije koristiti isključivo unutar daljnje proizvodnje. Ali vratimo se na radnu skupinu koja je trebala pripremiti teren za natječaj i o kojoj ministrica govori kao o tijelu iza kojeg je ostao relevantan trag, iako je imalo ‘dosta poteškoća u formiranju’. Istina je da radna skupina ustvari nije pravo ni oformljena, jer su dva njezina sastanka prošlog svibnja protekla u preslagivanju članstva, da bi joj svaka aktivnost stala nakon prigovora člana Saše Lekovića, predstavnika i predsjednika HND-a, da nije dobro raditi bez kriterija izbora članova skupine i pravilnika o njezinu radu. Iza sastanaka navodno nisu ostali ni službeni zapisnici, samo uložene primjedbe nekolicine članova na spekulacije oko difamiranih neprofitnih medija i neusuglašenog pojma medija zajednice. Baš kao što će cjelokupan proces vezan uz medijsku politiku i buduće financiranje pratiti apsolutna, neprobojna netransparentnost.

Arbitrarno i diskrecijski, a kako saznajemo mimo zastrtih kretanja u instituciji zaduženoj za državnu medijsku politiku, ministrica je u radnu skupinu bila imenovala Marinu Mučalo i Viktoriju Car s Fakulteta političkih znanosti, Sanju Despot iz HND-a i Katju Kušec iz HNIP-a, Ružu Beljan iz Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva i Paška Bilića iz Instituta za razvoj i međunarodne odnose, Ivu Borković s portala Forum.tm kao predstavnicu neprofitnih, Željka Matanića iz Hrvatske udruge radija i novina, te pet nedelegiranih, jednostrano pozvanih osoba iz Agencije za elektroničke medije: vijećnike Damira Hajduka i Roberta Tomljenovića, i zaposlenike stručnih službi Mariju Kanazir, Anju Jelavić i Nives Zvonarić. Posljednju navedenu, inače, Nina Obuljen Koržinek postavila je nedavno za načelnicu medijskog odjela u Ministarstvu kulture, što će zacijelo označiti moment povratka medijsko-političke materije pod okrilje toga namjenski izdvojenog tijela, nakon njezina izmještanja sve do odlaska prethodne voditeljice Lele Vujanić. Rezon imenovanja čak petero članova iz AEM-a, ustanove za nadzor isključivo elektroničkih medija i koja im dijeli godišnje nekoliko desetaka milijuna javnog novca iz drugog izvora, može se iščitati iz ministričinih pohvalnih, ali također poprilično neutemeljenih riječi u gore citiranom razgovoru na račun te adrese. No završimo s kratkim pregledom još kraće aktivnosti radne skupine – Borković i Despot napustile su je odmah, da se ne izlože sukobu interesa kao radnice medija koji se natječe za subvenciju, da bi umjesto njih ušli Saša Leković i, umalo, Gordana Vilović s Fakulteta političkih znanosti, a koja nije stigla ni pristupiti radu.

Postavlja se dakle pitanje tko sad kreira okvir javnog poziva za dodjelu sredstava iz ESF-a koji ministrica najavljuje za kraj ove godine, osim ako to nije ona sama, uz bivšu službenicu AEM-a koju, uzgred, prati kompromitacija u tamošnjem radu, na štetu javnog interesa.

Novac iz Europskog socijalnog fonda izričito je zabranjeno izdvajati za komercijalne i javne medije. Pitam se hoće li građani ove zemlje morati jednom vraćati tih 30 milijuna iz svog džepa, kad sve bude potrošeno nenamjenski, na profitne medije – upozorava Saša Leković

‘Medijska politika koja se događa iza zatvorenih vrata jedne institucije’, rekla nam je o tome Lela Vujanić, ‘o kojoj samo čelnik institucije smije javno govoriti, a u ovom slučaju samo je najavljivati bez konkretnog sadržaja, te u kojoj, u smislu javnosti, ne sudjeluje nitko, niti je jasan način na koji bi se moglo tu sudjelovati ili uključiti, jednostavno ne sadrži osnovne parametre da bi se uopće smatrala javnom politikom.’ Dodala je kako je, za razliku od takve prakse, nacrtu ranije medijske politike prethodio iscrpni Nacionalni izvještaj o medijima, široka javna rasprava s nizom sastanaka otvorenih za stručnu te cjelokupnu javnost i razne zainteresirane ustanove, a održavanih u ministarstvu i HND-u, kao i širom Hrvatske.

Po njezinu mišljenju, radilo se o najozbiljnijem pokušaju artikulacije ukupnosti medijskog polja te strukturnih zahvata, odnosno mjera kojima je cilj bio razriješiti mnoge neuralgične točke hrvatskog medijskog prostora, odnosno smanjiti društvene nejednakosti u komunikacijskoj i medijskoj sferi. ‘Vidim je i kao pokušaj formuliranja neke Different kind of State, koju karakteriziraju maksimalna otvorenost, participativnost i, ako nije preuzetno reći, radikalna jednakost koja uključuje ‘responsivnost’ na realno stanje na terenu i orijentaciju na takozvane korisnike koji su viđeni ne kao strana koju će se disciplinirati kroz različite formalno-birokratske začkoljice, već kao dio jednog, istog polja, koje treba potpomagati i razvijati, a krajnjim korisnicima, čitateljima, gledateljima, slušateljima, omogućiti i reprezentaciju i sudjelovanje u proizvodnji.’ Nasuprot tome, ne treba čuditi ni podatak da je radna skupina sadašnjeg Ministarstva kulture raspuštena nakon pokušaja da se njezinim članovima kao potencijalni korisnici natječajnih javnih sredstava – koje će oni smjerno potvrditi – serviraju i trgovačka društva, tj. komercijalni mediji.

Saša Leković dočekao je u međuvremenu još naivnije nastojanje za afirmacijom potonjeg interesa: u dopisu upućenom članstvu Izvršnog odbora HND-a odmah nakon prekida djelovanja radne skupine, netko ga je optužio za pogodovanje neprofitnim medijima, zatražio njegovu ostavku i potpisao se ‘novinari komercijalnih medija’, zatim naznačio da isto pismo dostavlja i Ministarstvu kulture i AEM-u. ‘Očekivao sam da će ministrica dovršiti obećanu novu strategiju’, izjavio je Leković za Novosti o današnjoj politici, ‘ali do kraja godine očito neće biti ništa od toga. Osim toga, što se tiče sufinanciranja neprofitnih medija, ona nečinjenjem nastavlja štetu koju je Hasanbegović izazvao činjenjem. Pa još nema ni načelnog rješenja o sufinanciranju. Telefonski sam ministrici ponovio pitanje, postavljeno na radnoj skupini, o proceduri izbora članstva i daljnjim kriterijima za rad, no dobio sam odgovor da će sve biti riješeno ‘interno’. Ipak, tu postoji još veći problem, koji sam naznačio i radnoj skupini – novac iz Europskog socijalnog fonda izričito je zabranjeno izdvajati za komercijalne i javne medije. I pitam se hoće li građani ove zemlje morati jednom vraćati tih 30 milijuna iz svog džepa, a kad sve već bude potrošeno nenamjenski, na profitne medije.’

Moguća svrha sredstava iz ESF-a zasigurno će se još dugo raspetljavati, s obzirom na to da ni propozicije njihova plasmana nemaju tako strogo određene granice, mada intencija čitavog konteksta, a i dosadašnje prakse u Europskoj uniji, smjera jasno prema neprofitnim medijima. Upravo kao i smisao izbora Ministarstva kulture za preusmjeravanje tog novca s matične domaće adrese Ministarstva rada i mirovinskog sustava, a s primarnim ciljem borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti kroz razvoj za to prikladnih medija. Ovdje nije zgoreg dodati kako su neprofitni mediji i mediji zajednice dva strukturno odvojena termina koji se ne mogu promatrati kao suprotnosti, a ni kao skupovi koji se dijelom nužno preklapaju. Jer prvi se definiraju po odnosu prema dobiti u poslovanju, dok su drugi određeni prema participativnosti društva (zato postoje interesne zajednice, zemljopisne, kulturne, pa i tzv. zajednice praksi, a koje sve mogu biti različito inkluzivne ili ekskluzivne). Ali usprkos svim tim nijansama koje ovdje više služe zamagljivanju realnih odnosa negoli lakšem njihovu razumijevanju, neizbježna je i neporeciva konstatacija da u Hrvatskoj naprosto nema komercijalnih medija zajednice kojima bi se dodijelili deseci milijuna javnih kuna, jer u ovdašnjim komercijalnim medijima nema demokratske ni kreativne ili bilo kakve druge participacije bilo koje od pobrojanih vrsta društvenih zajednica.

Idućih tjedana i mjeseci svejedno ćemo prisustvovati daljnjim nastojanjima Nine Obuljen Koržinek da dotuče nepoćudne neprofitne medije te, jednako nemušto i nasilno, pošto-poto ugura lokalne profitne radijske i televizijske medije u prigodno rastegnutu formulaciju medija zajednice, ali nemojmo se ni slučajno time dati zavarati. Posrijedi je samo dodatni pokušaj otimačine javnog novca prema računima onih koji su se posvetili tržišnoj ekstrakciji profita. Zato se i dalje tako trude, oko Ministarstva kulture i AEM-a, npr. cehovsko-vlasničke organizacije HURIN i NUT (Nacionalna udruga televizija), po kojekakvim Danima elektroničkih medija i sličnim marketinškim predstavama napaljenih poslodavaca. Zato sadašnja ministrica kulture falsificira efekt tržišta i djelovanja komercijalnih medija na javni interes u kvalitetnom informiranju i educiranju te zaštiti društva. Konačno, zato ona laže kad ponavlja da su neprofitni mediji bili protežirani u odnosu na komercijalne u razdoblju prethodne medijske politike – ne Hasanbegovićeve nego one ranije, jer su ova sad i Hasanbegovićeva, ponavljamo, jedno te isto. Stoga ćemo ovdje samo još istaknuti par ključnih detalja iz starog gradiva u vezi s financijama: 2015. godine, prije povratka HDZ-a na vlast, neprofitni mediji su dobili dotad najveću svotu javnog novca, oko pet milijuna kuna, a sve društvene benefite koji su zauzvrat realizirani nećemo sad opet navoditi. Istovremeno su komercijalni, privatni, veliki mediji dobili, kroz razne olakšice i poticaje, preko 160 milijuna kuna. Također, samo za komercijalne lokalne televizije i radija isplaćeno je preko AEM-a oko 36 milijuna javnih kuna iz Fonda za poticanje pluralizma koji prema Europskoj uniji uopće ne bi smio služiti komercijalnim medijima, pri čemu treba znati da je samo jedna od tih televizija većinski javna i da je čak 90 od oko 130 radijskih stanica u većinskom privatnom vlasništvu.


Pirandello u Požegi

$
0
0

Za razliku od Slunja, gdje je za ravnatelja knjižnice postavljen vodoinstalater, ‘slučaj Požega’ je revolucionarniji, jer nije neki hadezeovac branitelj ili vozač viljuškara imenovan glumcem Gradskog kazališta, već glumca u tom kazalištu uopće i nema. Ne treba glumac, shvatili ste, da bi se kazalište Kazalištem zvalo

Ima u Slavoniji grad Požega, ozbiljan grad, sjedište Požeško-slavonske županije i Požeške biskupije, i u toj Požegi – hvala Telegramu i mom drugu Dragi Hedlu, gdje čuo i gdje ne čuo, za tu divnu priču – Gradsko kazalište s devetero zaposlenih. Ima to kazalište i ravnateljicu, i voditeljicu dramskog studija, i šeficu računovodstva, ima bogami i šefa za odnose s javnošću, kao svako ozbiljno kazalište ima i scenografkinju i garderobijerku i scenskog radnika, ima i majstora rasvjete i majstora tona, sve Gradsko kazalište Požega ima, samo nekako nema – glumaca.

Nema glumaca, nema režisera, dramaturga, koreografa, plesača, pjevača, nema zapravo nijednog scenskog umjetnika. Samo ravnateljica i prateće administrativno-tehničke službe. I, naravno, direktor za odnose s javnošću: teatar je živ organizam, besmisleno je kazalište koje ne komunicira s javnošću.

Kako se to dogodilo, gdje je zapelo, tko je zajebao, đavo će znati, tek pune dvadeset dvije godine Gradsko kazalište Požega radi bez ijednog glumca: prave se sezonski programi, štampaju plakati i prodaju ulaznice, uzimaju se damama kaputi na garderobi i važno u foajeu razgovara o suvremenom europskom teatru, sve u Gradskom kazalištu u Požegi fercera kao u bečkom Burgtheatru, samo što, eto, u cijeloj zgradi nema nijednog jedinog glumca.

‘Ovo je sjajno!’ zadivljeno će tako u prvom redu partera HDZ-ov gradonačelnik Darko Puljašić došapnuti požeškoj slikarici gospođi Aniti Grbavac Jakobović, inače predsjednici Kazališnog vijeća – Gradsko kazalište u Požegi, zaboravio sam vam reći, nema glumaca, ali ima i ozbiljno Kazališno vijeće – pa upućeno dodati: ‘Šta je ovo, Pirandello?’

‘Aha. Zapravo, prema Pirandellu’, oprezno će ga ispraviti gospođa Anita. ‘’Autor traži šest lica’.’

‘Fascinantno!’ klimnut će glavom gradonačelnik pred praznom, šupljom pozornicom, čiju turobnu pustoš podcrtavaju uigrani majstori svjetla i tona, te sugestivna škrta scenografija sa šest drvenih stolica.

Dvadeset dvije godine, eto, u požeškom Gradskom kazalištu rade projekte, programe i cijele ambiciozne dramske sezone bez ijednog tog, kako se zove, glumca – dvadeset dvije godine taj uzorni mali komunalni teatar zapravo je samo kazališna radionica za djecu i srednjoškolce, pune dvadeset dvije godine nesretni Luigi Pirandello po cijeloj Požegi traži šest lica, cijele dvadeset dvije godine igrao je bez zaposlenih glumaca požeški teatar apsurda po zaštitom Ionescoa – sve dok ovih dana mudri gradonačelnik nije intuitivno osjetio da im nešto nedostaje, pa sazvao Kazališno vijeće.

‘Jeste li sigurni? Intendantica, šefica drame, scenografija, scena, ton, svjetlo, garderoba, računovodstvo, odnosi s javnošću… ne razumijem, sve imamo’, sedmi put prošla je predsjednica Vijeća, gospođa Anita, platnu listu Gradskog kazališta, pa nemoćno odložila naočale i stala masirati sljepoočnice. ‘Tko još, što jednom teatru još uopće treba?’

‘Možda vodoinstalater?’ oprezno je digao ruku član Vijeća Goran Peić, ugledni požeški HDZ-ovac i brojač vodomjera u komunalnom vodovodnom poduzeću, nadaleko poznat ekspert za kazalište i menadžment u kulturi.

‘Ne, nije to, vodoinstalateri su za biblioteke’, presjekao ga je gradonačelnik Puljašić, što je taman u novinama bio pročitao kako je hadezeovski kolega gradonačelnik Slunja – sjetit ćete se sad i vi – za ravnatelja gradske knjižnice postavio umirovljenog vodoinstalatera.

‘Dajte, koncentrirajmo se’, umorno je dometnula gospođa Anita. ‘Kazalište: bez čega jedno kazalište ne može?’

‘Pa da!’ lupio se naposljetku po čelu gospodin gradonačelnik. ‘Cijelo vrijeme nam je pred nosom, a mi ne vidimo! Razmislite malo: imamo u kazalištu scenu, imamo na sceni i kazališnu scenografiju i kazališnu tehniku, imamo i majstora kazališne rasvjete, i majstora kazališnog tona, i djelatnika za kazališne scenske poslove… dakle? Tko nedostaje?’

‘Upičkumaterinu kako smo glupi!’ očitu stvar shvatila je najzad i predsjednica Kazališnog vijeća, pa istog časa dala izmijeniti sistematizaciju i raspisati natječaj. Tako će Gradsko kazalište Požega ovih dana nakon pune dvadeset dvije godine dobiti – voditelja scensko-tehničkih poslova.

Divna Hedlova priča o zapošljavanju HDZ-ovaca u gradu Požegi, i u toj Požegi Gradskom kazalištu, gdje je HDZ-ov gradonačelnik izmislio radno mjesto šefice scensko-tehničke službe za svoju prijateljicu i provjerenu HDZ-ovku Sanju Galić – koja je, nota bene, u Gradskom kazalištu kao jednako neophodna zamjenica ravnatelja već jednom radila, pokupivši prije dvije godine lijepu otpremninu – zapravo je priča o potrazi za svetim gralom hrvatske kulture: formulom za podjelu novca iz budžeta za kulturu među političkim i stranačkim uguzima, uglavnom ljudima što će s kulturom imati što nikakvije moguće veze.

’S obzirom na to da nema vlastiti ansambl, Gradsko kazalište Požega vlastitu produkciju gradi temeljem principa ‘učenja kazališta’, odnosno sretnim spajanjem stručnih kazališnih gostiju (pedagoga, redatelja, glumaca, dramaturga, scenografa), požeških amatera i bogate literarne baštine Požeštine. Tako nastaju začudne predstave koje po cijeloj Hrvatskoj pronose dobar glas o postojanju kazališne svijesti Požege’, objašnjavaju na sajtu požeškog Gradskog kazališta svoj revolucionarni i, hm, ‘začudni’ koncept u kojemu su glumci, redatelji i dramaturzi zapravo gosti teatra – uvijek rado viđeni kod gospođe ravnateljice, šefice računovodstva, direktora za odnose s javnošću i voditeljice scensko-tehničke službe – odakle po cijeloj Hrvatskoj ‘pronose dobar glas o postojanju kazališne svijesti Požege’.

Gradsko kazalište Požega – nakon svih ovih godina kompetentno ekipirano i zaokruženo šeficom scenske tehnike – s okruglih će se desetero zaposlenih tako približiti svetom gralu hrvatske kulture: da od milijun i tri stotine hiljada kuna iz gradskog proračuna za kazalište svih milijun i tristo hiljada podijeli na plaće zaposlenih. A da nijedna – razumije se – ne bude bačena na kojekakve glumačke uhljebe.

