Quantcast
Channel: Kultura
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1572

Slavenka Drakulić: Tihi odlazak drugačijih više nije moguć

$
0
0

HasanbegovićKoliko ste samo puta pomislili da ovo što se dešava s hrvatskim društvom u posljednjih pola godine nije ništa novo. Ponavlja se povampireni nacionalizam, lov na pojedince koji nisu dovoljno domoljubni prema kriterijima poznatim samo HDZ-u, filoustaške izjave, fizički napadi, povijesni revizionizam i mediji kao propagandna mašinerija koja sije strah. Baš kao da smo se vratili u devedesete.

U neku ruku jest tako. Nekih dvadesetak godina činilo se da se društvo oporavlja od rata, da se mijenjaju i civiliziraju standardi ponašanja od javnih nastupa do politike, da mediji više ne služe isključivo propagandi, da različite manjine konačno stječu prava, a kulturna scena je sve raznovrsnija. Ponadali smo se da su neke slobode i prava stečeni nepovratno. Ukratko, da se povijest ne može ponoviti niti kao farsa. Dolazak najnovije vlasti promijenio je to u trenutku. Svojim izjavama pojedini političari dali su zeleno svjetlo agresivnim ispadima profašističkih pojedinaca od kojih se, doduše, u zadnje vrijeme ograđuju – ali ih ne kažnjavaju. Ponašanje garniture na vlasti, pod utjecajem katoličkog klera i ustaške ideologije, opasno je jer tolerira (i tako potiče) radikalne ispade pojedinaca kojih je zbog toga sve više.

No ipak ovo nije déjà vu devedesetih. U posljednjih dvadeset godina dogodile su se neke značajne promjene, prije svega se počela oblikovati građanska svijest. Građani su ipak postali samosvjesniji i glasniji. U međuvremenu su se osvjedočili da je moguće pružiti otpor vlasti, da dapače u demokraciji imaju pravo na to. To jest, u državi formalne demokracije počeli su prakticirati onu sadržajnu. Doduše, ne u nekim većim razmjerima, kao recimo u Poljskoj gdje je otpor novoj vlasti daleko brojniji, organiziraniji i jači. Ali ipak, ima dovoljno inicijativa da bi se moglo zaključiti kako je ovo vrijeme u odnosu na devedesete – novo vrijeme.

Događaji oko posjeta Jasenovcu možda su najbolji primjer za to. Ove godine bile su tri komemoracije, a ne jedna, državna, kako je to bilo uobičajeno. Vjerojatno je to, u svjetskim razmjerima i na veliku sramotu Hrvatske, prvi put da se žrtve holokausta komemoriraju bez prisutnosti predstavnika židovske zajednice. Osim što je ovaj događaj snažna politička poruka, to je i simboličan čin iz kojeg javnost može iščitati da je bojkot vlasti moguć, u postojećim okolnostima čak i nužan. Javno mnijenje je daleko od jedinstvenog i ne da se svesti na homogenu masu pa je dobro da se to vidi i u ovoj prilici.

Ali ima i sve više drugih primjera. Još prije jasenovačkih podjela dogodila se pobuna kulturnjaka. Napadi i zastrašivanje na neke od njih ( O. Frljić, N. Violić, M. Rakić) kanalizirali su se na peticiju za smjenjivanje novog ministra kulture, a potpisalo ju je više od 5000 kulturnih djelatnika. Za malu hrvatsku kulturnu scenu to je veliki broj. Izraz protesta je i ironični “Registar izdajnika”, a zapravo umjetnički projekt grupe SKROZ, u koji su se, ne čekajući da budu prozvani, građani sami upisivali. Društvene mreže bruje od kritika vlasti, a organizirani su i javni skupovi podrške kulturnjacima, protesti, čitanja npr. Eseja o vječnom fašizmu Umberta Eca... Na cenzorsko skidanje Montiranog procesa s HRT-a građani su organizirali skup za slobodu satire na Zrinjevcu, koji je okupio nekoliko tisuća sudionika. Fizički napad na pisca Antu Tomića izazvao je val negodovanja.

I knjiga “Jasenovac – tragika, mitomanija, istina” Slavka Goldsteina nastala je kao odgovor na “istinu” kako je, između ostalog, prezentira “dokumentarac” Jakova Sedlara na istu temu. Studenti Filozofskog fakulteta su svojim protestima izborili da se odluka o sjedinjenju s Katoličkim bogoslovnim fakultetom odgodi za godinu dana. Ni dotacije Ministarstva kulture – koje se, u osvetničkoj maniri, smanjuju HNK u Rijeci, a povećavaju osječkom, ukida se dotacija talijanskoj izdavačkoj kući Edit, a povećava Hrvatskom slovu i sl. – ne prolaze više mirno.

Zbog selektivnosti financiranja protestiraju volonteri, razne civilne udruge, Udruga za nezavisnu medijsku kulturu i sl. Ni mediji nisu više jednoobrazni. Čak i provladine konzervativne dnevne novine znaju biti kritične. A vijesti na privatnim kanalima RTL i Nova TV drže se profesionalnih kriterija, za razliku od HRT-ovih.

Ovo “dešavanje javnosti” kao reakcija na glupost, ideološko pranje mozga i bezobrazluke vlasti poput cenzure i financiranja jest novost. Nakon iskustva socijalizma i traume rata, ljudi su dugo bili uplašeni da bi mogli biti proglašeni “neprijateljima”. Nacionalna homogenizacija bila je snažno vezivno tkivo društva u tranziciji. Ali monolitizam, ma koliko ga politika priželjkivala, više ne postoji u zemlji u kojoj se građani sami upisuju u “Registar izdajnika” i organiziraju proteste protiv cenzure i protiv povijesnog revizionizma i općenito sve više dižu glas. Značajna je to razlika koja ukazuje ne samo na nepovjerenje u političke elite, nego i na sposobnost artikulacije svojih zahtjeva. Ova vrsta javnog djelovanja, dizanje neugodne buke oko problematičnih odluka vlasti i ponašanja pojedinaca, nije bez učinka. Možda taj učinak nije trenutačan, ali je u psihološkom smislu jako važan. Tihi odlazak onih koji drugačije misle naprosto više nije moguć.

jutarnji

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1572

Trending Articles


Long Distance Relationship Tagalog Love Quotes


From Male to Female


Pokemon para colorear


Sapos para colorear


MrBolero Top 5 Tunay na Pogi Lines


Re:Mutton Pies (lleechef)


Re: lwIP PIC32 port - new title : CycloneTCP a new open source stack for...


Hato lada ym dei namar ka jingpyrshah jong U JJM Nichols Roy (Bah Joy) ngin...


Vimeo 10.7.0 by Vimeo.com, Inc.


EASY COME, EASY GO


FORECLOSURE OF REAL ESTATE MORTGAGE


HOY PANGIT, MAGBAYAD KA!


Girasoles para colorear


Love Quotes Tagalog


“BAHAY KUBO HUGOT”


RE: Mutton Pies (frankie241)


Ka longiing longsem kaba skhem bad kaba khlain ka pynlong kein ia ka...


Vimeo Create - Video Maker & Editor 1.5.2 by Vimeo Inc


Vimeo 11.5.1 by Vimeo.com, Inc.


Vimeo 11.8.1 by Vimeo.com, Inc.