‘Slučaj Požega’, jasno, nije prvi takav, i to ne samo zbog činjenice da se onaj spomenuti vodoinstalater – ispričavam se: i branitelj – što ga je HDZ-ov gradonačelnik Slunja prije koji tjedan postavio za ravnatelja gradske knjižnice, zove Ivan Požega. Najzad, i Sanja Galić, nova šefica scensko-tehničke, takorekuć ‘vodoinstalaterske’ službe u Gradskom kazalištu Požega ustvari je – knjižničarka. Ovaj je ‘slučaj Požega’, međutim, ‘začudniji’ i revolucionarniji, jer nije neki hadezeovac branitelj, umirovljeni vodoinstalater ili vozač viljuškara imenovan glumcem Gradskog kazališta, već glumca u tom kazalištu uopće i nema, niti ga je ikad bilo. Ne treba glumac, shvatili ste, da bi se kazalište Kazalištem zvalo, i da bi postojala ona, kako se zove, da – ‘kazališna svijest’.

Riječ je o modelu koji je predstavila ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek, imenujući za svog savjetnika Ladislava Ilčića, katoličkog aktivista najpoznatijeg po priznanju da nikad nije masturbirao: neće on, naime, biti savjetnik ministrice kulture zato što je bio violinist u orkestru Hrvatske radiotelevizije i snimao ploče s mariachi-grupom El Combo, već zato što je predsjednik marginalne ultrakonzervativne strančice Hrast, HDZ-ova koalicijskog partnera. I, naravno, zato što nikad nije masturbirao: sam je smisao cijelog projekta da u budžetskim institucijama besposleno drkaju ljudi bez ikakva iskustva.

‘Gospodin Ilčić cijeli se život bavi kulturom i sigurno može dati svoj doprinos’, lijepo je onda premijer Andrej Plenković rastumačio taj autentični hrvatski koncept ‘bavljenja kulturom’. Nisu živoj hrvatskoj kulturi potrebni umjetnici, već ljudi koji se bave kulturom: ne trebaju, rečemo, hrvatskom kazalištu glumci, već političari koji će se baviti kazalištem.

Tako, naime – objasnit će nam ministrica Nina Obuljen Koržinek – ‘nastaje začudna kultura koja po cijelom svijetu pronosi dobar glas o postojanju kulturne svijesti Hrvata’.

Hasanbegović u janjećoj koži: Ministrici bolje novac vratiti u Bruxelles, nego njime hraniti „neprijatelja“?

$
0
0

Najgrlatiji predstavnici “domoljubne” desnice onomad su se – tko bi rekao da od toga ima tek godinu dana – svojski uzjogunili kad su čuli da je najudobniju fotelju u Ministarstvu kulture Andrej Plenković namijenio Nini Obuljen Koržinek. Ne toliko zbog nove ministrice, a ni zbog naročite zabrinutosti za kulturu, koliko zbog degradiranja Zlatka Hasanbegovića u HDZ-ovoj unutarstranačkoj strukturi. Za takvu pobunu, o čemu stanoviti vremenski odmak daje najbolji sud, nije bilo nikakvog razloga; Obuljen Koržinek hrabro je nastavila koračati stopama svog predšasnika, posebno kad je odnos prema kritički intoniranim medijima u pitanju. Razlike između Hasanbegovića i Obuljen Koržinek tek su estetske prirode: lična fasada nove ministrice nešto je bolje održavana, pa joj iz prošlosti ne vire ni ustaške kape, a ni heroji, mučenici i šehidi. Ali politički kontinuitet među dvoje ministara nepobitno je prisutan – Obuljen Koržinek nastavila je Hasanbegovićevu misiju zatiranja neprofitne medijske scene.

Neprofitnim je medijima, svjetonazorski nekompatibilnima s HDZ-om, Hasanbegović najprije ukinuo institucionalne potpore Ministarstva kulture, uputivši ih da financiranje potraže u fondovima Europske unije. Da bi zatim odgodio i raspisivanje natječaja najavljenih u sklopu programa “Mediji zajednice”, za koje je baš iz Europskog socijalnog fonda predviđeno 30,6 milijuna kuna.

Zlatko Hasanbegović
Razlike između Hasanbegovića i Obuljen Koržinek tek su estetske prirode (FOTO: Hina)

Izvorno je bilo planirano da će se natječaji za raspodjelu ovog novca početi provoditi u studenom 2015. godine. Ali onda je na vlast došao HDZ, pa je Hasanbegović krajnje cinično zaključio kako se radi o programu “kompleksnijem od ostalih koje priprema Ministarstvo kulture” i odgodio upravo one natječaje koji su, prema njegovim vlastitim riječima, neprofitnim medijima trebali osigurati nastavak egzistiranja.

Ministarstvo kulture još smo u rujnu pitali gdje je zapelo s “Medijima zajednice”. Dobili smo odgovor da se raspisivanje poziva na dostavu projektnih prijedloga u sklopu programa “Mediji zajednice” očekuje u prosincu 2017. godine. Sada je, međutim, jasno da taj rok više nije moguće ispuniti. Osim ukoliko Obuljen Koržinek ne namjerava izigrati propisanu proceduru i važeće zakone. Naime, tekst natječaja najprije mora proći kroz javno savjetovanje u trajanju od 30 dana. Zatim Ministarstvo mora odgovoriti na sve komentare zaprimljene u javnom savjetovanju, što obično traje između 30 i 60 dana. Iz čega proizlazi da neprofitni mediji novac iz europskih fondova neće moći početi povlačiti prije prve polovice iduće godine. Ako i tada. Jer natječaji su, kao što smo utvrdili, uz samo malo političke volje mogli biti raspisani već lani.

Zbog čega su “Mediji zajednice”, dakle, i dalje na ledu? Prema dostupnim informacijama, ključni razlog odgode krije se u pokušaju osmišljavanja modaliteta da novac ne završi kod neprofitnih medija, za što je izvorno predviđen. To nije nimalo jednostavna zadaća, s obzirom da već programirana sredstva iz europskih fondova, u ovom slučaju Europskog socijalnog fonda (ESF), i nije baš lako prenamijeniti. Najčešće ih se mora ili potrošiti za njihovu izvorno ugovorenu namjenu ili vratiti u središnju briselsku blagajnu.

Obuljen Koržinek tome je doskočila vodeći se onom dobro poznatom maksimom o rješavanju problema i osnivanju povjerenstava: ustrojila je radnu skupinu koja je trebala definirati kriterije natječaja. Radilo se, međutim, samo o formalnosti koja je trebala zamaskirati prave namjere HDZ-ove ministrice kulture.

Nina Obuljen Koržinek
Ministrica, očito, pokušava osmisliti modalitet da novac ne završi kod neprofitnih medija, za što je izvorno predviđen (FOTO: Hina/Lana Slivar Dominić)

Predmetne farse se u razgovoru za Lupigu prisjetio predsjednik Hrvatskog novinarskog društva (HND) Saša Leković, koji se u radnu skupinu uključio nakon što je u njoj zbog potencijalnog sukoba interesa odbila sudjelovati članica HND-ovog Izvršnog odbora, Sanja Despot. Iz istog razloga u radnoj skupini nije mogao sudjelovati nitko od predstavnika neprofitnih medija, s obzirom da ne bi bilo primjereno da iste osobe najprije odlučuju o kriterijima natječaja pa se kasnije na te natječaje i javljaju.

“U ime HND-a poslao sam reakciju na koncept kriterija raspodjele novca koji je ministarstvo predložilo kao polazište za raspravu, a osnovna primjedba bila je kako je izričito zabranjeno novac iz Europskog socijalnog fonda namijenjen medijima zajednice davati i komercijalnim medijima, što je bio plan Ministarstva”, objašnjava Leković.

Informacije do kojih smo došli sugeriraju kako je namjera ministrice Obuljen Koržinek, dakle, postaviti program “Medija zajednice” u otprilike istu ravan s Fondom za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija. Iz kojeg minornih pet posto sredstava ide za financiranje neprofitnih internetskih medija, a 93 posto se troši na financiranje lokalnih radija i televizija. Iz čega bi se onda dalo zaključiti kako Ministarstvo kulture vjeruje da konzumente medijskog sadržaja u što većoj mjeri treba izlagati emisijama poput “Bujice” Osječke televizije, “Politike i istine” Vinkovačke televizije, “Popodnevne more” Televizije Z1 ili emisije “Sve se može popraviti” karlovačke TV 4 rijeke. A u što manjoj mjeri profesionalnom novinarstvu.

Sasvim je to jasno iz intervjua koji je ministrica kulture dala za HND-ov list Novinar. Evo citata: “Činjenica je da pojedini komercijalni mediji primaju javne potpore od 70 do 80 i više posto, pa oni onda više nisu komercijalni, oni su zapravo javni. Jasno je da medije u manjim sredinama morate sufinancirati da bi uopće postojali. To su, po mom mišljenju, uglavnom mediji zajednice, bez obzira na njihovu pravnu osobnost. Mislim da je jedan od ključnih nesporazuma razlika u mišljenjima je li nešto neprofitno po tome kako je registrirano. Nemam rješenje, imam puno pitanja, ali vjerujem da ćemo kroz rad u radnim skupinama doći do odgovarajućeg modela koji će pomoći da se u sustavu sačuvaju potpore na lokalnoj razini, ali da se ne događa neka brutalna situacija, pa čak i kontrola medija jer su financijski potpuno ovisni o onome tko im daje potporu”.

Saša Leković
“Moja osnovna primjedba bila je kako je izričito zabranjeno novac iz Europskog socijalnog fonda namijenjen medijima zajednice davati i komercijalnim medijima” – Saša Leković (FOTO: Hina)

Obuljen Koržinek vjeruje kako joj se mogućnost da komercijalnim lokalnim medijima – koji se redovito ponašaju kao HDZ-ovi glasnogovornici – osigura dodatno financiranje iz europskih sredstava otvara zahvaljujući činjenici da hrvatsko medijsko zakonodavstvo ne poznaje pojam medija zajednice. Dok su neprofitni mediji, s druge strane, jasno definirani: njihovi nakladnici moraju biti udruge, zadruge ili ustanove.

Ova legislativna manjkavost je, međutim, sasvim nebitna. Europska unija već ima jasne definicije medija zajednice, sviđalo se to hrvatskoj ministrici kulture ili ne. Rezolucija Europskog parlamenta od 25. rujna 2008. godine tako izričito konstatira da su mediji zajednice “neprofitne organizacije odgovorne zajednici kojoj žele služiti”. Ista je stvar i s Deklaracijom Vijeća Europe o ulozi medija zajednice u promicanju društvene kohezije i interkulturalnog dijaloga od 11. veljače 2009. godine koja medije zajednice također karakterizira kao neprofitne organizacije.

HND je, govori nam Leković, stoga predložio da se novac dodjeljuje novim projektima i postojećim neprofitnim medijima koji ispunjavaju funkciju medija zajednice. Dakle, medijima koji se bave problemima ranjivih skupina, suprotstavljaju se diskriminaciji i općenito odgovaraju na potrebe zajednice kojoj služe. Kako će Ministarstvo kulture odgovoriti na taj prijedlog ostaje nepoznanica, s obzirom da se radna skupina već odavno ne sastaje, a i od toga što se sastajala nije bilo apsolutno nikakve koristi niti je nakaradno složena radna skupina bilo što dogovorila. Održana su dva sastanka, nakon čega je Obuljen Koržinek zaključila da se dovoljno konzultirala sa strukom i prebacila odlučivanje o projektu “Medija zajednice” iza zatvorenih vrata.

“Na sjednici radne skupine na kojoj sam sudjelovao, a koja je bila druga i posljednja do danas, tražio sam da se rad prekine dok se ne donesu kriteriji uspostave radne skupine i kriteriji za njen rad tvrdeći kako je neodgovorno da bez ikakvih kriterija za svoj rad radna skupina priprema kriterije za raspodjelu ogromne količine novca. Nakon duge rasprave podržalo me još nekoliko članova radne skupine. Kako su prolazili tjedni, a nitko iz Ministarstva se nije javljao nekoliko puta sam mejlom pitao što se događa. Nisam dobio odgovor sve dok me nije nazvala ministrica i rekla kako neće biti nikakvih pisanih kriterija za rad radne skupine, niti će se ona više sastajati jer će njen posao biti nastavljen interno, objašnjavajući da je zapravo već napravljeno ono što je trebalo kada su poslani komentari na prijedlog Ministarstva”, kaže predsjednik HND-a.

Ministarstvo kulture
Bolje je novac vratiti u Bruxelles, nego njime hraniti „neprijatelja“ (FOTO: Lupiga.Com)

I što sad? Bez kristalne kugle nezahvalno je prognozirati budućnost, ali upućeni promatrač može pretpostaviti kako će se priča o “Medijima zajednice” dalje razvijati. Ministrica kulture ostat će pri svom naumu da natječaj skroji kako bi se što veći dio novca podijelio komercijalnim lokalnim medijima. Što će onda cijeli proces ostaviti otvorenim za žalbe, a koje će se, s obzirom na odrednice gore spomenutih europskih direktiva i deklaracija, na nekoj razini morati usvojiti. Ali žalbeni se procesi ne rješavaju preko noći, a vrijeme je resurs kojim se neprofitni mediji ne mogu razbacivati. Već sada se mnogi na životu održavaju zahvaljujući prvenstveno volonterskom novinarskom angažmanu.

Ministrica Obuljen Koržinek vremena, pak, ima na bacanje. Ako ga potroši dovoljno, doći će i kraj tekućeg europskog programskog razdoblja, koje traje do 2020. godine, a onda se sredstva namijenjena za medije zajednice više ionako neće moći trošiti. Logiku HDZ-a nije naročito komplicirano dokučiti: bolje je novac vratiti u Bruxelles, nego njime hraniti „neprijatelja“.

lupiga

 

 

Objava po Mršiću

$
0
0

Zvonimir Mršić, Ramljakov asistent u Agrokoru, najavio je 10. travnja kao datum kad će u Hrvatsku doći kapitalizam. Šteta što mu se žurilo, trebao je s tom sretnom viješću sačekati advent, Božić ili Novu godinu – pučanstvo ove zemlje sigurno će biti ushićeno od radosti

Tin… trideset godina putovanja, HRT, 6. studenoga, 20:05

Serija o Ujeviću ima uzlaznu liniju. Treća epizoda bila je najbolja dosad. Veliki pjesnik živio je u Beogradu punih deset godina. Bio je to strašan život. Noći i noći u kavanama (odlično režirane scene), jutarnja preplivavanja Dunava, spavanja pod klupama, redovita policijska privođenja – radi šišanja i trijebljenja buha?! – tako je izgledao život genija koji je u zrelim godinama s nešto manje blagonaklonosti gledao na radikalnu bohemiju. Ujević je prevodio s petnaestak jezika. Čitateljstvu evo tri Tinova uratka koja savršeno pogađaju današnjicu: Na Hrvata zemlju / prokletstvo je palo: / Ima preveć naprednjaka / a napretka malo. Ako ćemo strančariti i cjepidlačiti, gornja se konstatacija još uvjerljivije može primijeniti na Srbiju, kojom vlada Napredna stranka, no pisana je i mišljena za Hrvatsku, u kojoj i danas važi. Kao što, još više, važi i sljedeća doskočica: Klerikalci svuda vide grijeha, nemorala / Svojih neće tek da vide / sramnih sto skandala / Ali bogme oni griješe – u ime morala! Pa još jedna svevremenska: Ima ih što kažu, radit, a ne zborit / Jer ne znadu niti radit niti zborit; / Odavno već slušam poznate bukače / Mi nećemo riječi, već realnog rada, / Odavno već slušam poznate vikače / Sila riječi, vidim, nikakova rada!

Novi dan, N1, 8. studenoga, 8:30

Anto Nobilo odradio je reviziju knjigovodstvene bilance nacije. Žalosno. Izgubili smo banke, sada gubimo i Agrokor, rekao je Elviru Mešanoviću, ali to nije sve. ‘Izgubili smo naftnu industriju, turizam je odavno u stranim rukama. Mi Hrvati sve smo izgubili, a radit ćemo kod stranaca kako najamni radnici’, rekao je Nobilo, kao da citira pokojnog Krležu koji je konstatirao kako su se ‘Hrvati u punoj rezignaciji, kod pune političke svijesti, iz vlastite volje, odrekli svoje političke i financijalne suverenosti’…

Zanimljivo je koliko je nacija slijepa za horizont suvremenosti: dok Mađari preuzimaju naftu – u Krležino vrijeme simbol dominacije bile su željeznice – Rusi plinski biznis, Austrijanci, Nijemci i Talijani banke, u klasičnoj kapitalističko-predatorskoj maniri, Hrvatska se obračunava s kolekcijom davno upokojenih vampira, komunizmom, Jugoslavijom i sl., premda niti jedna od sastavnica tog sustava više ne postoji kao realna opasnost. No oni koji to guraju u fokus itekako znaju zašto to rade. Moćne skupine iz sjene potenciraju ove svađe oko nepostojećih opasnosti kako bi preuzele postojeće resurse. ‘Agrokor je’, rekao je Nobilo, ‘rezultat braka HDZ-a i Todorića. Povjerenstvo bi trebalo nastaviti s radom. Ništa Todorić ne bi mogao napraviti da nije imao podršku vlasti. Interesna skupina pod patronatom HDZ-ovih vlada je radila, a to se nije usudila dirati ni SDP-ova vlada. Vladajućima sada to ne odgovara i napravit će sve da Povjerenstvo ukinu i ono će najvjerojatnije i biti ukinuto.’

Nešto kasnije Zlatko Komadina, govoreći o 10. travnju (Agrokorovom), ispaljuje duhovitu dosjetku: na 10. travnja postali smo Zavisna Država Hrvatska.

Dnevnik, HRT, 8. studenoga, 19:00

Kako đipa Ivica Todorić! Ma koji Usain Bolt! Čim je ugledao reporterku HRT-a, dojučerašnji Gazda bacio se na zebru ispred autobusa i opalio u sprint. Na gledateljstvo Dnevnika taj je prizor djelovao šokantnije nego da su pred kamerama oživjeli mumificirani Leopold ili Lenjin. Todorić je trčao kao mladić dobrih 60 metara, ako ne i svu stotinu. Nije zastao. On je lovac, no tako reagirati na opasnost, na kamere, na svjetla pozornice može samo rođeni švercer. Brzina tog bijega ne govori samo o njegovoj fizičkoj kondiciji nego i o njegovoj formi mentis. Dati se u sekundi u bijeg, dvoskokom preko prometne ulice pa potom u mrak, to može samo netko u kojem galantarski gen nije zamro, netko tko je uvijek spreman na bijeg od nadzora, rođeni krijumčar. Ivan Raos je mrtav, ali njegovi karakteri drmaju Hrvatskom, bježe od dektiva, kao u ona vremena. Sjetimo se samo epizode u kojoj Matan s galantarima od detektiva bježi u haustor neke strane ambasade i izbjegava hapšenje (to je Todorić u Londonu), zatim epizode u kojoj su Matan i Runje pred sucem kojeg rade budalom (to je Todorić pred Cvitanom i hrvatskim pravosuđem), potom scene u kojoj Matan vara Šaloma uzimajući mu golem kredit a prepisujući jamčevinu, kolateral, na svoju sirotu ženu Nušu (to je Todorić s Hermanom Grefom i galaksijom hrvatskih satelita kojima je uvalio regresne mjenice i natjerao ih da se zadužuju za njega), pa će nam postati jasno da je u toj seriji sve rečeno o hrvatskom rodijačkom kapitalizmu. Ta vrsta muljanja nije, dakako, nikakav imotski endemski proizvod, samo su je Matan i Todorić najuvjerljivije odradili. Tako je od Sutle do Vardara. Uglavnom, HRT bi nakon ove epizode pod hitno trebao reprizirati ‘Prosjake i sinove’, to je priča o Agrokoru!

Dnevnik 3, HRT, 10. studenoga, 22:30

Siniši Kovačiću obrve poigravaju veseli kazačok: najavljuje SDP-ovu vedetu, Zvonimira Mršića, Ramljakova asistenta u Agrokoru, koji je u Opatiji s radošću najavio 10. travnja kao datum kad će u Hrvatsku doći kapitalizam. Šteta što se Mršiću žurilo, trebao je s tom sretnom viješću sačekati advent, Božić ili Novu godinu – pučanstvo ove zemlje sigurno će biti ushićeno od radosti. Šalu na stranu, činjenica da potencijalni lider SDP-a puku s ovolikom radošću navješćuje dolazak kapitalizma pokazuje da u ovoj zemlji nema političara kojemu su sve koze na broju. Pa riječ ‘kapitalizam’ i u HDZ-u koriste kao psovku! Sam po sebi, pojam ne znači ništa – švedski, njemački ili irski kapitalizam našim je ljudima tako privlačan da bježe u njega, onaj u Grčkoj, Portugalu ili Španjolskoj nije pak nimalo. Hrvatskoj ne treba više kapitalizma nego više reda, zakona, morala, odgovornosti itd. Mršić se, ukratko, u politici pokazao kao amater, nema tu liderske crte, čim ga može ubiti prejaka riječ.

Dnevnik Nove TV, 11. studenoga, 19:15

Dalibor Špadina napravio je svestran, iscrpan, dinamičan i uravnotežen prilog, by the book, u kojemu je objasnio zašto je Hrvatska izgubila pravnu bitku oko upravljačkih prava s MOL-om. U prilogu smo čuli predstavnika Vlade, Živog zida, Tomislava Panenića, Ježićevog odvjetnika Marijana Hanžekovića, predstavnike DORH-a, pravnika Miljenka Giunija, a inače blagoglagoljivi Ivan Turudić nije bio raspoložen za davanje izjava. Prisjele su mu. ‘Drugi postupak je u tijeku i u tom drugom postupku Vlada čini sve da našim argumentima ospori zahtjeve MOL-a’, rekao je ministar Tomislav Ćorić. Hoće, kao i u ovome, hau jes nou. Pojavio se u prilogu i jedan sretnik, Ivo Sanader. Bio je vrlo oprezan u izjavi: napao je DORH, ali ne i Turudića. ‘Ovaj proces je namještaljka, ne mislim tu na sud nego na DORH i na Ježića i na ljude koji su zajedno s njim to dogovarali’, rekao je Sanader. Hanžeković je objasnio zašto Robert Ježić nije vratio pet milijuna eura u državni proračun. ‘Da bi to Ježić mogao vratiti, presuda mora biti pravomoćna i prevedena na njemački jezik kako bi bila osnova za uplaćivanje tog iznosa s računa Ježićeve tvrtke u državni proračun’, rekao je Hanza. Bivši čelnik Ine Tomislav Dragičević najavio je kako će Hrvatska izgubiti i arbitražu s MOL-om u Washingtonu, što će nas koštati barem tri milijarde kuna – tu su možda i kamate – pa je pozvao Vladu da što prije otkupi MOL-ove dionice kako bi država obeštetila samu sebe. Da, ali kojim novcem? Ta bi nas operacija mogla koštati nekoliko milijardi eura…

Trijumf hiperseksualizovane plastične lutke

$
0
0

Devojčice u lascivnim pozama odavno su okupirale Fejsbuk, najveću društvenu mrežu. Amaterske fotografije napravljene u pin-ap maniru, u sopstvenoj produkciji (pred ogledalom) ili uz pomoć najbolje drugarice, ukrašavaju Fejsbuk profil svake druge tinejdžerke. Kao odgovor, pojavile su se čak i Fejsbuk grupe posvećene ismevanju ove koliko bizarne toliko i tužne pojave, u kojima članovi međusobno razmenjuju i komentarišu nebrojene fotografije tinejdžerki koje svojim provokativnim pozama pokušavaju da izgrade status seks-bombi i ukažu na svoju sličnost sa Rijanom, Bijonse, Lejdi Gagom ili Ditom fon Tiz.

Ovo, naravno, nije lokalna pojava nastala kao posledica domaće turbo-folk kulture, već globalni trend o kome redovno izveštavaju svetski mediji. Britanska štampa zabrinuto konstatuje kako je teško naći devojčicu koja ne veruje da je telo postalo jedina ulaznica za uspeh i kojoj životni san nije da postane starleta. Horde tinejdžerki obučenih kao porno-zvezde okupiraju diskoteke i noćne klubove nadajući se da će ih neko primetiti, i spremne su na sve vrste ponižavajućih situacija kako bi se izborile za šansu u svetu “glamur-modelinga”, što je eufemizam za poziranje u tzv. magazinima za muškarce. Životni uzori su im starlete, striptizete i dobro plaćene prostitutke, poput dr Bruk Magnanti, uspešne naučnice koja je godinama vodila dvostruki život radeći kao kol-gerla visoke klase, da bi obelodanivši svoj identitet stekla ogromnu popularnost. Dok se prema njenim memoarima, koje je pisala u vidu bloga pod pseudonimom “Lepotica dana” snima TV serija, Bruk, poput drugih žena koje su svoju seksualnost stavile na tržište, postaje inkarnacija modernog feminizma.

Zaista, hiperseksualizacija devojčica i žena danas se često slavi kao znak oslobađanja i osnaživanja ženskog roda. Rušenje seksualnih konvencija bio je jedan od glavnih ciljeva pokreta za oslobađanje žena tokom sedamdesetih, u vreme kada su seksualno slobodne žene još uvek nosile stigmu nemoralnosti. Međutim, čini se da je negde u međuvremenu, tokom borbe protiv tradicionalnih normi koje su od žena zahtevale čestitost i smernost, i zalaganja za seksualne slobode kakve su uveliko uživali muškarci – seksualnost postala jedini bitan aspekt ženske ravnopravnosti. Da li je seksualno samopouzdanje jedino što današnje devojke smatraju važnim, pitaju se kulturolozi i feministi, i da li je identitet seksualnog objekta ili seksualnog predatora jedino na šta se svodi savremeni pojam ostvarene žene?

“Biti slobodna danas znači biti slobodna da omotaš noge oko šipke za striptiz, pokažeš grudi u javnosti, ponašaš se lascivno i oralno zadovoljavaš dečake na žurkama umesto tradicionalnog poljupca za laku noć”, piše Melinda Tenkerd Rejst, australijska feministkinja. Sve je jači pritisak na devojčice da se pokore idealu mršave seksi nevaljalice, što ostavlja velike posledice, a želja da se razbijaju tabui koji su ih ranije štitili danas ih dovodi u sve veću opasnost, zaključuje ona.

Šta se desilo sa idejom ličnog napretka i usavršavanja i kada se ona svela na puko glancanje spoljašnosti? Američka istoričarka i feministkinja Džoan Džejkobs Bramberg zavirila je u dnevnike devojčica kako bi otkrila kako se ideja ličnog napredovanja i usavršavanja menjala kroz vreme.

Ono što je otkrila jeste da su početkom 20. veka devojčice pod idejom samousavršavanja smatrale sve, osim fizičkog izgleda. Postati bolja osoba značilo je poklanjati manje pažnje sebi, više pomagati drugima, više se truditi u školi. Tipičan odlomak iz takvog dnevnika glasio je: “Odlučna sam da ne govorim više o sebi i sopstvenim osećanjima. Da razmislim pre nego što progovorim. Da radim naporno. Da budem uzdržana u govoru i delima. Da ne dozvolim da mi misli lutaju. Da budem dostojanstvena. Da više mislim na druge.” Vek kasnije, tipičan odlomak iz dnevnika savremene devojčice glasi drastično drugačije: “Pokušaću da sebe poboljšam koliko god mogu uz pomoć svoje ušteđevine i novca koji zaradim od čuvanja dece. Smršaću, nabaviti nova sočiva, već imam novu frizuru, dobru šminku, novu odeću i druge sitnice.”

Erijel Levi, američka autorka, analizirala je u svojoj knjizi Ženske šovinističke svinje [1] procese zahvaljujući kojima su moderne žene usvojile tzv. kulturu lascivnosti: časove striptiza, idolizaciju porno-zvezda, friziranje intimnih zona, implantante i sl. “Ako su muške šovinističke svinje bili muškarci koji smatraju žene komadima mesa, u tome su ih prevazišle ženske šovinističke svinje – žene koje od sebe i drugih žena stvaraju seksualne objekte.”

Šta je toliko fasciniralo moderne žene u pojavama kakve su striptizete i porno-zvezde? Odgovor na koji je naišla jeste da se za ove, nekada marginalizovane kulturne pojave, danas sve više vezuje ideja ženskog “osnaživanja”. Takođe, usvajanje ovih tradicionalno muških obrazaca ponašanja (poseta striptiz klubovima, gledanje porno-filmova) za mnoge žene je način da se takmiče sa muškarcima, tj. da pobede osećaj seksualne inferiornosti. U ovakvom ponašanju često ima malo iskrenosti, a mnogo truda da se imitiraju muškarci, zaključuje Levi.

Sve u svemu, čini se da poruka koja devojčicama stiže iz savremene kulture jeste da bez seksi fotografije na Fejsbuku, štikli od petnaest centimetara i vibratora u fioci danas sebe ne možete smatrati “uspešnom” i “jakom” ženom. Ženom kakva ne samo da priželjkuje već i živi “Seks i grad” život, sastavljen iz beskonačnih seansi ulepšavanja, šopinga, seksualnih avantura i njihovog prepričavanja sa drugaricama. Problem je samo u tome što se takav život, poput i samog čuvenog serijala, vrlo brzo pretvara u farsu.

Jedna od dobrih tekovina decenija ženske emancipacije jeste što se prosečna devojčica danas više ne podređuje stereotipu porcelanske lutke koja poslušno trepće. Loša je što se sve više podređuje stereotipu plastične lutke na naduvavanje koja svoj hiperseksualizovani identitet doživljava kao vrhunac ženskog samoostvarenja i trijumf ravnopravnosti.

[1] Ariel Levy, Female Chauvinist Pigs: Woman And The Rise of Raunch Culture, Free Press, New York : London : Toronto : Sydney, 2005.

 

sott

 

Ministrice, hoćete li nam opet lagati?

$
0
0

Na prvom panelu 10. Dana elektroničkih medija “Medijska strategija”, koji se od utorka do četvrtka održavaju u Svetom Martinu na Muri, najiščekivanija je bila ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek. Sve su teme pale u drugi plan pred pitanjem svih pitanja – hoće li ministrica stići s jučerašnjeg sastanka Vijeća za obrazovanje u Bruxellesu u male međimurske toplice.

Strah je ukazanjem crnih državnih limuzina pred hotelom nestao poput jutarnje murske maglice, pa su svi koji su se “iz partikularnih razloga” željeli obratiti ministrici (a takvih je itekako bilo!) odahnuli. Ministrica je došla i govorila o svačemu ponešto, o ničemu sve, a znate kako to onda završi.

Pomalo letargičnu atmosferu u koju se uljuljkalo više stotina vlasnika komercijalnih lokalnih radijskih i televizijskih stanica sa svojim zaposlenicima, plus sitna boranija iz neprofitnog sektora, razbio je tek na kraju dvosatnog panela Nenad Stazić, potpredsjednik saborskog Odbora za medije, koji je komentarom o reagiranju HRT-a na pitanje Aleksandra Stankovića u emisiji “Nedjeljom u 2” je li u Hrvatskoj bilo elemenata građanskog rata, izazvao takvu salvu zvižduka i urlika (neki su ogorčeno i izašli iz dvorane) da je čudno da se zapjenjeni medijski djelatnici u obrani domovine s njim nisu i fizički razračunali.

No, idemo redom koji smo složili na temelju vlastitih “partikularnih interesa”. Krećemo, dakle, od neprofitnih, trna u oku mnogima koji su prethodnih godina sudjelovali na Danima elektroničkih medija, a danas tretiranih poput kamenčića u tankim talijanskim kožnim cipelama kojeg bi se ponosni vlasnik smeđih postola najradije riješio, ali, eto, nikako da pronađe vremena, stane, sagne se i baci ga daleko u mutnu Muru.

Elem, Nina Obuljen najprije je naglasila i tri-četiri puta ponovila da Ministarstvo u okviru cjelokupne politike koju vodi ravnopravno tretira sve dijelove medijskog sektora – redom: javne, komercijalne, lokalne, neprofitne i medije zajednice. “Zlonamjerne su interpretacije da se bilo koga želi zakinuti. Naš je cilj da se definicije jasno postave. Europski socijalni fond za medije, kako je i najavljeno, bit će raspisan u idućem kvartalu. Ne postoji nikakva namjera niti je tako planirano, da se napravi drukčije”, bile su prve rečenice ministrice Obuljen.

Riječ je potom dobila Davorka Blažević sa šibenskog portala Tris.com.hr, koja je izlaganje počela pomalo  dramatičnim riječima da sudjeluje na panelu kako bi branila “pravo na život”. “Mislite da pretjerujem? Od prošlogodišnjih do ovogodišnjih Dana elektroničkih medija neprofitni mediji postali su crowdfunding-mediji prisiljeni na prosjačenje i prikupljanje milodara svojih čitatelja kako bi premostili razdoblje vakuuma nastalo kad je Ministarstvo kulture prestalo s njihovim financiranjem. Ono malo, a to je svega dvadesetak njih, koji su dobili novac Fonda za pluralizam živi od potpore dostatne tek za nekoliko mjeseci u godini. Sveli smo se na to da u ovim tržišnim vremenima uistinu radimo iz ljubavi prema profesiji, želeći pod svaku cijenu sačuvati esenciju novinarstva”, kazala je Davorka Blažević.

Prisjetila se glavna urednica Trisa lanjskog razgovora s ministricom na istoj manifestaciji kada ju je pitala kada će biti raspisan natječaj za neprofitne medije.

“‘Budite bez brige, do kraja 2016. ili najkasnije početkom 2017. godine. Ako ništa drugo, ići će sredstva iz ESF-a’, odgovorili ste mi i ja sam povjerovala. Moram reći da sam u društvu svojih kolega, sa svojom vjerom i optimizmom, dočekana s nekom vrstom podsmijeha zbog naivnosti. Silno mi je žao, ne zbog moje naivnosti, nego zbog svih nas, jer se pokazalo da su bili u pravu. Uskoro će kraj i 2017., a opet čujemo da će natječaj biti raspisan iduće godine. Pitam se je li to obećanje slično onom prošlogodišnjem? Pitanje je i što nas čeka u Fondu kad nam istekne ugovor? Jesmo li uopće faktor na medijskoj sceni? U tom smislu idu naše želje od medijske strategije. Očekujem barem da budemo spomenuti u njoj, ne samo u formalno-pravnom, nego i u financijskom smislu, ne toliko zbog nas, koliko zbog budućnosti neprofitnih medija i medija uopće”, upozorila je Davorka Blažević i pozvala Ministarstvo da obrati više pažnje na težak položaj novinara u svim medijima, bez razlike rade li u neprofitnim, javnim ili komercijalnim.

Također je zatražila od ministrice da bude preciznija oko namjene sredstava iz Europskog socijalnog fonda, hoće li njime raspolagati neprofitni mediji ili će sredstva ići komercijalnim lokalnim radijskim i TV-stanicama.

Onda opet Obuljen Koržinek o programu Razvoja medija zajednice vrijednom 30 milijuna kuna, od čega 85 posto dolazi iz ESF-a: “Ponovit ću što sam rekla u Bruxellesu. Ni jedan od četiri natječaja tog fonda nije bio pripremljen i raspisan kad sam preuzela resor. Kako su programirani od 2014., odnosno 2015., tako ih sada pripremamo i raspisujemo. Najprije ‘Kultura za mlade’, koji je upravo u realizaciji, potom ‘Kultura 54+’, čija je evaluacija pred krajem, potom ‘Kultura u središtu’, koji je u cijelosti pripremljen i orijentiran na povezivanje kulturnih centara, lokalne samouprave i udruga civilnih društava, a u kojem mogu sudjelovati i mediji, a kao četvrti je natječaj za medije zajednice”, odgovorila je ministrica referirajući se na tvrdnje iz Novosti i Lupige da bi radije da se novac vrati u Bruxelles nego da bude usmjeren “trećem medijskom sektoru”.

Kaže da još od 2009., kada je krenuo razgovor o ovoj temi, inzistira na preciznijem definiranju pojma medija zajednice, a ne zastoju u provedbi ili favoriziranju jednih medija u odnosu na druge. Tvrdi da je ESF prije svega zamišljen kao fond kroz koji će se dati potpora i edukacijama novinarima uz uključivanje marginalnih društvenih skupina.

Uz to je izrazila žaljenje što je bez ikakva pisanog traga financiranje neprofitnih medija 2013. godine prebačeno iz Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva, gdje je bilo od 2009., u Ministarstvo kulture, da bi se tada, umjesto da se ugradi u medijske propise, uključilo u financiranje javnih potpora u kulturi.

Financiranje neprofitnih se nastavlja preko Fonda za pluralizam, također je kazala, a kad bude pripremljen ESF, stavit će se mjesec dana u raspravu, pa će valjda svatko moći reći što misli.

Što se događa s neprofitnima, zanimalo je i Nenada Stazića iz SDP-a, koji je podsjetio na Zlatka Hasanbegovića koji je ukinuo njihovo financiranje. Stazić se založio za to da se takvi mediji ne financiraju iz sredstava EU-a, nego iz javnog novca u Hrvatskoj, kao što je to prije bilo, a ne da ovaj sastav Ministarstva provodi ono što je Hasanbegović jasno poručio neprofitnima: “Financirajte se iz Europe!”

“To što je radio Hasanbegović je njegova odgovornost. Slobodno ga pitajte, ja veze nemam s tim. Vrlo sam jasno objasnila kakav je sustav i koji su preduvjeti, a kolege nisu uskladile program sa sustavom pravila o državnim potporama, a zbog interesa onih koji su tada dobili novac neću sada dalje odgovarati”, tajnovito će ministrica Nina Obuljen založivši se uz to za postulate slobode i medija, a ne “partikularne situacije” koje dodatno slabe povjerenje u medije. “Ja sam za širenje sustava potpore i na medije koji do sada njima nisu bili obuhvaćeni, ali to se ne radi telefonskim razgovorima i osobnim kontaktima, pa da na kraju svi snose posljedice”, opet će ministrica bez jasnog navođenja o kome je i čemu ovdje riječ.

A ostalo? Iduća će godina biti u znaku izmjena medijskog zakonodavstva. Ili bi trebala biti, jer obećanje ovdje često zna biti ludom radovanje. Dakle, idemo opet redom, uz žaljenje ministrice što se cijeli proces “malo odužio”. U nastavku donosimo stavove vlasti plus kreatora toga što svaki dan gledate ili slušate:

Medijska strategija – Damir Hajduk, moderator panela i predsjednik Vijeća za elektroničke medije, kazao je da VEM provodi istraživanje svih medijskih sektora kako bi što kvalitetnije sudjelovali u procesu izrade medijske strategije, a na osnovu kojih se može graditi pogled u budućnost i odgovor na izazove. Ministrica Obuljen rekla je da je najveći posao o izvještajima o medijima napravio prošli sastav Ministarstva, ali da nikad nije pretočen u strateški dokument, “premda ima jako puno iznimno važnih podataka o stanju medija u RH”. Pažljivo su, u ovom sastavu, analizirali podatke i rade na sažetijem dokumentu koji bi kroz radnu skupinu artikulirali i dali na javnu raspravu. Malo ih je poremetilo kašnjenje donošenja direktiva EU-a o audiovizualnim djelatnostima, ali će sve stići. Rok donošenja: iduće godine.

Novi zakon o elektroničkim medijima – Sadašnji ZEM iz 2009. godine pregazilo je vrijeme. Treba donijeti novi. Očekuje se okupljanje radne skupine svih zainteresiranih. Traži puno vremena, kompromisa i rada, ali treba početi ako se želi na vrijeme završiti. Rok donošenja: zadnji kvartal 2018.

Novi zakon o HRT-u – Trenutno je ključni interes provođenje ugovora između Vlade i HRT-a koji vrlo jasno definira obaveze HRT-a, pa će kroz buduću strategiju biti rađene i izmjene zakonodavstva. Rok donošenja: ako ga ima, nismo ga uspjeli zabilježiti.

Novi zakon o medijima – Slaba provedba tog temeljnog i krovnog zakona razlog je gomilanja nezadovoljstva stanjem u medijima i novinarskom profesijom. Jedna smo od rijetkih država koja nema regulatora u ovom segmentu. Vijeće za medije bio je dobar pokušaj. Ambicija je pokrenuti širu raspravu. Treba uložiti dosta rasprave da bismo uopće mogli formirati radnu  skupinu. Rok donošenja: iduća godina.

Još se pričalo o manjku samoregulacije i koregulacije (svi su se grohotom smijali kad se ispričalo kako su Finci svoju transparentnost ilustrirali golim muškarcima u sauni); sve manjem utjecaju “linearnog” koje zamjenjuje “nelinearno” na radiju i televiziji (uputa za “običan svijet”: program teče linearno kad je u kontinuitetu, znači da je Dnevnik HTV-a uvijek u 19 sati, a “nelinearno” je kad ga gledaš kad želiš, a čemu teži većina mlađih od 24 godine pa i na njih treba obratiti pažnju, ali i zadržati pažnju starijih koji “otvore” televizor u 19 sati); onda opet o sve manjem broju zaposlenih novinara (izražena zabrinutost, koja je nakon završetka panela netragom nestala); pa potporama lokalnim radio-stanicama koje već godinama traže da se lokalni političari kroz cijelu godinu mogu reklamirati kod njih, a ne samo za vrijeme predizborne kampanje (tržište vrijedno oko 200 milijuna kuna!); plaćanju televizijske pretplate putem računa za struju (izražena sumnja u realiziranje, ali i vjera u hrvatskog čovjeka platišu); o reguliranju oglašavanja (drama: samo za televizije tržište je palo sa 120 na 80 milijuna eura); o novom zakonu o audiovizualnoj djelatnosti za koji bi Ivan Lovreček, zamjenik predsjednika Uprave RTL-a, želio da im vrati dio novca kako bi mogli više ulagati u televizijsku produkciju jer da do sada od HAVC-a nisu imali nikakvu korist, s čim se složila i ministrica jer da nismo dovoljno koristili taj sustav, a da to ne bi bilo vraćanje novca RTL-u, nego i publici koja bi dobila kvalitetni sadržaj (publika ima razloga strepiti od takvih sadržaja na RTL-u) te na kraju o ugovoru između HRT-a i neovisnih vanjskih producenata, koji je ministrica više puta pohvalila, a o kojem svi mudro šute, ali zato kuloari bruje. Ali o tome više drugi put…

 

Ne smije pitati ni Stanković, kamoli Stazić!

Nenad Stazić iz SDP-a podsjetio je na napade braniteljskih udruga na HAVC i Hrvoja Hribara, pa na linč kojem je pred 6000 razularenih „za dom spremnih“ branitelja pred Agencijom za elektroničke medije, bila izložena Mirjana Rakić, pa na kraju firški atak braniteljskih udruga na Aleksandra Stankovića koji se usudio u svojoj emisiji „Nedjeljom u 2“ pitati gosta je li u Hrvatskoj bilo elemenata građanskog rata na što je reagirao HRT ogradivši se od njega, jer da pitanje nije u skladu s Ustavom i Deklaracijom o Domovinskom ratu, na što je grubo izvrijeđan i izviždan. Jedni su urlali spominjući mu užu rodbinu, drugi navijački zviždali, a treći demonstrativno napustili dvoranu.

Ipak je uspio postaviti pitanje Kazimiru Bačiću, ravnatelju HRT-a: „Da li vi ograđivanjem od Stankovića štitite profesionalnost i dignitet novinarstva?“. Bačić je odgovorio da je HRT sve rekao priopćenjem, a ministrica Obuljen da svaka vlada snosi svoj dio odgovornosti, posebno što se tiče HRT-a.

forum.tm

 

Urša Raukar: U Hrvatskoj su ugrožene sve drugačije zajednice

$
0
0

Osim Srba, izrazito su ugroženi LGBT zajednica, ostale manjine, pa imigranti, žene… Kost nacionalizma bačena je da bi se stvorio ‘neprijatelj’ i da bismo se oko nje gložili dok se istovremeno provodi enormna krađa ove zemlje

S glumicom Uršom Raukar, dugogodišnjom članicom Zagrebačkoga kazališta mladih, razgovaramo o specifičnim vrijednostima tog teatra, ljepotama i naporima glumačkog posla, statusu kulture u Hrvatskoj, pritiscima financijskog kapitala i desnog ekstremizma te njezinom dugogodišnjem aktivizmu na civilnoj sceni.

Zanimljivo je da kazališne uprave vole ZeKaeM-ov ansambl na sceni, ali ne i na sastancima: vole našu predanost koja nosi nagrade i priznanja, ali nemaju uvijek sluha za naše potrebe, želje, primjedbe i prijedloge

Kada sam u jesen 1983. postala glumica ZeKaeM-a, bilo je to kazalište bez dvorane i u tom smislu, mogla bih reći, neprivlačno. Manje su se tada radile večernje predstave a više dječje, no od mog prvog dana taj je teatar za mene bio mjesto kazališnog zdravlja. U njemu su se predstave oduvijek zajednički stvarale i kroz sve ove godine to sam nazivala profesionalnim zajedništvom ansambla. Zasigurno ne bih bila glumica kakva sam danas, odnosno sve ono što kod mene vrijedi ne bi se razvilo i ojačalo da nisam radila u takvom okruženju i s takvim kolegama. Mislim da je ZeKaeM mjesto koje glumce čini boljima.

U čemu se krije ta posebna energija toga glumačkog ansambla?

Taj ansambl nije neka metafizička kategorija, on je realna činjenica o kojoj se treba brinuti svaki dan. Postoje i drugi dobri teatri, umjetničke grupe i sjajni pojedinci, ali za ZeKaeM je specifično to da je nama kao ansamblu važna jednostavna zadatost da je kazalište zajednička umjetnost. Naravno da postoje razlike između velikih i malih uloga, ali ključno je pitanje pristupa, ne samo jednog glumca prema svojoj ulozi nego i svih kolega prema svim ulogama. Nama je bitno da se međusobno uvažavamo i podržavamo i da imamo jednaku pobudu u pristupu i radu na predstavi. Taj smo refleks naslijedili od starijih i kroz generacije ga predajemo mlađima, a rezultat takvog pristupa je vrlo jednostavan. A to je da već 34 godine idem dobre volje na posao.

Volimo talente drugih

Kao da je riječ o svojevrsnom ljubavnom prijateljstvu?

O: Ansambl ZeKaeM-a ne postoji zahvaljujući pojedincu, upravi ili manifestu: taj zajednički senzibilitet stvoren je još davnih godina Pionirskoga kazališta – bliži nam se 70 obljetnica! – i taj se zanos dječjeg stvaralaštva i stvaralaštva za djecu održao do danas. Kod nas nema prvaka, pa tako ni ‘drugaka’, nema mlađih i starijih… podjednako se veselimo svakom novom kolegi ili kolegici, a oni osjećaju da su u okruženju koje ih podržava i podupire njihovu mladost i talent. Sjećam se npr. predstave ‘Zastave’ iz 1991., u kojoj se kao mladi glumac pojavio Rene Medvešek: od prve njegove rečenice ‘Ja sam Kamilo Emerički’ do kraja četverosatne predstave osjećalo se da se rađa veliki glumac, a ja sam, poput ostalih sudionika te predstave, bila svojevrsna stuba po kojoj je taj mladi čovjek išao onamo kamo pripada, među zvijezde. Ili danas Adrian Pezdirc i Dado Ćosić… Radi se o kazališnom uzbuđenju: mi volimo talente drugih i to nas veseli. To je istinska ljepota kazališta.

Nikako nije dobro graditi državu na lošim temeljima, a malo je reći da je ndh loš temelj: ndh je zločin i izdaja hrvatskih političkih interesa i izdaja hrvatskih građana uopće

Kako je onda kada vam kao ansamblu bude teško?

Lako je biti dobar ansambl kada su uvjeti dobri, primjerice na probama predstave ‘Črna mati zemla’ na koje redateljica Dora Ruždjak dolazi spremna kao puška i s izvrsnom dramatizacijom Tomislava Zajeca ili kada je ansambl u rukama Paola Magellija ili Janusza Kice, da ne nabrajam dalje. Ali na muci se poznaju junaci, pa u momentima nekakve ugroze ili problema u funkcioniranju pojedine predstave ili kazališta u cjelini ansambl okuplja glave, jer upravo u takvim trenucima imamo još veću potrebu biti zajedno. Zanimljivo je da kazališne uprave vole naš ansambl na sceni, ali ne i na sastancima: vole našu predanost koja nosi nagrade i priznanja, ali nemaju uvijek sluha za naše potrebe, želje, primjedbe i prijedloge.

Vaš kolega Vili Matula često govori kako je gluma javna ispovijed: kako to ‘ispovijedanje’ izgleda kod vas?

Meni su u glumi posebno zanimljivi zadaci u kojima sama pred sobom razotkrivam svoje nelijepe strane, one koje svi imamo, ali ih želimo prikriti. Rekla bih da je zadatak glumca upravo to, da se pogleda neuljepšan i da iz te točke krene kopati. Takva je primjerice bila uloga Žane koju sam igrala u komadu ‘Skakavci’ Biljane Srbljanović – žene koja je sama, nesretna i odbačena, pri čemu je bjelodano da ta osobna nesreća proizvodi agresiju i nesreću za druge. Isto tako, glumac je netko tko promatra i tko je prijemčiv za tuđe sudbine, koje predstavljaju bunar inspiracije za razumijevanje nekog lika; glumac je emotivni promatrač svijeta. A nakon silnih godina u kazalištu, sa svim analizama ljudskih osobnosti i sudbina, rekla bih da kroz glumu postajemo i boljim ljudima, barem u mjeri u kojoj je to moguće.

Na pitanje o današnjem društvenom položaju teatra glumica beogradskog Ateljea 212 Dara Đokić uzviknula je: ‘Opkoljeni smo!’ Što vi mislite o tome?

Slažem se s njom da smo opkoljeni. Kazalište je, kao i druge grane kulture, ušlo u ralje novca i financija i u njemu se iz tog razloga smanjuju prostori stvaranja. Tragično je da je pozicija kulture spala na 0,5 posto hrvatskog proračuna, a upravo je ta kultura sačuvala našu državnost kroz stoljeća. Pretužno je da je kultura, poput znanosti i obrazovanja, u ovoj državi marginalizirana do krajnjih granica, a sve u nekoj zaluđenosti mantrom investicija, zarade i novca. Imamo primjer Irske koja je u znanost i kulturu uložila najviše i vrlo brzo dobila rezultate u poboljšanju čitavog sustava. Ako se politika ne osvijesti i ne da prostora kulturi, obrazovanju i znanosti, za nas neće biti napretka. S druge strane sadašnja ograničenja i zanemarivanje kulture stvaraju žilavost i prkos da se, upravo usprkos preprekama, stvara više i bolje.

Što više pogađa hrvatsko društvo – neoliberalizam, radikalni nacionalizam ili ostaci birokratizma iz prošlih vremena?

Mi smo nevjerojatno talentirani da od svega uzmemo što ne valja: i od socijalizma i od kapitalizma smo uzeli ono najgore i naravno da su zbog današnjega strašnog osiromašenja ideje retrogradnog i ekstremnog nacionalizma pale na plodno tlo. Kada se u Europi 1930-ih događalo slično, još nije bilo iskustva sa strahotama nacizma i fašizma, ali danas više ne možemo okretati glavu i ne vidjeti da u Hrvatskoj, kao i u svijetu, postoje tendencije desnog ekstremizma. Naša je dužnost ne samo da na to ukazujemo nego da se tome i aktivno suprotstavimo.

Jednom ste rekli da ste nerv građanskog aktivizma ponijeli iz roditeljske kuće?

Moji roditelji nisu bili aktivisti, ali su bili građani. U Jugoslaviji nije bilo većih mogućnosti za iskazivanja građanske svijesti, osim na način da završiš u zatvoru. Oni su bili muzičari i živjeli su svoj građanski život tako da su bili pošteni, da su prihvaćali druge, drugačije i različite te smatrali da je u toj različitosti bogatstvo. Potekla sam iz takvog osjećaja pravde i elementarnoga ljudskog poštenja. U mladosti, kao i mnogi, nisam znala puno o politici, ali kada je došlo do osamostaljenja Hrvatske, potom i do rata, doživjela sam to kao situaciju koja obvezuje. U tom smislu, osjećala sam odgovornost da u interesu te države kao pojedinac ukazujem na stvari koje nisu dobre. Kada je početkom 1990-ih promijenjeno ime Trga žrtava fašizma, godinama sam sudjelovala u akcijama za vraćanje tog naziva, konstantno se pitajući kako je uopće bilo moguće maknuti spomen na nevine žrtve. Nikako nije dobro graditi državu na lošim temeljima, a malo je reći da je NDH loš temelj: NDH je zločin i izdaja hrvatskih političkih interesa i izdaja hrvatskih građana uopće. NDH treba ostati u povijesti kao upozorenje da se nikada više nešto takvo ne ponovi, ni u jednom promilu.

Još 1994. sudjelovali ste u akciji ‘Tisuću potpisa hrvatskih kulturnih djelatnika’, potom i onima za zagrebačku Varšavsku ulicu i Cvjetni trg, a danas ste aktivno uključeni u političku platformu Zagreb je naš?

Jedino što smo 1994. s tih tisuću potpisa uspjeli izboriti jest samostalno Ministarstvo kulture, premda se već onda naziralo da će pozicija kulture u hrvatskoj politici biti, blago rečeno, nezadovoljavajuća. Upravo je u takvoj vrlo dvojbenoj izvedbi demokracije jako važan građanski glas, koji se neće svoditi samo na izbore svake četiri godine. Ako nam je Ustavom zagarantirano pravo da iskažemo što mislimo, to nas pravo i obvezuje. Sve što sam činila u tom smislu bila je moja želja da i vlastitim primjerom, koliko god mogu, pokušam osvijestiti potencijale građanskog djelovanja i da pritom i druge ljude pozovem da reagiraju. Što nas je više, vlasti će teže ignorirati naše, građanske zahtjeve.

Za nove političke opcije

Doima se da su Srbi danas dežurna meta za sve frustracije na političkoj desnici?

Ne bih željela umanjivati probleme ovdašnje srpske zajednice, ali mislim da živimo u vremenu u kojem su ugrožene sve drugačije zajednice. Osim Srba, izrazito su ugroženi LGBT zajednica, ostale manjine, pa imigranti, žene… Nova kategorija su Jugoslaveni: ako se nekome ne može prilijepiti etiketa Srbina ili homoseksualca, onda je sigurno ‘Jugoslaven’ ili ‘Jugoslavenka’. Naravno da je to proizvod potpuno krive i uske nacionalističke politike koja se, više ili manje intenzivno, vodi od početka 1990-ih. Ta kost nacionalizma bačena je da bi se stvorio ‘neprijatelj’ i da bismo se oko nje gložili dok se istovremeno provodi enormna krađa ove zemlje. Žalosno je da danas seksualni zlostavljači, dileri kokaina, osuđenici za gospodarski kriminal i pojedinci koji liječe osobne familijarne frustracije postaju moralnim arbitrima koji upiru prstom u tzv. neprijatelje. Ljepota je u različitosti i o toj je ljepoti govorio Vlado Gotovac kada se na sudu sam branio spominjući katedralu u Chartresu. Zašto ti frustrirani delinkventi i dežurni moralisti ne upru prstom u Hrvate, pa oni su – a ne netko drugi! – opljačkali ovu zemlju u posljednjih 27 godina. Zašto sami sebe ne pogledamo? Navodno je u Hrvatskoj 90 posto katolika, pa se pitam gdje se to izgubilo ono Kristovo ‘ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe’ ili ‘ne ukradi’, sedma Božja zapovijed…

Kakva je vaša dijagnoza današnjeg stanja u Hrvatskoj?

Živimo u državi potpune ekonomske i pravne nesigurnosti. Jedan od mnogih primjera toga je crni petak otprije nekoliko tjedana, kada je Tomislav Horvatinčić oslobođen krivnje za ubojstvo dvoje ljudi zato što je u tom trenutku bio ‘u sinkopi’, nesvjesnom stanju. Tog je petka započela ovrha obitelji Šitum, koja pokušava raskrinkati malverzacije u dobrotvornoj udruzi. Istoga je dana predsjednik Vigilarea izjavio da je znanstveno dokazano kako kod silovanja ima manje pobačaja?! Sve češće svjedočimo i popisima za odstrel u opskurnim časopisima i knjigama. Zašto mladi ljudi odlaze iz Hrvatske? Zato što ne mogu do posla, zato što ne žele da im se Crkva miješa u intimni život, zato što ne žele živjeti u zemlji mržnje, prozivanja ‘nepodobnih’ i zazivanja aveti ustaštva. Ako nešto radikalno ne promijenimo, ubrzo će se zbiti to da nas više neće biti.

Kakve su daljnje šanse platforme Zagreb je naš?

To je nova politička platforma koja je na lokalnim izborima, kao koalicija nekoliko stranaka, izborila 7,6 posto glasova, pa su joj pripala četiri mjesta u zagrebačkoj Gradskoj skupštini. Tomislav Tomašević, naš predstavnik u Skupštini, profilira se, kao i Danijela Dolenec, u političara novog tipa, iza kojeg stoje mladi ljudi koji nisu izgubili vjeru i koji imaju snage posvetiti se bavljenju transparentnom, poštenom i ekološkom politikom, odnosno onom koja je usmjerena prema održivom razvoju i koja se protivi korupciji, nepotizmu i klijentelizmu. To je za naše društvo od nasušne važnosti. Sa skupštinske se govornice javno prokazuju malverzacije gradonačelnika Milana Bandića i politička trgovina stranaka koje drže štangu njegovim nevjerojatnim kombinacijama. Vrijeme je za nove političke opcije, jer su nas dosadašnje i dovele dovde: da smo osiromašeni i obespravljeni, u državi pravne nesigurnosti i gospodarske neizvjesnosti. Vjerujem da je upravo Zagreb je naš politička snaga koja daje nadu da je moguće izaći iz zatvorenoga kruga samodopadnosti političkih stranaka koje su davno zaboravile što je to javno dobro te da se može započeti graditi jedno poštenije i pravednije društvo.

Što Nina Obuljen Koržinek ne želi da saznate?

$
0
0

Nekompetentnost koju demonstrira hrvatska ministrica kulture Nine Obuljen Koržinek iz dana u dan poprima sve impresivnije razmjere. Tako smo ovih dana imali priliku saznati da je Rebalansom proračuna za 2017. godinu, kojeg je Sabor izglasao 17. novembra 2017. udio Ministarstva kulture smanjen za preko 87 milijuna kuna (glava 05505, str. 142.), uglavnom zbog nerealiziranih sredstava Europskog socijalnog fonda (8,9 milijuna) i Europskog fonda za regionalni razvoj (74 milijuna). Znači natječaji za medije nisu raspisani usprkos osiguranim sredstvima. Pošto se prilikom rebalansa proračuna usklađuje računovodstveno stanje sa stvarnim, nerealizirana sredstva Ministarstva kulture mogu se oduzeti ovome tijelu i dodijeliti nekom drugom, uspješnijem u “povlačenju sredstava Europske unije”. Da prevedemo na jezik razumljiv krugovima oko Nine Obuljen: ministrica čiju se stručnost hvalilo i mjerilo s obzirom na njenu upućenost u fondove Europske unije, a od nje se očekivao visok stupanj uspješnosti u povlačenju sredstava EU, zakazala je u punom obimu svoje navodne stručnosti.

Da bismo ovo bolje argumentirali, moramo si postaviti pitanje zašto ministrica nije uspjela povući sredstva EU za 2017. godinu u predviđenom opsegu? Da li su tome postojale objektivne prepreke ili se radi o potpuno pogrešnoj politici Ministarstva kulture? Zašto natječaji za medije nisu raspisani? Ministrica se brani kako je ona naslijedila raspisan projekt za Europski socijalni fond, no bez ikakvih kriterija te da radi toga nije uspjela raspisati natječaj. To je netočno. Točno je da ona nije htjela raspisati natječaj onako kako je on zamišljen, i u skladu s postojećim definicijama pojedine skupine medija, a koje su službene u Europskoj uniji. Sve na korist lokalnih komercijalnih radija i televizija čije je obilno javno financiranje potpuno netransparentno i koje u pravilu vode lokalni šerifi poput Jure Hrvačića ili Rena Sinovčića (o ovome je opširno prethodnih godina pisao neprofitni H-alter). Primjerice, Agencija za elektroničke medije kao i njezino Vijeće već godinama ne uspijevaju uspostaviti korelaciju između konkretnog sadržaja lokalnih radija i televizija i odobrenih financija. Takva samovolja medijskih nakladnika potpuno je nezamisliva u neprofitnim medijima gdje je sadržaj potpuno transparentno (ugovorima) povezan s konkretnim odobrenim javnim sredstvima.

EU definicija medija zajednice

Nina Obuljen okružila se baš predstavnicima lokalnih radija i televizija te internalizirala njihove stavove kao svoje. Takav je njihov pokušaj da predefiniraju medije zajednice. Prema njihovim – primarno materijalnim interesima, oko ovoga ne treba biti nikakvih zabluda – mediji zajednice bili bi svi mediji koji se bave bilo kakvim manjinskim pravima. Prema njima, mediji zajednice trebali bi biti ne općeinformativni, kao što je sada, već specifični, pa bi npr. Romi trebali biti marginalizirani u svom jednom mediju, invalidi u drugom, a etničke manjine u trećem itd… Na ovaj se način u potpunosti rastače s jedne strane pluralizam medijskog sadržaja, a s druge strane opće informativni karakter medija.

Ako o medijima ne znate mnogo, ovo može proći. I ni u jednom drugom scenariju. Primjerice, najglasniji argument Nine Obuljen o tome zašto natječaj za medije zajednice još nije raspisan je da ne postoji njihova usuglašena definicija. Međutim Europska unija donijela je Rezoluciju o medijima zajednice još 25. septembra 2008. godine, dakle prije nepunih 10 godina u kojoj su mediji zajednice definirani s obzirom na izvještaj Odbora za kulturu i obrazovanje kao “neprofitne organizacije odgovorne zajednici kojoj služe” i “čija neprofitna priroda znači da je njihov primarni cilj angažirati se oko aktivnosti javnog ili privatnog interesa bez ikakvog komercijalnog ili monetarnog profita”. Pritom ovo nije jedini dokument koji rješava pitanje definicije neprofitnih medija. Ista tema, s naglaskom na razvoj samog termina detaljno je analizirana u Radnim materijalima ministarstva kulture u dijelu koji se bavi Trećim medijskim sektorom. No, čak ni to nije jedini dokument, već je puno prije pokušaja u SDP-HNS-ovoj vladi, sam neprofitni sektor pokušao definirati svoja ograničenja u dokumentu kojeg su nazvali Zimski dokument, a koji je također uvršten u analizu provedenu u SDP-HNS-ovom mandatu.

Ipak, usprkos brojnim definicijama medija zajednice kao isključivo neprofitnog medijskog sektora, Nina Obuljen zbog svojih izrazito bliskih odnosa s lokalnim radijima i televizijama izvodi brojne vrtoglave manevre kako bi iz ovog natječaja izbacila neprofitne medije, a uvrstila komercijalne. Kako u proteklih godinu dana to nije uspjela napraviti, jer je baš sve protiv nje, radije je pustila 87 milijuna kuna da propadnu nego da ta sredstva osigura kritičarima svoje političke opcije, a na uštrb zagovaratelja iste opcije.

Dihotomija: komercijalni vs. neprofitni

Kao što i sama kaže, njezin je “osobni stav da bi se Ministarstvo generalno trebalo suzdržati od toga da odlučuje o dodjeli potpora medijima”. Ponavljamo, Ministarstvo kulture je tijelo nadležno za medije i ne može se jednostrano izuzeti iz donošenja teških političkih odluka. Ako netko ne može donositi teške političke odluke, onda se politikom ne treba niti baviti. Njezin osobni stav isto tako može biti da država ne treba intervenirati u otkup knjiga, no, ona nema pravo jednostrano donositi takve odluke, a njezin se krimen tako sastoji ne samo u aktivnom činjenju već u svjesnom i namjernom propustu – odnosno ispuštanju iz ruku 87 milijuna kuna.

Ovom prilikom ne tražimo njezinu smjenu, jer je sasvim svejedno koji je HDZ-ovac na čelu Ministarstva kulture. Smjenom Zlatka Hasanbegovića nadali smo se umjerenijoj HDZ-ovoj kulturnoj politici, no umjesto toga dobili smo samo nastavak istoga. Ako je do sad i pokušavala nijekati sebe kao sljedbenicu politike Zlatka Hasanbegovića, imenovanjem radikalnog vjernika Ladislava Ilčića svojim savjetnikom postojeći dojam samo je čvrsto zabetonirala. A žalopojku da je neprofitni mediji napadaju možda bi umjesto emotivno trebala promatrati politički. Kao što bi politički trebala sagledati i funkciju neprofitnih medija u općeinformativnom dijelu sektora. Sve to, ona ne radi. Baš kao što ne pokušava niti riješiti bilo koji od krucijalnih problema medijskog sektora poput ogromnog postotka gubitka radnih mjesta, radikalnog pada kvalitete radnih uvjeta, i veliku količinu prikrivenih radnih odnosa (RPO). Sve su ovo pitanja kojima se Nina Obuljen ne bavi.

Umjesto toga, ona nam poručuje da nema veze što je razlika između komercijalnih i neprofitnih medija suštinska1, te nas pokušava uvjeriti u suprotno – da ona ne postoji. Razlika ovih dvaju tipova medija nije ideološka, kao što Obuljen pokušava zaspinati. Ona je strukturna. Ono što Nina Obuljen, kao stručnjakinja koja to uopće nije, pritom ne shvaća je da ukoliko medijskim zakonodavstvom ukine razliku profitnih i neprofitnih medija, naići će na ogromne otpore porezne uprave i Ministarstva financija, stoga je njezin pokušaj u istoj mjeri i sulud i uzaludan. Financijske strukture nikad to neće dozvoliti. U konačnici, Europska unija neće dozvoliti unošenje takvog kaosa u javne financije. Da se Obuljen okružila informiranim medijskim stručnjacima, umjesto nakladnicima lokalnih radija i televizija ovih problema ne bi bilo, a ona bi i dalje imala legitimitet da se predstavlja kao stručnjak za EU fondove. I to stručnjak koji u 2017. godini nije na rebalansu proračuna izgubio 87 milijuna kuna.

  1. Neprofitni mediji sve eventualne viškove prihoda preusmjeravaju natrag u proizvodnju, dok profitni, odnosno komercijalni mediji rade za profit koji umjesto u proizvodnju mogu isplaćivati po potrebi []

bilten

 

 


Neprijateljska propaganda: Hrvatska medijska perverzija

$
0
0

Malo je u nas istaknutih intelektualaca koji se tako disciplinirano svrstavaju na stranu moćnijih od sebe, birajući samo one bitke u kojima unaprijed slute pobjednike. Zato je Ivan Zvonimir Čičak danas pravi čovjek na pravom mjestu: zato ga je skoro jednoglasna saborska potpora dovela do medijskog Odbora, zato su za njegov izbor ruke digli i vlast i opozicija

Stigma i paradigma

Da bismo razumjeli nešto tako opsceno, poremećeno i bizarno kao što je izbor Ivana Zvonimira Čička na mjesto vanjskog člana saborskog Odbora za medije neophodna nam je pomoć čitave filozofske tradicije: trebamo oslonac čvrstih ideja, asistenciju jasnih pojmova. Evo, recimo: parezija. Provjeren je to i ozbiljan koncept, koji još od antičkih vremena označava neustrašivo javno govorenje istine, najčešće uz dlaku moćnima. ‘Ako govornik u političkoj debati riskira da izgubi popularnost zato što su njegovi stavovi suprotni stavovima većine’, objašnjavao je najglasniji suvremeni zagovornik parezije Michel Foucault, ‘ako njegovi stavovi mogu stvoriti politički skandal, tada on koristi pareziju. Parezija, dakle, zahtijeva hrabrost da se kaže istina usprkos opasnosti’. Sada je, vjerujemo, jasnije: potpuno je nemoguće, bez pomoći parezije, shvatiti sve ono što Ivan Zvonimir nije.

Kada je, primjerice, prije devet godina u Jutarnjem listu oklevetao pritvorenog dubrovačkog kapetana Krstu Laptala, Čičku je pošlo za rukom da samo jednom kolumnom kompletnu povijest časnog filozofskog pojma okrene doslovce naglavce: nije samo lagao, niti je to činio javno, niti je pritom bio lišen lične opasnosti, nego je – da konceptualni zaokret bude potpun – opasnom javnom linču izložio čovjeka koji mu, zatvoren, ni jednom riječju nije mogao odgovoriti. Naknadno će Općinski građanski sud u Zagrebu aktualnom predsjedniku HHO-a zbog te klevete, doduše, odrezati solidnu novčanu kaznu, ali poanta nije u tome da ga je konačno stigla zaslužena stigma: poanta je u tome da je slučaj Laptalo Čičkova paradigma. Malo je u nas, zaista, istaknutih intelektualaca koji se tako disciplinirano lažima svrstavaju na stranu moćnijih od sebe, birajući samo one bitke u kojima unaprijed slute pobjednike. Kao kada je javno podržavao ratne zločince Branimira Glavaša i Mirka Norca, ljude koji su se iživljavali na nenaoružanim civilima; kao kada je, u promijenjenim okolnostima, prije sedam godina objašnjavao da su ‘Hrvati ljubomorni na Ivicu Todorića’; kao kada danas strastveno brani gospodara hrvatskog nogometa Zdravka Mamića od navijačkih prosvjeda; kao kada se prononsiranim antikomunizmom prešutno sljubljuje s glasnom većinom, lijepih četvrt stoljeća otkako komunističkom poretku ne vidimo ni traga… Zato je on, uostalom, danas pravi čovjek na pravom mjestu: zato ga je skoro pa jednoglasna saborska potpora dovela do medijskog Odbora, zato su za njegov izbor ruke digli i vladajući i opozicija. Ivan Zvonimir Čičak, hodajuća negacija parezije, oličenje je hrvatske medijske perverzije.

Nick Cave i aparthejd

Još jedna lekcija o prednostima i nedostacima svrstavanja uz aktualnu političku moć stiže nam sa svjetske muzičke scene: mračni mesija rocka Nick Cave i njegova moćna prateća mašinerija za mrvljenje disonantnih tonova okupljena pod imenom The Bad Seeds odlučili su da će, usprkos prosvjedima brojnih kolega, održati dva koncerta u Tel Avivu. Na bojkot su ih – zbog izraelske okupacije palestinskih teritorija i tamošnje politike aparthejda – pozvali muzičari predvođeni Rogerom Watersom iz nekadašnjih Pink Floyda, Brianom Enom, Thurstonom Mooreom iz Sonic Youtha, Tundeom Adebimpeom iz TV on the Radio… ‘Ako odlazite ondje, morate proživljavati javno sramoćenje koje vam priređuju Roger Waters i njegovi partneri’, izjadao se Cave novinarima. ‘A meni je iznenada postalo vrlo važno zauzeti stav protiv tih ljudi, koji pokušavaju ugnjetavati muzičare, cenzurirati muzičare, utišati muzičare.’ Umjetnička sloboda bila je, sjećamo se, podjednako važna i Thomu Yorkeu kada je, prije četiri mjeseca, s Radioheadom zasvirao u Tel Avivu. ‘Ne razumijem zašto bi običan rock koncert bilo kome trebao predstavljati problem’, čudio se tada. U ‘Neprijateljskoj propagandi’ smo prema dosezima umjetničke autonomije velikih zvijezda preventivno sumnjičavi, pa stoga radije potpisujemo odgovor koji je Caveu uputio režiser Ken Loach: ‘Nick Cave ima izbor: stati uz potlačene Palestince ili uz izraelsku državu koja im odriče ljudska prava. Izabrao je stati uz tlačitelje. Oni koji podržavaju naš bojkot nisu ušutkani. Oni jednostavno odbijaju da ih Izrael koristi za promociju svoje politike aparthejda.’

Spašavanje svijeta

Ne zna se tko ju je kupio, ne zna se tko ju je slikao, nije sasvim sigurno ni kada je točno nastala: izvjesno je samo da ‘Spasitelj svijeta’ – portret Krista s početka 16. vijeka, pripisan Leonardu da Vinciju – od prošlog tjedna vodi na listi najskupljih slika svih vremena. Njen dosadašnji vlasnik, ruski oligarh Dimitrij Ribolovljev, na raskošnoj aukciji u organizaciji Chriestie’sa utržio je nešto više od 450 milijuna dolara: čak za trećinu više od prethodnog rekorda koji je držalo platno ‘Razmjena’ (1955.) Willema de Kooninga, skoro 200 milijuna više od ‘Kartaša’ (1892/93.) Paula Cézannea, skoro 250 milijuna više od ‘Kada ćeš se udati?’ (1892.) Paula Gauguina… Ono što je posebno zanimljivo, činjenica je da je među deset najskupljih slika s te liste njih čak devet prodano samo u posljednje tri godine: tržište umjetnina spektakularno ekspandira, a ponešto o razlozima njegovog naglog okrupnjavanja otkriva esej londonskog kritičara J. J. Charleswortha ‘Likvidna vrijednost’, objavljen u najnovijem broju mondenog ‘Art Reviewa’. Skok cijena, objašnjava Charlesworth, krajnja je posljedica ekonomskih politika razvijenijih država koje su tzv. kvantitativnim olakšanjem – upucavanjem novoga novca u svjetski financijski sistem – kroz posljednjih deset godina pokušavale odgovoriti na globalnu krizu. Ili, u kratkim crtama: novim su novcem otkupljivani javni dugovi država od superbogatih privatnih investitora, a ovi su zatim zaradu preusmjerili u sve skuplja luksuziranja. Ili, još kraće: ideja da se obilnom financijskom injekcijom pokrene globalna ‘realna ekonomija’ ponovno je završila gomilanjem profita onih najbogatijih. Ili, najkraće: ekonomski pokušaj spašavanja svijeta okončava tako da nepoznati multimilijarder bez problema izbroji 450 milijuna dolara za ‘Spasitelja svijeta’. Ključno je to što njegova investicija pritom neće otvoriti nova radna mjesta, pokrenuti proizvodnju, inspirirati poslovne inovacije: novac se, deset godina nakon velikog ekonomskog loma, i dalje ponajviše vrti oko špekulacije. A da stvar bude gora, pumpanje špekulantskog balona na tržištu umjetnina nije samo dokaz da se nakon ekonomske krize nastavlja ubrzano raslojavanje tanašnog sloja najbogatijih i ostatka čovječanstva, nego slično raslojavanje cijepa i samo umjetničko tržište. ‘Kao što su analitičari primijetili posljednjih godina’, tumači Charlesworth, ‘jedan od glavnih trendova među komercijalnim galerijama je polarizacija galerijskog sistema, u kojoj najvećim galerijama ide dobro, dok one srednje veličine i one koje tek nastaju posluju sve lošije. A na aukcijama rast cijena umjetnina podrazumijeva koncentraciju vrijednosti u najskupljim djelima…’

Učenje od Atene

Izvještaj velike revizijske kuće PwC o poslovanju jedne od najvažnijih svjetskih izložbi suvremene umjetnosti, kaselske Documente, okončao je najbizarniju kulturnu priču godine u skladu s očekivanjima: manifestacija je proizvela dugove od skoro pet i pol milijuna eura, ustanovili su revizori, isključivo zbog odluke kuratorske zvijezde Adama Szymczyka da u svome 14. izdanju, paralelno s kaselskim, postav organizira i u Ateni. O tome smo u ‘Neprijateljskoj propagandi’ već pisali, ali sada – nakon službenog financijskog epiloga – vrijedi ponoviti: Documentina kulturna karavana u Grčku se uputila nepozvana, vođena isključivo vlastitom idejom o tome kako bi trebala izgledati solidarnost s narodom izmučenim recesijom, dugovima i mjerama brutalne štednje. Ondje se, međutim, njihova ideja malo kome svidjela: kratkotrajni izložbeni spektakl nije mogao riješiti nijedan ozbiljni infrastrukturni problem kulturnog života grada, organizatori su isključili lokalnu zajednicu iz projekta, pa je reakcije vjerojatnije najpreciznije sažeo tadašnji ministar financija Janis Varufakis, cinično prozvavši kompletno gostovanje ‘kriznim turizmom’. Baš zato treba cijeniti ovakav kraj Szymczykova kulturkolonijalnog eksperimenta: među svim umjetničkim izlošcima Documente u Ateni i Kasselu najuspješnija je, čini se, bila sama Documenta. Jer izložba je, evo, završila kao neobično precizna neplanirana replika ‘grčkog slučaja’, prikazavši nam nešto poput nenamjerne reprize krize: prvo smo vidjeli samouvjerene zapadne investitore kako putuju u Atenu sasvim nezainteresirani za tamošnje okolnosti, zatim je njihova avantura stvorila enormne dugove, a naposljetku će te dugove – naravno – otplaćivati porezni obveznici… Da bi poetska pravda bila do kraja zadovoljena, a uvrnuta ironija potpuna, Szymczyk je ovogodišnju Documentu odlučio nazvati: ‘Učeći od Atene’.

Boris Rašeta u intervjuu za SBPeriskop: “Danas možete reći što god vam padne na pamet, ali nećete proizvesti nikakav učinak”

$
0
0

 

Oni  koji u oceanu medijske ponude nastoje pronaći žive, pametne, zanimljive, korisne i vješto napisane riječi, potražit će ih  svakako i u tekstovima novinara  Borisa Rašete, trenutno “na službi” u 24 sata, Expressu i Novostima. U tom smislu, on je, htio – ne htio, novinarska zvijezda. Godinama pripada onoj novinarskoj manjini iz koje progovara formirani pogled na svijet kao na mjesto u kojem se istina uočava i uvažava samo ako je u akciji, i angažman intelektualca za ciljeve ljudske slobode, jednakosti i bratstva, ali bez iluzija da se postojeći poredak može mijenjati bez čvrstog pristanka ljudi.

Rašetini tekstovi su praktična potvrda Krležinih riječi iz njegove knjige polemika Moj obračuns s njima – da pisati ne znači drugo nego misliti. Nered u rečenicama je posljedica nereda u mislima, a nered u mislima posljedica nereda u čovjeku, a nered  u čovjeku je posljedica nereda u glavi, a nered u glavi posljedica je nereda u sredini i u stanju te (književne) sredine. A Boris Rašeta zna dobro pisati!

Boris ponekad pregleda SBPeriskop o kome ima blagonaklon stav, a pažnju na naš mali portal skrenuo mu je Tomislav Pupić, Brođanin, poklonik ovog portala i predlagač brojnih projekata koji bi, primjene li se, bili od koristi građanima i državi.

Za intervju smo se dogovorili, kako se to veli, u roku od odmah nakon razmjene dva-tri maila, i isto tako brzo dobili smo odgovore. To također  pripada Rašetinoj već poslovnoj efikasnosti.

___________________________________

U impressumu nezavisnog portala h-alter o sebi ste napisali: Rođen 1968. godine. U mladosti sam pripadao naprednom, revolucionarnom radničkom pokretu. U 41. godini, po neumitnim zakonima biologije kojima se ne mogu oduprijeti, postajem konzervativac na užas mojih prijatelja, a naročito druga Lordana Zafranovića. Htio bih se baviti sinkroniziranim plivanjem.

Više puta u životu presvukao sam košulje, ali su uvijek bile čiste.  Prerano mi je da napišem epitaf, ali kada bih ga pisao on bi jamačno izgledao kao Trifunovićev:

Sve sam učinio da budem gospodin

 a sunce mu ljubim

 pogledaj

 ovo…

Što bi danas dodali? Nešto gorčine ili bi nastavili sa samoironijom? Evo prilike za reviziju osobne povijesti. Revizije su u modi.

Zapravo ne bih revidirao ništa. Najvažnije mi je ostati, koliko je to u granicama ljudskih mogućnosti, čist. Pišem skoro 30 godina. Za sve to vrijeme dobio sam možda pet šest demantija, par puta su me nazvali ljudi o kojima sam napisao nešto krivo, jedna izgubljena tužba, i to je to. Mislim da ima dosta novinara koji ne bi smjeli imati miran san. Neki su huškali na zločine, drugi ih sakrivali. Brojni su odrađivali poslove za razne koterije, stranke, interesne skupine. Neki novinari naplaćuju sve što mogu. Puno je zla u ovoj profesiji, koja ima relejni karakter, ona je na pola puta između “proizvođača” i “korisnika” stvarnosti, i puno je puta signal sa tih releja namjerno kriv. Ono što danas zovemo “fake news”, odnosno šire, “hibridni rat”, uvijek je postojalo – to je ono što se stoljećima zvalo propaganda. Ili još šire, ideološki rat. Nastojao sam bježati od toga što dalje, i cijena koju sam za to plaćao, danas mi je jasno, nije bila previsoka.  Nisam puritanac, posebno nisam fanatik puritanizma, ali mi je važno da je ta košulja čista. Na kraju krajeva, svi smo mi kao pojedinci beznačajni – ne možemo promijeniti puno toga, pa je onda najvažnije da ne iskvarimo sami sebe.

U svojoj knjizi Kako osvojiti prijatelje i utjecati na ljude Dale Harbison Carnegie, američki predavač i pisac, najpoznatiji po tečajevima o self-improvement-u napisao je sentencu da se mrtvog psa ne udara. Doživljavate li se, u smislu sentence, itekako živim novinarskim psom koji do kraja iskorištava slobodu lajanja i kao takav aktivno smeta onima koji su za muk i tišinu dok otimaju dobra svih nas?

Iskreno govoreći, ja jesam kritički raspoložen novinar, ali kako rekoh, nisam fanatik. Radio sam deset godina u Feralu. Mi smo u tom listu ispisali aposolutno sve bitne istine ovog sustava – sve o Kutli, Tuđmanu, Sanaderu, Glavašu, Todoriću, pretvorbi, privatizaciji, svim svetim kravama. Ali društvo je voljelo svete krave. Društvo je, kao i obično, idole proglasilo bogovima. Pažljivo je razrađen jedan sustav mitova, intaktnih božanstava, u koje se ne smije dirnuti, kako bi se iza te aure odvijali procesi pljačkanja, čerupanja, uništavanja ove zemlje i ovog naroda. Na većinu tih stvari smo upozoravali, ali reakcije nije bilo. Proglašavani smo neprijateljima. Badava smo krečili. Imam sve manje volje za borbu. Ovo je demokratski sustav, to je neporecivo, i ako ljudi vole, žele i biraju ovakve vlasti, tko sam ja da im sudim? Ne želim ni ići predaleko. Ja sam suštinski zagovornik “stranke umjerenog napretka u granicama zakona” kako bi rekao Jaroslav Hašek.

Dale Carnegija inače jako cijenim. Pročitao sam njegove knjige. On je mudrac u kulturi koju obožavam, kulturi pragmatizma. Amerika je, bogu hvala, nova zemlja pa je bila pošteđena europskih metafizika, koje su ljudima donijele toliko zla. Hegelijanska i marksistička Europa pobila je milijune ljudi u ime metafizičkih zakona povijesti – koji uopće ne postoje a Amerikanci to dobro znaju. Svaki Carnegijev rad vrijedi više od Hegela.

Što je za vas novinarstvo danas i ovdje? Vremena su zabrinjavajuće zanimljiva gotovo kao tridesetih i četrdesetih godina XX stoljeća. Znači li to da je i novinarstvo takvo? Ili jačaju direktive orwellijanskog ministarstva istine?

Zapravo mogu pisati, kao i svi, slobodno  o svemu – bezbroj je mogućnosti;  u medijima u kojima radim, na televizijama, društvenim mrežama. Slobode nikad nije bilo više, samo je teže uspostaviti kriterije vjerodostojnosti i kvalitete. Nekoć ste zbog krive nijanse u rečnici mogli zaglaviti u zatvoru, riječ je bila važna. Danas možete reći što god vam padne na pamet, ali nećete proizvesti nikakav učinak. Zbog propasti papira i digitalizacije, mediji su pak u teškoj krizi, jer je papir bio jedina platforma koja se mogla jako uspješno monetizirati. Na internetu nema novaca.

Kakvo je novinarstvo bilo krajem osamdesetih, pred havariju socijalističkog sustava?

U odnosu na današnje, bilo je sporo, lijeno, akademsko, hermetično. U Danasu je norma bila tri ili četiri teksta mjesečno. Ja toliko danas ispišem u dva dana. No, bilo je više novinarskih zvijezda, autora. Tanja Torbarina bila je jednako popularna kao  Lepa Brena. Jelena Lovrić bila je poznatija od filmskih glumica.  Danas je puno više medija a puno manje poznatih i utjecajnih novinara što je i prirodno, jer je scena puno pluralnija a konkurencija veća. Prije ste imali 2 tv programa – pa je jasno da biste i od psa Rin Tin Tina napravila megazvijezdu da ste ga sedam dana pustili u eter. Danas to ne ide tako.

Što se dogodilo u međuvremenu? Mijenjaju li vlasnički odnosi stavove novinara? Pred čime su to novinari popustili? Kako se neki mogu gledati u zrcalu bez stida i srama?

Meni se čini da je to uvijek do pojedinca. Neki novinari uvijek popuštaju. Imate Hloverku koja se dva puta učlanjivala u Savez komunista, pa u HDZ gdje je visoko dogurala, pa je sad pod kraj koketirala sa HSLS-om. A ima novinara koji se uvijek drže svoje linije. Uvijek sve ovisi o pojedincu, i mediju za koji radi. Ako ste bliži margini, imate veću slobodu, ako ste bliže mejnstrimu,  morate biti pažljiviji. No, radio sam na svim točkama u toj kružnici, od centra do margine –  i uvijek, u svakom mediju, na svakoj poziciji, postoji neka sveta krava, neka zaštićena skupina, neki slijepi kut u kojemu vam vid više nije tako oštar. No važno je deklarirati poziciju – ja ne tvrdim da sam objektivan novinar, apotekarska vaga ili kakav sličan mjerni instrument. Nitko od nas nema neutralan  pogled na stvari, konačno, i kod mjernih instrumenata uvijek postoji margina greške, a kamoli ne bi kod ljudi.

Kuda idu Hrvatska, Balkan, Europa, svijet?

Idu u novi, nepoznati prostor-vrijeme. Kako je sjajno pokazao izraelski filozof Harari, svijet je marginalizirao ratove (godišnje u radovima gine do miliujun ljudi, od šećera ih pak umre deset milijuna), uništene su fatalne zaraze (kuga, kolera, čak i sida više ne mogu pharati cijelu jednu zemlju) a više nema ni gladi. Stare zemlje Europe i Amerike demografski izumiru. Širenje u prostor bit će zamijenjeno rastom u visinu, ili dubinu… Ja se ne bojim reprize 30-ih ili40-ih;: tada ste imali obitelji od 10-12, djece, poljoprivredu bez mehanizacije, velike gladi. Danas obitelj ima 1 ili 2 djece, hrane ima u izobilju, Europa i Rusija su sve praznije, pa će i iskušenja sutrašnjice biti drugačija. Očito, vezana za  klimatske promjene, seobe naroda od ekvatora prema sjeveru i sa istoka prema zapadu. meni se čini da nacizam i fašizam hitlerovskog  ili mussolinijevskog tipa više nisu opasnost.

Na našoj sceni dominiraju politikanti – njihov je jedini cilj osvojiti naredi mandat, i od prvoga do prvoga staviti 20-ak tisućica u džep, neovisno o tome što će biti s narodom koji ih plaća.

Radite na više razboja. Zlobnici bi rekli da ste plaćenik. Koliko ulažete energije i vremena iz dana u dan, iz tjedna u tjedan? Koliko znam toliko radi još samo Miljenko Jergović. Radi li se o dijalektici da kvantiteta prelazi u kvalitetu? Ustvari želim pitati kako održavate istu razinu stvaranja dobrog štiva?

Hvala vam, ali meni se čini da je baš i ne održavam – oscilira to sve, nekad je bolje, nekad gore. Plaćenik, ja jesam, ali bez pogrdne konotacije. Ja sam naprosto novinarski proleter. Živim samo od onoga što napišem. Velika produkcija ima jednu manu, ne možete stalno održavati visoku kvalitetu teksta, ali ima i jednu neporecivu prednost. Ona vas tjera na jednostavnost, pitkoću, aforističnost… Blagoslovljena brzina!

Kako ste počeli?

Počelo je slučajno, tako da je Bracko Vuković sa TV Zagrb došao 1990 raditi reportažu iz Donjeg Lapca, naletio je na mene, dopali su mu se moji stavovi i rekao je: mali, na jesen kad dođeš na studij, ja ću te zaposliti. Trebao mi zaposliti na TV Zagreb ali stjecajem okolnosti, završio sam kod  Pere Zlatara i Gorana Štroka u Zapadu, koji nije dugo trajao. Kasnije je sve nalikovalo na tobogan, gore, dolje, rat, siromaštvo, ali nije mi žao – iskušenja su prava blagodat, ako ih čovjek savlada. Nema ničeg goreg od tromosti, lijenosti, pasivnosti, samozadovoljstva. Svijet je ipak ustrojen po Darwinu, i što prije to shvatimo, to nam je lakše.

Vaša kolumna u Novostima koju redovito prenosimo na našem portalu, posebno je tkanje koje ima medijsku osnovu i političko-kulturnu potku. Pište li ju odjednom ili svakog dana nakon gledanja pojedinih emisija?

Kad god vidim nešto zabilježim – neku rečenicu, gaf, kut kamere, nešto što izaziva pozor, kako bi rekao Vlado Dijak u pjesmi o Selmi. Najčešće pišem emisiju po emisiju, a ponedjeljkom sve to “popeglam”.

Što od svega radite za svoju dušu? Može li javnost očekivati neko ukoričavanje objavljenog ili neko drugo (književno) iznenađenje?

U kojem god tekstu proviri neka duhovita rečenica – to je za dušu. Da istinski ne volim i ne živim ovaj posao, lipsao bih. Već petnaestak godina imam zbirku tekstova s kojom ne znam što bih, ukoričiti ili ne. Nisam sretan s ukoričavanjem novinarskih tekstova, pa moram ostaviti vremenu da iznjedri neku pametnu ocjenu, isplati li se to tiskati ili ne.

Tko su vaši novinarski i književni uzori? Čije tekstove, književne i kolumnističke čitate kao „običan“ čitatelj, s divljenjem i uvažavanjem? Koga pratite? I što ovih dana čitate, gledate, slušate?

Sve što je pametno, britko i duhovito služi mi kao uzor. Od klasika, kao što su Hašek ili Twain, do mojih kolega iz 24sata, među kojima ima nekoliko briljantnih i vanserijski nadarenih. Boris Buden, feralovci, Igor Mandić, Krleža, Josip Horvat,  Kiš, Andrić.

Volim pop muziku, klasiku, Abbu, Barbru Straisend, Nove fosile, Bana, Sostakovicha, Schumana, Chopina, Hacatuirana, Bacha, Čajkovskog…

Gdje i kada pišete? Na čemu? Bilo je pisaca i kompozitora koje je na stvaranje inspirirao miris jabuka u ladici pisaćeg stola. Što vas stimulira?

Pišem na računalu, u redakciji i doma. Stimulira me ideja na kraju posla može nastati dobar tekst, i da mogu posredovati neku društveno korisnu ideju, da tako kažem.

Kako se relaksirate i regenerirate od političkog zagađenje?

Hodanjem, plivanjem, sauna, usponom na Sljeme kad imam vremena, sve rjeđe skijanjem. Ali, prije svega, posao koji radim. On me relaksira.

Što bi savjetovali mladim piscima u zanatskom i socijalnom smislu?

Da čitaju, čitaju i čitaju; pa onda, da svaki put kad pročitaju nešto pametno, duhovito, dojmljivo, to zabilježe i iz toga uče. Pisati brzo, bez puno razmišljanja, pa onda peglati. Rad je 80 ili 90 posto uspjeha, nadarenost i sreća ostatak.

A nezavisnim portalima poput sbperiskopa? Kako da iz uloge terapijskog psa pređu u višu fazu samoodržavanja?

Ulizivanje uvijek pali!

Nisam stručnjak za financiranje medija, ali crownfaunding kampanje, nov način financiranja na našoj sceni, počele su davati rezultate. Možda da probate s tim?

 

 

Savjet za razvoj civilnog društva – tko tu koga (ne) sluša i zašto?

$
0
0

Ono što se prošle godine činilo kao mračna epizoda, sada poprima obrise zacementiranog stanja kojem se ne nazire skori kraj. Kada je lani u travnju tadašnja Vlada pod dirigentskom palicom Tomislava Karamarka izvršila udar na organizacije civilnog društva uskrativši im znatna sredstva za rad, još je i naišla na neki otpor. Danas je situacija naizgled mirnija, ali eutanazija započeta lani tek sada daje ‘ bogate plodove’.

O čemu zapravo govorimo? O ulozi Savjeta za razvoj civilnog društva, tog važnog međuresornog vladinog tijela, sastavljenog od predstavnika državnih tijela i predstavnika nevladinih organizacija. O Savjetu koji se petnaestak godina trudio plesti fini vez dijaloga na relaciji udruge-država i koji se politikom malih koraka izborio da se glas udruga (čitaj: građana) čuje. O istom tom Savjetu koji je u posljednjih godinu i pol dana uškopljen. Prerastao je u mastodont, megatijelo od 37 članova i još toliko njihovih zamjenika koji jedva da se poznaju, a – kako se pokazalo na sjednici ovoga petka – jedva i da se međusobno slušaju i čuju, izvršna vlast ih ne uzima ozbiljno, a ni oni sami ne trude se da ih se ozbiljnije shvati. Ukratko, na djelu je nastavak marginalizacije i imobilizacije Savjeta, ali sada, prema svemu sudeći dugoročno – obostranom zaslugom.  I nevladine scene i samih vlasti.

Na dnevnom redu bila je, među ostalim, rasprava o prijedlogu Uredbe o kriterijima za utvrđivanje korisnika i načinu raspodjele dijela prihoda od igara na sreću za 2018. godinu. Iako je čak i potpredsjednik Savjeta, Boris Jurinić, inače predstavnik Ministarstva kulture, vodeći sjednicu najavio ‘vruću raspravu’, to se nije dogodilo. Em gotovo da nije bilo rasprave, jer je vodeću riječ preuzela pomoćnica ministra financija i glavna državna rizničarka Ivana Jakir-Bajo, em je rasprava završila bez ikakvog zaključka o prijedlogu Ministarstva financija kako bi se u idućoj godini udrugama trebala raspodijeljivati lutrijska sredstva.

Dva ministarstva još bez stava o lutrijskim sredstvima

O tome koliko je mišljenje Savjeta uopće (ne)važno, pokazuje i to da je javna rasprava po prijedlogu Ministarstva financija kako da se taj novac raspodijeli završena pet dana prije nego što je sjednica Savjeta uopće održana.

Slična se stvar, podsjetimo, dogodila i lani, iako još u drastičnijem obliku, kada je Vlada donijela tadašnju uredbu za 2016. bukvalno iza leđa Savjeta. Ili ove godine u veljači, kada je nova Plenkovićeva vlada mjesecima  odugovlačila s imenovanjem novog saziva Savjeta da bi u istom danu odlučila i o novim članovima Savjeta i o uredbi za 2017., dakle opet bez mišljenja Savjeta.

Ove godine forma je donekle zadovoljena po principu ‘ipak vas pitamo’, ali – kako se pokazalo na sjednici – pitanje je što će uopće Vlada na kraju izglasati.

„Nisam sigurna je li ovaj prijedlog uredbe konačan, jer se još uvijek nismo usuglasili s dijelom ministarstava koja su nezadovoljna  raspodjelom postotaka.  Moramo još obaviti razgovore s Ministarstvom znanosti i obrazovanja, Središnjim državnim uredom za Hrvate izvan RH i Ministarstvom vanjskih i europskih poslova. Ono što bi značajno moglo poremetiti sadašnju teško uspostavljenu ravnotežu je zahtjev Ministarstva obrazovanja da u raspodjelu uvrsti i jednu novu zakladu“, objasnila je glavna državna rizničarka Jakir-Bajo obrazlažući trenutni prijedlog Vlade, ne precizirajući o kojoj se to novoj zakladi radi.

Prema njezinim riječima, sadašnji prijedlog uredbe za 2018. ne donosi velike promjene u odnosu na ovu godinu – udruge iz područja sporta, borbe protiv ovisnosti, tehničke kulture i za razvoj civilnog društva dobit će istovjetni postotak od igara na sreću kao i ove godine, dok za kulturu i udruge osoba s invaliditetom nešto pada, ali „kada se gleda u apsoulutnim brojkama, zapravo raste“, dok se za socijalne i humanitarne udruge „čini da izdvajanje raste, a zapravo pada zbog novog izdvajanja za HGSS“.

„Uvijek će biti nezadovoljnih, ali gledajući u apsolutnim brojkama, većinu smo potreba uspjeli namiriti zahvaljujući Uredu za udruge“, tumači glavna državna rizničarka koja je lani odigrala neslavnu ulogu pri donošenju uredbe za 2016.

Jakir-Bajo: Većina primjedbi udruga je copy-paste

Lakonski se osvrnula i na primjedbe koje su iznijete u javnoj raspravi na platformi e-Savjetovanja u kojoj je više od četrdeset nevladinih organizacija, mreža i saveza iznijelo svoje primjedbe, prije svega o tome da se i za 2018, kao što je bilo za ovu godinu,  planira od igara na sreću izdvojiti istih 11,18 posto za udruge civilnog društva,  što je daleko ispod udjela koji je bio u radoblju 2011-2015.

„ Drago mi je da je većina primjedbi bilo copy-paste, pa se nisam mučila puno čitati. Da su to moji napravili, pokudila bi ih zbog nekreativnosti. Mogli ste barem odlomke promijeniti“, trudila se biti duhovita Jakir-Bajo.

Ni rječju se nije osvrnula na glavnu primjedbu oko izdvajanja za civilno društvo koje se nakon prošlogodišnjeg drastičnog smanjenja još nije oporavilo, a na što je upozorila i Radna skupina za financijski okvir Savjeta za razvoj civilnog društva. Slični apel uputila je na sjednici i upraviteljica Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva Cvjetana Plavša-Matić, a nisu do kraja zadovoljni ni u vladinom Uredu za udruge, jer im i dalje nedostaje sredstava za sufinanciranje EU projekata, iako se za tu svrhu iduće godine uredbom predviđa povećanje s 3 na 6 milijuna kuna.

Jakir-Bajo tek je priznala da je odluka da se lani znatno smanji izdvajanje za inzvaninstitucionalni odgoj i obrazovanje djece i mladih bila pogrešna, odnosno kako je rekla „bila je to omaška“ koju sada ispravljaju, pa s 1,5 posto vraćaju na 2 posto izdvajanja.

Ministarstvo financija sprema novi model?

„Teško je definirati stvarne potrebe.  Razmšljam da iduće godine promijenimo model odlučivanja i kako bi bilo dobro da, kad radimo sektorske analize, na istom mjestu sučelimo predstavnike ministarstava i predstavnike civilnog sektora. I onda ću vas pustiti da se vi međusobno dogovorite i da mi dođete s konačnim postocima. Zašto bi Ministarstvo financija bio posrednik?  Evo, tu sjede i predstavnici ministarstava i udruga, pa se vi lijepo dogovorite, svatko će reći svoje potrebe. Je l’ se slažete?“, u jednom je trenu rekla Jakir-Bajo, na što je među članovima Savjeta počelo komešanje. Neki su potvrdno klimali glavama, neki dovikivali „Slažemo se!“, „Može!“.

Rijetki su upozorili na apsurdnost takvog prijedloga.

„Mi nismo Savjet za ukopavanje civilnog društva nego Savjet za razvoj civilnog društva. Ministarstvo financija je dio Vlade i ne može svoju funkciju prebaciti na nas po sistemu ‘eto, vi se dogovorite’. I ovo nije samo pitanje financiranja, nego i pitanje politike ove Vlade prema civilnom društvu. Ako možete uložiti 2 kune da bi dobili 6, zašto ulažete jednu kunu da bi dobili tri?“, rekla je Miljenka Buljević (udruge iz kulture). Pozvala je predstavnike državne uprave u Savjetu da se konačno oglase i kažu što misle, ali bez uspjeha.

Iznenadnoj ideji Jakir-Bejo usprotivio se i Toni Vidan, nekadašnji predsjednik Savjeta, koji je na sjednicu pozvan kao član Europskog ekonomskog i socijalnog odbora (EGSO).

Bez zaključaka o Uredbi za 2018.

„Nama se prije desetak godina nije činila sretnom opcija da se raspodjela sredstava nad kojim Vlada ima mandat prebaci na međusektorski dogovor o tome tko će koliki komad kolača dobiti. Prostor razvoja Zaklade i civilnog društva je bio motiviran ustavnim vrednotama i činjenicom da različiti sektori imaju razliličitu političku težinu. Stavljati, na primjer, sport i zaštitu okoliša u istu kategoriju je nepravedno i prema sportu i prema zaštiti okoliša. Okolišne udruge su uglavnom posvađane s nadležnim ministarstvom, jer je naša osnovna uloga nadzirati i poticati državne institucije da bolje rade, a udruge za sport su u drugačijem odnosu sa svojim ministarstvom. Lutrijska sredstva su bila prostor ispravljanja političke realnosti, gledajući ustavne vrednote i ustavno pravo građana da se samoorganiziraju i zalažu se za njih bolje nego što je društvena situacija i što to državne institucije žele“, rekao je Vidan.

Na kraju, načelno je, bez ikakvog glasanja, podržana ideja da radne grupe Savjeta preispitaju postojeći i predlože nove modele financiranja te procedure i rokove donošenja uredbe u idućim godinama, kako bi potom na Savjetu to usaglasili i – kako je rekao predsjedavajući Boris Jurinić – „išli u suret boljim rješenjima“.

Sjednica na kojoj  je bilo 24 od 37 članova Savjeta nije donijela nikakav zaključak o Uredbi za raspodjeli novaca od igara na sreću za 2018., nisu čak ni glasali o zaključcima vlastite radne skupine koja je predlagala veća izdvajanja za nevladine organizacije važne za razvoj civilnog društva i demokratizaciju, a prijedlozima iz javne rasprave očito se nitko ne opterećuje.

PRIMJEDBE IZ JAVNE RASPRAVE

U javnoj raspravi na platformi e-Savjetovanje sudjelovalo je više od 40 nevladinih organizacija, saveza i mreža.

Većina njih, i to različitih  profila – od ekoloških, ljudskopravaških, i udruga osoba s invaliditetom do udruga iz kulture – upozorilo je na negativne posljedice drastičnih rezanja sredstava od igara na sreću u 2016. godini, prije svega za organizacije koje se bave civilnim društvom i demokratizacijom preko Nacionalne zaklade kojima je s 14,21 posto u 2015. godini lani srezano na samo 6,88 posto, od čega se još nisu oporavile.

Izgubljeno je dosta radnih mjesta u udrugama, a neke projekti su prekinuti. Sadašnji postotak od 11,18 posto trebalo bi vratiti najmanje na razinu 2015., upozoreno je, a trebalo bi  povećati i sredstva za sufinancireanje EU projekata preko Ureda za udruge.

Bilo je i prijedloga poput onog udruge GONG da se transparentnije riješi izdvajanje za sportske udruge, jer je sada nejasno koliko sredstava od igara na sreću ide profesionalnom sportu, a koliko rekreativnom. GONG je predložo i da se sredstvima od igara na sreću potiče i istraživačko novinarstvo, što bi valjda trebao biti nadomjestak za lanjsko ukidanje stavke za neprofitne medije.

Liga za prevenciju ovisnosti s još 18 partnerskih organizacija upozorila je na kontinuirano smanjivanje sredstava za njihov rad, slično kao i Hrvatski savez udruga invalida rada.  Zelena akcija predložila je i da pored sadašnjih osam sektora u kojima djeluju udruge, za dodjelu dijela sredstava od igara na sreću doda i posebna stavka za udruge za zaštitu okoliša.

forum.tm

 

Obustava nada

$
0
0

Kod nas već godinama nema nikakve ozbiljnije pobune, čak ni ‘obustava rada’ kao u seriji ‘Punom parom’. To znači da je ovaj sustav legitiman, prihvaćen i odozdo i odozgo. Kako inače objasniti da uvijek glasamo za iste stranke i iste ljude, za koje znamo što su i kako radili?

Reklama Erste banke, HRT

Jedna jedina reklama digla je na noge cijelu konzervativno-klerikalnu scenu i istovremeno nehotično prokazala najdublje istine ovog društva. Radnja je jednostavna: mladić opisuje kakvu Hrvatsku želi, kreće se prema središtu Zagreba, a uz njega korača povorka hrvatskih građana.

‘Svatko misli da zna što naša zemlja treba’, kaže narator iz offa pa nastavlja: ’Naša zemlja treba ljude koji vjeruju u sebe…’ Do tog mjesta tekst je neproblematičan. No odmah potom slijedi simfonija (neželjenog) pluralizma. ‘Ali (naša zemlja treba ljude koji vjeruju) i u druge i drugačije ljude’, nastavlja spiker (pored manekena prolazi četa šarenih đaka; možemo samo zamisliti užas koji se počinje rađati u glavama čelnika obiteljskog pokreta!). ’Naša zemlja’, čujemo dalje, ‘treba ljude koji vjeruju u znanost’ (pakao se nastavlja: što će nam takvi kad je Zemlja ravna ploča?), ‘ravnopravnost’ (na šahovsko polje pada crna figura – užas). ‘Naša zemlja treba umjetnost bez cenzure’ (ako je pobožna, trebamo mirakule a ne antikrista Frljića ili Teatar Rugantino). ‘Naša zemlja treba slobodu govora bez govora mržnje’ (život bi onda izgubio smisao – protiv čega bismo se borili? Kako bismo naplaćivali i pravdali naše besmislene agende?). ‘Hrvatska’, nastavlja spiker, ‘treba ljude koji vjeruju u odgovorno poduzetništvo’ (to će doći, kažu pametni ljudi, kad stranci postanu vlasnici svega, dotad će carevati korupcija jer je i njima tako lakše preuzeti ekonomiju koja je smrtonosno zaražena autoimunim bolestima rodijaštva, dogovora, ortakluka i sl.). Hrvatska još treba ‘ljude koji vjeruju u ljubav’ (slijedi par muško i žensko pa muško i muško: na ovom mjestu obiteljaši čupaju kosu s glave!). ‘Treba ljude koji se usude’ (u kadru je hrpa mladih alternativaca, pakao droge!). ‘Naša zemlja treba ljude koji vjeruju u sebe’, završava tekst maneken Erste banke, kamera se diže u zrak, u totalu vidimo masu ljudi koja entuzijastično maršira Trgom bana Jelačića. Slijedi zadnja rečenica: (naša zemlja treba) ‘banku koja vjeruje u njih…’

Vjera banke jedina je koja nikad nije iznevjerena. U Hrvatskoj kakva je bila dosad banke su, kao najvitalniji dio gospodarstva, mogle beskonačno loviti u mutnom, pljačkati, derati kožu ljudima, dizati kamate kako im padne na pamet, naplaćivati sve naknade, kazne i tarife koje u svojim domovinama ne bi smjele ni u snu. Ovako zelene livade nadaleko nije bilo. Pokret koji se suprotstavlja ovoj reklami tipičan je izdanak ovdašnjih pseudoreligijskih kultova koji se zakrivaju iza kršćanstva. To su obični plemenski totemizmi, u kojima se ne slavi Isus već pleme. Vrag će ga znati zašto su se banke baš sad sjetile da im treba regularni, multikulturni, tolerantni društveni okvir – valjda zašto što vide da će ova zemlja, nastave li njome dominirati fundamentalističko-ortački obrasci koji su samoubilački – izumrijeti.

Zoran Šprajc, RTL Direkt, 16. studenoga, 22:15

Na vladu Ivice Račana gledali smo svisoka i kritički, pa ipak ta se vlada, prema egzaktnim kriterijima, pokazala kao najbolja od svih koje smo imali. I bez osobitog zagledanja u brojke, to je jasno: napravili su autocestu prema formuli ‘tri godine, tri milijarde maraka, tri sata do Splita’, s tim da je kilometar bio oko četiri milijuna eura; u Sanaderovo vrijeme cijena kilometra nekim je čudom narasla na 12 milijuna. Račan je otišao s vlasti s proračunom od 83 milijarde kuna, u međuvremenu je on nabujao na 130. Njegova vlada ostvarila je rast od 18,6 posto i ostvarila najmanji zaostatak za ostalim tranzicijskim zemljama, od Bugarske i Rumunjske preko Slovenije do Poljske, Češke, Mađarske, Litve i Latvije, zemalja tzv. nove Europe.

Strava. Mekan i bojažljiv, Račan je počeo neke vrijedne reforme na koje se nacija užasnula pa se vratila staroj ljubavi, HDZ-u, a kamo su nas oni doveli, vidimo posve jasno u slikama egzodusa, demografskog izumiranja i obnove jednopartijskog sustava: HDZ danas drži i Vladu, i Sabor, i Pantovčak, i DSV, i Ustavni i Vrhovni sud, i županijske i općinske sudove, uglavnom. I pravedno je tako: oni su ovo stvorili, neka oni rješavaju. Neće biti šatora, plinskih boca, ulice. A neće biti ni lako…

N1, 17. studenoga, 15:45 – 15:48

Iz kratkog ‘čitanca’ saznajemo da će se zbog inovacije u hrvatskom obrazovnom sustavu pojam ‘diplomacija’ morati proširiti do neslućenih razmjera. Visoka škola Dag Hamarskjöld imenovala je naime Zorana Milanovića za predsjednika Diplomatskog vijeća Visoke škole međunarodnih odnosa i diplomacije. Naš je savjet da ga drže dalje od djece i od školskog programa jer Milanović ima veze s diplomacijom samo utoliko ukoliko joj predstavlja antipod. Njegove izjave o ‘šaci jada’, ‘orlu koji ne priča s muhama’ i slične nešto su što nikad neće prijeći preko usta bilo kojeg diplomata. Milanović nas je posvađao sa Srbijom, Bosnom, Slovenijom i Mađarskom, isključivo nepažljivim biranjem riječi.

Ovaj izbor Visoke škole utoliko je zanimljiviji jer je Milanović propao u diplomaciji. I to ne prema ocjeni nekog neprijatelja nego prema – svojoj vlastitoj. Na svečanoj sjednici Fakultetskog vijeća u povodu 94. obljetnice Fakulteta strojarstva i brodogradnje rekao je: ‘Ja sam propao u diplomaciji, vidjet ćemo što će biti u politici.’ Potom je propao i u politici, vidjet ćemo kako će sad proći u visokom školstvu. Milanović ‘novu dužnost shvaća kao čast i obvezu, pri čemu napominje da je njegova uloga isključivo savjetnička, a sve što će raditi bit će u dogovoru s vlasnicima i menadžmentom škole’. Pametno.

Punom parom, Klasik TV, 19. studenoga, 12:00

Isti obrasci jučer, danas, sutra – dogovori, ortakluci, paktovi kojima se zaobilaze regule, to je naša stvarnost. Na Klasik TV-u vrti se serija ‘Punom parom’: u njoj vrlo jasno vidimo u zametku, na razinama od pogona do direktora, sve što se kasnije razvilo do krajnjih granica – izigravanje natječaja, uhljebe, zaobilaženje utakmice. Serija je bila nepoćudna, dakle istinita i dobra. Taj prevarantsko-nagodbeni mod je, po meni, dominantan kulturni obrazac. On je transideološki, transgeneracijski, transnacionalni, nadvremenski. Josip Županov je dobro elaborirao tezu o paktu radničke klase i partitokracije: radnici daju Partiji legitimitet, zauzvrat im ona čuva radna mjesta i jamči razvoj; kad su onemoćali za ispunjenje svog dijela pogodbe, nađen je novi legitimacijski obrazac i novi zaštitnik. Kod nas već godinama nema nikakve ozbiljnije pobune, nema čak ni ‘obustava rada’ kao u ‘Punom parom’. To znači da je ovaj sustav legitiman, prihvaćen i odozdo i odozgo. Kako inače objasniti da uvijek glasamo za iste stranke i iste ljude, za koje znamo što su i kako radili? U Zadru bi na primjer Božidar Kalmeta dobio i zadnje izbore, da je na njih izašao.

No koja je razlika između crony varijanti u socijalizmu i danas? Onda su bile limitirane. Za krupne svinjarije služile su se, osim ako nisi radio za Službu, duge robije. Danas pojam straha u kaznenom pravu nema više nikakvo poštovanje…

Kultura između popa i popova

$
0
0

Foto: AFP / Stringer / “Pro-life” prosvjed u Zagrebu

Hrvatsku kulturnu politiku posljednjih mjeseci obilježavaju dva, naizgled, nepovezana trenda: beskonfliktno trabunjanje o kreativnoj industriji i pop-kulturi te pozadinska politička trgovina sa snažnim klerikalnim elementima. Nije teško naslutiti što nedostaje.

“Samo jedan školski sat tjedno likovnog i glazbenog odgoja u osnovnim i srednjim školama je sramota za ovu zemlju. To je sramotna činjenica!”, egzaltirano je na panel raspravi prošlotjedne zagrebačke Međunarodne autorske kreativne konferencije (MAKK) izjavio Boris Jokić, voditelj propalog pokušaja nacionalne Kurikularne reforme. Za potrebe konferencije, Jokić je predstavljen kao “guru kurikularne reforme”, a pozvan je da održi predavanje koje će na popularan način “približiti” kreativne pedagoške strategije za umjetničke predmete.

Jokić, u javnosti percipiran kao ležeran tip, dobronamjeran i pomirljiv, pojavio se na MAKK-u s predavanjem “Od Ramonesa do Rozge: Remix”. Naravno, riječ je bila o jednostavnom motivacijskom govoru, bildanju uvjerenja da je savršeno okej ako tinejdžeri slušaju estradnu zvijezdu našega doba, kao što bi jednako izvanredno bilo da pedagozi glazbenog odgoja, nakon što prihvate rozgijanski trenutak, pažnju obrate i na (feministički progresivnu?) poetiku smjera “Sheena is a Punk rocker” Ramonesa, koju današnju tinejdžeri uglavnom ne poznaju.

Bivši guru kurikularne reforme

Drugim riječima, Jokićev pokušaj da okupljenim profesionalcima, uglavnom proizvođačima komercijalne zabavnoglazbene robe i pripadnog marketinga, ukaže na potrebu kreativnog obrazovanja kroz tolerantni sinkronicitet popularne kulture može izgledati zbunjujuće. Ali nije, jer se Jokić obraća široj javnosti, onoj koja ga sada puno bolje prihvaća u ulozi “bivšeg gurua kurikularne reforme”, nego u trenucima političkih previranja oko tog sistemskog projekta kad je morao nadugo i naširoko objašnjavati vlastitu političku poziciju i detaljne etape zamišljenog razvoja nacionalnog kurikula “odozdo”.

U trenucima koje historija pamti kao propale pokušaje sistemske solidarnosti domaće akademske zajednice s idejom promjene obrazovnih strategija i programa; Jokiću se ne bi bilo isplatilo upućivati na resurse popularne kulture. Podsjetimo, upravo je pokušaj sitnog proboja lektirnih naslova suvremenih autora ili naslova koji, najšire kazano, pripadaju polju popularne književnosti u lektirni kanon programa hrvatskog jezika – podigao destruktivnu lavinu konzervativne Hrvatske, pljuštale su političke uvrede s akademske desnice. Takozvani “Jokićevi ljudi”, široka grupa visoko motiviranih profesionalaca za promjenu kurikula obrazovnih i srednjih škola je, pri tadašnjem pokušaju ukazivanja na promjenu perspektive u nastavi hrvatskog jezika, bila javno prozivana zbog kompetencije, političkih uvjerenja, privatnih motiva i kojekakvih još uvredljivih marginalija.

Danas, međutim, Boris Jokić u prijateljskom miljeu profesionalaca koji žele napredak i razvoj kako kulturne industrije tako i njenih obrazovnih temelja, može ponuditi eksplicitno političku tvrdnju kakvu nije mogao, ili nije htio, u vrijeme žestokih javnih polemika oko metode rada i malih ali strateških promjena rakursa obrazovnog sistema. Jer činjenica da je svega jedan sat tjedno (čitavih 45 minuta) glazbenog ili likovnog odgoja u programu nastave osnovnih i srednjih škola Hrvatske “sramota ove zemlje” ima političku težinu potresa nacionalnog kurikula – onakvoga kakav je bio i kakav će jednom biti.

Guru STEM-a

Podsjetimo, političku odluku prepolovljene satnice umjetničkih predmeta u korist povećanja satnice hrvatskog jezika i povijesti donijela je 1994. godine, u zamahu nacionalističkog “popravka” zatečenog kurikula, ministrica prosvjete i športa Ljilja Vokić, širepoznata po ultradomoljubnim glupostima ali i jednoj simpatičnoj rečenici gdje tvrdi da je “Krleža sve hrvatske vojnike prikazao kao bedake”. Vokić je povijesno obezvrijedila umjetničke struke u korpusu obrazovnog sistema ove zemlje, a tu dalekosežnu anomaliju nitko do sada nije javno osuđivao na visokoj političkoj razini. Niti u vremenu otvorenih prijepora oko “Jokićeve” kurikularne reforme nigdje se nije javno spomenula “sramotna činjenica” koja, u neoliberalnoj optici i perspektivi umjetničkih struka bez ostatka ima poguban saldo.

I nije, naravno, Konferencija kreativaca mjesto za političke ocjene i procjene. Naprotiv, to političko nemjesto forsirano radosnih pogleda prema budućnosti, dobro služi kao dokaz šizoidne, sinkrone naravi domaće kulturne politike.

Pored Borisa Jokića na Panelu kreativaca sjedio je, primjerice, Nenad Bakić, predstavljen kao “guru STEM-a”. U veteranskoj maniri kakvu njeguje od početaka karijere beskrupuloznog biznismena koji privatni interes i vlastiti konkretni proizvod podvaljuje (i prodaje) javnom obrazovnom sistemu, Bakić je u svome nastupu koristio retoričke instrumente popularne kulture, ne bi li kreativnim profesionalcima “dokazao” neumitnu povezanost tehnologije i umjetničkih struka. I sve, naravno, u cool reklami prioriteta svega onoga što u obrazovnom sistemu obuhvaća kratica STEM (science, technology, engineering i mathematics), a nema blage veze s umjetničkim strukama i šire shvaćenom kulturom.

Zašto je onda bio pozvan na taj susret? Stoga što je, prepostavimo, javnosti valjalo približiti raznolikost pogleda u jedinstvu ukupne kulturne proizvodnje i kreativne industrije, kojima je kvalitetno obrazovanje nadređen pojam i svrha. U tom je smislu gošća spomenutog panela Lidija Kralj, pomoćnica ministrice znanosti i obrazovanja, javnosti poručila da “kurikularna reforma ide dalje” i da će uspjeti “jedino ako svi zajedno na njoj radimo”. To reče gospođa uljudno, pozitivno, pored živog i zdravog Borisa Jokića – smijenjenog ili bivšeg voditelja Kurikularne reforme, u povijesti pop kulture zabilježenog jednostavno kao “guru kurikularne reforme”.

Protokolarni gost: ministar financija.

Naravno, konferencija MAKK nije javnosti bila zanimljiva po svome sadržaju koji je ionako namijenjen užoj struci kreativaca industrije, nego po upadljivom “disakordu svih fakata” kulturne politike. Disbalansu ushita nad velikom, iako tek očekivanom, propulzivnošću domaćih kreativnih industrija nasuprot statusu šutnje javnih razgovora o (neobično depresivnom) stanju najvećeg dijela javno financirane kulture. Kontrast neoliberalnog, komercijalnog pogona kulture koji ne financira, pa niti ne nadzire, domaća kulturna politika, i javnog sektora kulture kojemu je aktualna vlast namjestila represivni sistem nadzora i kazne davno je uočena činjenica. Sad nam je skupljati sličice dokaza o daljnjoj degeneraciji tog totala.

Primjerice, protokolarni gost konferencije autora kreativaca bio je i ministar financija Zdravko Marić: prva odgovorna figura za dodatno, fatalno porezno opterećenje autorskih honorara i naknada s početka madata ove vlasti. Podsjetimo, pri objavi novih poreznih opterećenja, aktualna vlast je bespogovorno oštetila autore i nepovratno smanjila njihovu cijenu rada. Ali što se može! Kreativci se po defaultu jadne dinamike domaćeg tržišta lako prilagođavaju kondicijama, a ministar financija će opet doći, nagodinu možda, da zadovoljno pohvali “svakodnevni rast i doprinost kreativaca gospodarstvu Hrvatske”.

Ministrica kulture Obuljen Koržinek, čiji lik javnost prati isključivo u jednominutnim medijskim kulturnjačkim prilikama, svečano je pozdravila skup kreativaca uz par formulaičnih rečenica: posve nevažno. Problem njezina protokolarnog performansa, jednakog u svakoj prilici, ionako leži u oku kvalificiranog promatrača, u dubini očne duplje bolje obaviještenog profesionalca kojeg otvoreno vrijeđa hipokrizija njezine, vrlo otvorene, strategije.

Politička trgovina

Obuljen Koržinek je, recimo, na MAKK stigla netom nakon što je rebalansom proračuna za 2017. godinu u vlastitom ministarstvu “izgubila” 87 milijuna kuna. Riječ je o takozvanim nerealiziranim sredstvima koja su “izgubljena” za domaće korisnike tako što su elegantno kukavički vraćena Europskom socijalnom fondu i Fondu za regionalni razvoj, a trebala su biti utrošena u razvoj neprofitnih, medija zajednice, trećeg medijskog sektora ili slične kategorije javnih medija. Zašto bi vrlo upućena menadžerica kulture i aktualna ministrica kulture, izravno odgovorna i nadležna za medije a posebno za njihov neprofitni dio, sabotirala financiranje neprofitnog medijskog sektora? Tim složenim pitanjem ne zamaraju se profesionalci kreativne, kamoli mejnstrimaške medijske scene.

U strateškoj neoliberalnoj podjeli najšire shvaćene kulture kakvu forsira i domaća politička elita, funkcionira jedino tržišni princip zbog čega su paralelizmi suživota viših i nižih oblika kulturne proizvodnje lišeni dublje komunikacije. Naučili smo kako se uspostavlja i njeguje klasni princip među srodnim kulturnim disciplinama i poljima. Ali ako smo (i na) Konferenciji kreativaca ponovili da je obrazovanje visoki hegelijanski pojam u odnosu na prozaičnost domaće kulturne komercijalne proizvodnje, zašto ne povezujemo bliske događaje u istom polju? Stojimo u bazenu popularne kulture, anegdotalno i bezveze prebiremo po Billu Gatesu i Ramonesima, uključujemo Rozgu, trabunjamo o plemenitosti pedagogije i prvih umjetničkih koraka.

Ministrica Obuljen Koržinek se smješka iz prvog reda, taman je proglasila vlastitog novog savjetnika za kulturna pitanja, radikalnog desničara Ladislava Iličića, violinista Simfonijskog orkestra HRT-a i predsjednika radikalno klerikalne stranke HRAST. Ilčić je očita akvizicija premijera Plenkovića, rezultat tko zna kakve trgovine demokršćanskom političkom prtljagom, pa je tako bez imalo stila “uvaljen” kao nekakav jalovi consigliere u visokouređen kabinet ministrice kulture. Avaj, do sada su problemi katoličke Crkve bili rješavani elegancijom poziva ministrici s Kaptola, a sada…

Fatalna redefinicija

A samo dan, dva prije nego je Iličić prokazan kao “savjetnik” za kulturna pitanja jer se, po mišljenju premijera Plenkovića “uz svoj politički angažman cijeli život bavi kulturnom i sigurno može dati odgovarajući doprinos”; u Ministartvu znanosti i obrazovanja desio se neočekivani obrat. Ministrica Blaženka Divjak, do sada otvoreno suprostavljena klerikalnim zagovarateljima modela kurikularne reforme, “preko noći” je pristala na promjenu nacrta “Prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi”, gdje se donose značajne promjene što će zagovarateljima konzervativnog kurikula i čvrstog katoličkog odgoja koji već godinama vode rat protiv građanskog odgoja i ukupnih “liberalnih” vrijednosti odgoja, poput notorne udruge GROZD, omogućiti mnogo lakšu manipulaciju i intervenciju “roditeljskog odgoja” u javno obrazovanje.

Sinkronicitet događaja daje misliti, ponovno, o vezanoj političkoj trgovini premijera Plenkovića, što dovodi do sljedećeg, predvidljvog zaključka. Aktulna kulturna politika u javnu, nekomercijalnu sferu uvela je jasan demokršćanski okvir pravila, što znači drugačija ograničenja i nove, drugačije modele umjetničkih i kulturnih sadržaja.

U sferi komercijalne kulture, desničarski klerikalni elementi (navodno) nemaju veze sa sadržajem kulturnih industrija. O tome ćemo, međutim, detaljnije razgovarati uskoro, kad se pod mekim savjetničkim pritiskom važnih čimbenika i kategorija kulturne scene, polako počnu mijenjati prioriteti proizvodnje određenih audivizualnih naslova. Zasad smo, ponavljamo, u tobože beskonfliktnoj zoni popularne kulture gdje se razbacujemo metaforičnim balončićima i hrabrimo idejom u obrazovni progres. Nesvjesni da sudjelujemo u fatalnoj redefiniciji popularne kulture, što je dalekosežna i opasna rabota. Je li to završena borba oko značenja u popularnokulturnoj areni?

bilten

 

 

Viewing all 1572 articles
Browse latest View live